ASO MODEL FABRİKA 13. ÖĞREN DÖNÜŞ PROGRAMI'NIN SONUÇLARI TANITILDI

2023-12-29 17:22:00

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ankara Sanayi Odası işbirliğinde sanayide verimliliği artırmak ve dijital dönüşümü hızlandırmak için kurulan “ASO Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi”nin (ASO Model Fabrika) 13. Öğren Dönüş Programı Lansman toplantısı gerçekleştirildi.

Ostim Konferans salonunda gerçekleşen toplantıya ASO Başkan Yardımcısı Ercan Ata, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Abdullah Başar, OSTİM Başkanı Orhan Aydın, ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, sanayiciler ve eğitime katılan firma yetkilileri katıldı.

ASO MODEL FABRİKA TÜRKİYE’DE ÖNCÜ

Ankara Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Ercan Ata konuşmasında model fabrikanın, KOBİ'lere verimlilik ve dijitalleşme konusunda uygulamalı eğitimler veren Türkiye'de öncü bir merkez olduğunu söyledi.

Ata, Ostim’in Türkiye’nin sanayi okulu olduğunu belirterek, “Özellikle burada olmak istedik ve bundan sonra da bu etkinliklerimizi Ankara’daki 13 OSB’nin hepsinde sırayla yapacağız. Kendi işletmemde de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı AR-GE ve Tasarım Merkezi var. Biz mobilya sektöründeyiz ve firmam da burada eğitim aldı. Elde ettiğimiz başarı ve değişim çok ilginçti. KOBİ’ler için KOSGEB’in de desteğiyle yapılan bu program firmalarımızın verimliliği açısından çok önemli” ifadelerini kullandı.

“BU PROGRAMI DAHA DA YAYMAMIZ LAZIM”

Firmalarda çalışacak nitelikli personel bulmakta zorluklar yaşadıklarını belirten Ata, “Aslında bu program daha az insanla verimliliği nasıl arttırırız ve dünya arenasında nasıl mücadele edebiliriz programı. Buna hep beraber sahip çıkmamız ve daha da yaymamız lazım” dedi.

Programın önemine değinen Ata, “Türkiye bir sanayi devi olacaksa, üretim üssü olacaksa, bu yalın üretimle ve verimlilikle olacaktır. Bunu öncelikle iş yeri sahiplerinin daha sonra çalışanların anlaması gerekiyor. Model Fabrika’da verilen eğitime hep beraber sahip çıkalım ve büyütelim ki Türkiye’nin de önü açılsın” diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Abdullah Başar da, verimlilik politikaları için sahada en önemli uygulama araçlarının model fabrikalar olduğunu söyledi. Başar, “Model Fabrikalar, işletmelerimizin israfı önleme, iş akışlarını yalınlaştırma ve nihayetinde de verimliliklerini maksimize etmelerine rehberlik ediyorlar" dedi.

ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek ise ASO Model Fabrika’nın kurulduğu ilk günden bu yana Türk sanayisinin kalkınması ve kar etmesi için uğraştığını belirtti.

Konuşmaların ardından ASO Model Fabrika'da yalın üretim eğitimi alan firmalar sunumlarını gerçekleştirdi.

Programa katılan firmaların, günlük üretim miktarında yüzde 400’e varan artış gerçekleşti. Operatör başına üretkenlikteki artış ise yüzde 233 oldu.Ek Listesi