ASO’DA GÜNDEM “TÜRKİYE YEŞİL SANAYİ PROJESİ”

2024-01-03 00:00:00

ASO Başkan Yardımcısı Ata: Sorumluluğumuzun bilincindeyiz

KOSGEB Başkanı İbrahimcioğlu: Paramız var, alın kullanın

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KOSGEB ve TÜBİTAK koordinasyonunda Dünya Bankası’nın destekleriyle hayata geçirilen 450 milyon dolar bütçeli “Türkiye Yeşil Sanayi Projesi” bilgilendirme toplantısı Ankara Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.


Toplantıya, ASO Başkan Yardımcısı Ercan Ata, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı
Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları (TEYDEB) Başkanı Mehmet Aslan, ASO Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Osmanbeyoğlu ve Burcu Özbozkurt, TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hande Öztürk ile çok sayıda ASO üyesi sanayici katıldı.

 

ASO Başkan Yardımcısı Ercan Ata, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, çevresel sorunlar, iklim değişikliği ve karbon düzenlemesi gibi konuların sanayide değişim ihtiyacını ortaya koyduğunu belirtti. Sanayinin yeşil dönüşümünün sadece bir zorunluluk olmadığını, aynı zamanda gelecek nesillere daha sürdürülebilir bir dünya bırakma sorumluluğunun bir yansıması olduğunu ifade eden Ata, “Sanayiciler olarak daha yeşil bir ekonomi ve sürdürülebilirlik ilkesiyle yaşadığımız şehre karşı sorumluluğumuzun bilincindeyiz. 'Yeşil sanayi' ve 'döngüsel ekonomi' kavramlarının farkındayız. Şirketlerin toplum ve çevre için yarattıkları finansal olmayan değerlerini de ortaya koymaları ve sürdürülebilirlik risklerini doğru şekilde yönetmeleri gerekiyor” dedi.

 

ATA: SANAYİNİN YEŞİL DÖNÜŞÜMÜ KRİTİK ÖNEME SAHİP

Sanayinin yeşil dönüşümü, sadece çevresel sürdürülebilirlik için değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik için de kritik bir öneme sahip olduğunu söyleyen Ata, büyümeden ve istihdamdan ödün vermeden karbon emisyonlarının azaltılmasının önemine vurgu yaptı. Ata, Ankara Sanayi Odası’nın yeşil dönüşüm için sanayicilere yönelik yaptığı çalışmalara da değinerek şunları söyledi:

“Ankara Sanayi Odası olarak ‘Avrupa Yeşil Mutabakatının Üyelerimiz Üzerindeki Etkilerinin Yönetilmesi Projesi’ne başladık. Çok kapsamlı bir çalışma içindeyiz. Ankara’da sanayicilerimizin ham madde kullanımı, atık yönetimi, karbon salınımı, su ve atık su yönetimi konularında ulusal ve uluslararası düzenlemelere göre değerlendirmeleri içeren çevresel durum raporlarını hazırlıyoruz. Bu raporlar karbon ve su ayak izi hesaplamalarını ve tesislerin yeşil dönüşüm için yatırım ihtiyaçlarını da içerecek şekilde hazırlanmaktadır. Projemizle, sanayicilerimizin bilime dayalı hedefler belirlemelerini sağlıyoruz. Düşük karbon ekonomisine geçişte önemli bir rekabet avantajı elde etmelerini ve enerji verimliliği, yeşil altyapı, gelişmiş su döngüselliği, endüstriyel simbiyoz gibi uygulamaları hayata geçirerek, ASO olarak yeşil dönüşümün sağlanmasını hedefliyoruz.”

Ata, Türkiye Yeşil Sanayi Projesi için Dünya Bankası tarafından sağlanan 450 milyon doların önemli bir kaynak olduğunu ve bu dönüşüm için önemli katkı sağlayacağını belirtti.

İBRAHİMCİOĞLU: PARAMIZ VAR, ALIN KULLANIN

KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu da Türkiye Yeşil Sanayi Projesi’nin tanıtımı için ilk organizasyonu Ankara Sanayi Odası ile yaptıklarını belirtti. KOBİ’leri yeni döneme hazırlanabilmeleri için çevre dostu projelerin sanayicilerle buluşması belirten İbrahimcioğlu, KOSGEB olarak güneş paneli ve döngüsel ekonomi için destek vereceklerini belirtti. İbrahimcioğlu, “Yaşadığımız dünyaya uyumlu yaşarken, ekonomik anlamda gücümüzü artıracak yatırımları destekliyoruz. Paramız var, gelin alın, bunu kullanın” dedi.

Açılış konuşmalarından sonra KOSGEB Sürdürülebilirlik Destekleri Müdürü Firdevs Kılıç, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Özkan Özkara ve  TÜBİTAK TEYDEB Bilimsel Programlar Başuzmanı Dilek Şahin, firmalara yeşil dönüşüm için verilen desteklere ilişkin sunum yaptı.Ek Listesi