ASO ANKARA TEKNOLOJİ ÜSSÜ SANAYİ İLE TEKNOLOJİ TABANLI GİRİŞİMCİLİĞİ BİR ARAYA GETİRECEK

2024-04-12 00:00:00

ASO, TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TEKNOLOJİ ÜSSÜNÜ KURACAK

ASO ANKARA TEKNOLOJİ ÜSSÜ SANAYİ İLE TEKNOLOJİ TABANLI GİRİŞİMCİLİĞİ BİR ARAYA GETİRECEK

ASO BAŞKANI ARDIÇ: TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TEKNOLOJİ ÜSSÜ YÜKSEK KATMA DEĞERLİ EKONOMİYE GEÇİŞİ HIZLANDIRACAK

Ankara Sanayi Odası (ASO), Türkiye’nin ihracat katma değerinin artıracak vizyon projesi Ankara Teknoloji Üssü için harekete geçti. Başkent’te 1,2 milyon metrekare alanda kurulması planlanan Ankara Teknoloji Üssü, sanayi ile teknoloji tabanlı girişimciliği bir araya getirecek. ASO Başkanı Seyit Ardıç, “Ankara Teknoloji Üssü’nde Ar-Ge ve inovasyon süreçleri direkt olarak üretime yönelik yapılacak. Türkiye’nin en büyük teknoloji üssü ile ülkemizin yüksek katma değerli bir ekonomiye kavuşması için gerekli dönüşüm hızlanacak” dedi.

Ankara Sanayi Odası; sanayi bölgelerinin, teknoparkların, üniversitelerin, kümelerin ve araştırma altyapılarının başkenti olan Ankara’da Türkiye’nin en büyük teknoloji üssünü kurmak için çalışmalara başladı. Ankara Teknoloji Üssü, Başkent’te organize sanayi bölgeleri ve üniversitelerin yoğunlaştığı Eskişehir Yolu üzerinde, 1 milyon 200 bin metrekare alana kurulacak.

“ANKARA’NIN POTANSİYELİ YÜKSEK KATMA DEĞERE DÖNÜŞECEK”

ASO Başkanı Seyit Ardıç, Ankara Teknoloji Üssü kurma çalışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada, Ankara’nın bölgesel sanayi sıralamasında yüksek ve orta-yüksek teknolojide en çok yatırım yapılan bölge olduğuna dikkat çekti. Başkent’in, 13 organize sanayi bölgesi, 150 Ar-Ge, 36 Tasarım Merkezi, 13 teknoloji geliştirme bölgesi, nitelikli insan kaynağı ve girişimcilik potansiyeliyle Türkiye’nin birçok iline göre daha avantajı konumda olduğunu belirten Ardıç, “Bu avantajın üretime daha iyi yansıtılabilmesi için bilim ve teknoloji ile sanayi arasındaki ekosistemin çok iyi oluşturulması gerekiyor. Biz Ankara Sanayi Odası olarak, Başkentimizin sahip olduğu bu potansiyeli yüksek katma değere dönüştürmek amacıyla Türkiye’nin en büyük teknoloji üssünü kurmak için yola koyulduk” dedi. 

“SANAYİ İLE TEKNOLOJİ TABANLI GİRİŞİMCİLİK BİR ARAYA GELECEK”

Türkiye’nin 11 bin 200 dolar olan çalışan başına ihracatının Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nde 15 bin 300 dolara çıktığını, Güney Kore’nin ise çalışan başına ihracatının 28 bin 600 dolar olduğunu belirten Ardıç, şunları söyledi:

“Bu rakamlar bize teknoloji geliştirme bölgelerinin sanayiyle, yani üretimle iç içe olmasının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. ASO Ankara Teknoloji Üssü, sanayi ile üniversite iş birliğinin güçleneceği, start-up’ların sanayi işletmeleriyle daha yakın ilişki içinde olacağı bir ekosistem yaratacak. Piyasa odaklı, ihracat potansiyeli yüksek girişimlere yer verilecek. Ankara Teknoloji Üssü, sanayi ile teknoloji tabanlı girişimciliği bir araya getirecek. Ar-Ge, inovasyon süreçleri direkt olarak üretime yönelik yapılacak. Organize Sanayi Bölgeleri ile en üst noktada iş birliği sağlanacak ve ürünlerin ticarileşme süreci hızlanacak. Böylece çalışan başına teknoloji ihracatımızın 15 bin dolar seviyelerinden 30 bin dolarlara ulaşması için zemin oluşturulacak.”

BİNLERCE MÜHENDİS VE BİLİM İNSANINA İSTİHDAM

Başta savunma sanayii olmak üzere ileri teknolojili yüksek katma değer üreten Ankara’nın ekonomik cazibesinin her geçen gün artırdığını söyleyen ASO Başkanı Ardıç, doğal afet riskinin de düşük olması nedeniyle Başkent’in yoğun göç aldığına dikkat çekti. Ardıç, “Son 10 yılda Ankara nüfusu yaklaşık 1 milyon arttı. Bunun yaklaşık 500 bini göçle gerçekleşti ve yapılan araştırmalara göre Ankara’ya göç edenlerin yüzde 35’ini üniversite mezunları oluşturuyor. Yani Ankara’mız en eğitimli göçü alan illerin başında geliyor. Nitelikli insan kaynağımız katlanarak büyüyor. ASO Ankara Teknoloji Üssü’nün oluşturacağı ekosistem, binlerce mühendis ve bilim insanının istihdamına da imkan yaratacak” dedi. 

“HEM İNSANA HEM TEKNOLOJİYE YATIRIM”

Ankara Teknoloji Üssü kapsamında ASO Teknopark A.Ş. yönetimi de yeniden yapılandırıldı. Yapılan Genel Kurul’da ASO Başkanı Seyit Ardıç, ASO Teknopark A.Ş. Başkanlığına yeniden seçildi. 7 olan Yönetim Kurulu Üyesi sayısı 9’a yükseltildi. ASO Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu’nda Ankara Sanayi Odası’nın yanı sıra ASO 1. OSB, ASO 2. OSB, ODTÜ Teknokent ve TOBB ETÜ’den çok değerli isimlerle hem insana hem de teknolojiye yatırım yapacak çok güçlü bir kadro oluşturulduğunu belirten ASO Başkanı Ardıç, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın hamiliğinde yürüttüğümüz Ankara Teknoloji Üssü çalışmamızı TÜBİTAK da projeleriyle destekleyecek” dedi. Ardıç, Ankara Teknoloji Üssü’nün bu nitelikli yapısıyla uluslararası fonları ve en yenilikçi uluslararası firmaları bölgeye çekerek, kendi kendini finanse edeceğini öngördüklerini belirtti.

“YÜKSEK KATMA DEĞERLİ EKONOMİYE GEÇİŞ HIZLANACAK”

Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefine dikkat çeken ASO Başkanı Ardıç, “Ankara Sanayi Odası olarak, ‘Başkentin sanayiinden, sanayi ve teknolojinin başkentine’ vizyonu doğrultusunda ülkemizin bu hedefine ulaşması için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. ASO Ankara Teknoloji Üssü, ülkemizin yüksek katma değerli bir ekonomiye kavuşması için gerekli dönüşümü hızlandıracak” dedi.  

OSB VE ÜNİVERSİTELERE YAKIN KONUMDA

Ankara Teknoloji Üssü, kentin hızla geliştiği Eskişehir Yolu üzerinde yer alacak. Temelli Sanayi Havzası olarak da bilinen, ASO 2. OSB, Anadolu OSB ve Başkent OSB’nin yakınında kurulacak ASO Ankara Teknoloji Üssü, sanayi ile üniversite ve teknolojiyi yakınlaştıracak. Ar-Ge ve üretime yönelik imkanların bir arada bulunacağı teknoloji üssünde ürünlerin ticarileşme süreçleri daha hızlı olacak.

Ankara Teknoloji Üssü çalışmaları ASO Teknopark A.Ş. bünyesinde yürütülüyor. Yönetim Kurulu Başkanlığını ASO Başkanı Seyit Ardıç’ın yaptığı ASO Teknopark A.Ş.’nin ortakları arasında ASO 1. OSB, ASO 2. OSB, ODTÜ ve TOBB ETÜ de bulunuyor. Fizibilite çalışmalarında sona gelinen ASO Ankara Teknoloji Üssü’nün 3 ila 5 yıl sürecek yatırım aşamasının ardından faaliyete geçmesi planlanıyor.

 


Ek Listesi