ASO 2023 YILININ SON MECLİS TOPLANTISINI YAPTI

2023-12-29 17:27:00

ARDIÇ: 2024 YILINDAN BEKLENTİLERİMİZ YÜKSEK

Ankara Sanayi Odası Meclisi 2023 yılının son toplantısını yaptı. Güncel ekonomik gelişmeleri değerlendiren ve iş dünyasının 2024 yılı beklentilerini dile getiren ASO Başkanı Seyit Ardıç, “2024 yılında umudumuz; ekonomi politikalarında normalleşmenin devam ettiği, üretim gücümüzün önündeki engellerin kalktığı, Türkiye’mizin sanayinin gücüyle büyümeye devam ettiği, dışa bağımlılığın azaldığı, mutlu ve müreffeh bir ülke olmaktır” dedi. Başkan Ardıç, Türkiye’nin üretici gücünün geliştirilebilmesi için ihracatçı olmayan imalat firmalarının yatırımlarının da desteklenmesi gerektiğini belirterek, “KOBİ’leri ihracata yönlendirecek mekanizmalar devreye alınmalıdır” dedi.

Ankara Sanayi Odası Aralık ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Celal Koloğlu başkanlığında Crowne Plaza Ankara’da yapıldı. Yılın son Meclis Toplantısı’nda konuşan ASO Başkanı Seyit Ardıç, güncel ekonomik gelişmeleri değerlendirdi ve iş dünyasının 2024 yılı beklentilerini dile getirdi.

Konuşmasına, Irak’ın kuzeyinde hain terör örgütünün saldırısı sonucu şehit olan 12 Mehmetçiğe Allah’tan rahmet dileyerek başlayan Başkan Ardıç, “Şehitlerimizin ailelerinin ve milletimizin başı sağ olsun. Bunun hesabı yarına kalır ama teröristlerin yanına kalmayacaktır” ifadelerini kullandı. 

“2024 YILINDAN BEKLENTİLERİMİZ YÜKSEK”

2023’ün kısa bir değerlendirmesini yapan Başkan Ardıç, 6 Şubat depremlerinde yaşanan ağır kayıplarla Türkiye’nin doğal afetlere karşı ne kadar hazırlıksız olduğuna bir kez daha yüzleştiğine dikkat çekti. Ardından yoğun bir seçim süreci yaşandığını, yıl boyunca da ekonomide dengesizliklerin hüküm sürdüğünü söyleyen Ardıç, dünyada da savaşların ve kutuplaşmaların doruğa çıktığı bir yıl olduğunu belirterek, “Her tecrübeden dersler çıkarıyoruz. Bugün bulunduğumuz nokta ideal değilse de, ideallerimize yaklaşmak için yılmadan çabalayan bir ulusuz. 2024 yılından ve sonrasından beklentilerimiz yüksek, dilerim umutlarımızı, beklentilerimizi karşılayan bir yıl olur” ifadelerini kullandı.

“ENFLASYONLA MÜCADELE KARARLI ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLMELİ”

Ekonomik açıdan Türkiye’nin 2024 yılına önceki yıllardan devreden zorlayıcı koşullar içerisinde adım attığını söyleyen Ardıç, başlıca problemlerin yüksek enflasyon, üretim maliyetlerinin yüksekliği, önemli dış pazarlarımızda süregelen durgunluğun ihracatı baskılaması, yılın ikinci yarısından itibaren uygulanan sıkılaştırıcı politikalar, artan finansman maliyetleri ve süregelen işçisizlik problemi olduğunu belirtti. Ekonomi yönetimindeki değişim ve yeni politikaların, iş dünyasında olumlu algılandığını ifade eden Ardıç, “Bulunduğumuz noktada enflasyonla mücadele, fiyat istikrarının ve finansal istikrarın tesisi, makroekonomik öngörülebilirliğin sağlanması ekonomimizin en acil ihtiyaçları. Orta ve uzun vadede ise üretimde nitelik ve verimlilik artışlarının sağlanması, sürdürülebilir büyüme için temel hedefimiz” diye konuştu.

Sanayi sektörünü kolay olmayan bir dönemin beklediğini ifade eden Ardıç, “Yıllık bazda güçlü bir artış gösteren büyüme verileri, çeyreklik bazda değerlendirildiğinde bir önceki çeyreğe göre yavaşlamanın başladığı sinyalini veriyor. Enflasyonla güçlü ve kararlı bir mücadelenin büyüme ve üretim üzerinde geçici etkileri olacağının farkındayız. Fakat fiyat istikrarının sağlanması gerekiyor. Bu bakımdan enflasyonla mücadelenin kararlı bir şekilde sürdürülmesini doğru buluyoruz” dedi.

“KAYNAKLAR ÜRETKEN ALANLARA YÖNLENDİRİLMELİ”

Enflasyonla mücadele edilirken, verimsiz kamu harcamalarından tasarruf edilip, verimlilik odaklı kaynak tahsisiyle üretim artışının desteklenmesinin önemine vurgu yapan Ardıç, “Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek’in bu konuda sarf ettiği bir cümle var, çok değerli buluyorum. ‘En büyük tasarruf, kaynakların üretken alanlara yönlendirilmesidir’ demişti, yapılması gereken tam olarak bu. Eğer kararlı ve sabırlı bir şekilde kaynaklar üretken alanlara yönlendirilirse, üretimde ve dolayısıyla büyümenin kalitesinde önemli kazanımlar elde edeceğimizi değerlendiriyorum” ifadelerini kullandı.

“TEŞVİKLERDEN DAHA FAZLA FİRMA YARARLANDIRILMALI”

İç ve dış talebin düşük olduğu dönemde üretimi ve ihracatı artırmak için yatırım kredileri ve teşviklerden daha fazla firmanın yararlandırılması gerektiğini belirten Başkan Ardıç, şunları söyledi:

“İmalatçı firmalarımızın sadece yüzde 10 kadarı ihracat yapıyor. Son dönemde teşvikler ihracatı attırma hedefine yoğunlaştı. Fakat ihracat yapan imalat firmaları, ülkemizdeki toplam işletmelerin sadece yüzde 1’ine tekabül ediyor. Teşviklerin kapsam olarak yetersiz olduğu çok açıktır. İmalat ihracatının yüzde 80’inden fazlasını 3 bin 500 büyük firma geçekleştiriyor. 3 bin 500 firma toplam işletmelerin binde biri demek. Yapılması gereken, üretimde verimliliği ve katma değeri arttırmak için, imalat firmalarını hem teknoloji düzeyini arttırmaya hem büyümeye teşvik etmektir. Firmaların zorunlu istihdam ve bürokrasiye boğulmamak için küçük kalmayı seçtiği değil, büyümeye yönelecekleri bir ekosisteme ihtiyaç var. Ülkemizin üretici gücünün korunması ve geliştirilebilmesi için ihracatçı olmayan imalat firmalarının yatırımlarının da desteklenmesi büyük önem taşımaktadır. KOBİ’leri ihracata yönlendirecek mekanizmalar ayrıca devreye alınmalıdır.”

Küçük teknoloji firmalarının geliştirdikleri ürünleri ticarileştiremediğini veya yabancılara sattığını belirten Ardıç, “Bu firmalarımızın geliştirdiği, patentleştirdiği ürünleri ticarileştirecek sanayi firmalarımızın, bu ürünlerden elde edecekleri kazançlarının 10 yıl gibi bir süreyle kurumlar vergisinden istisna edilmesi bir cazibe yaratacaktır” dedi.

“İTHALATTA KDV İNDİRİM HAKKININ KALDIRILMASI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

İthalatta gözetim ve korunma önlemi uygulamaları kapsamında ithal edilen bazı eşyalar ile ilgili hesaplanan KDV’nin indirim hakkının kaldırılmasına da değinen Başkan Ardıç, “İthalatı sınırlamak için yapılan bu uygulama, üretimi ithal girdi gerektiren sektörlerde maliyetleri arttıracak, üretimi ve ihracatı olumsuz etkileyecektir. Bu ve benzeri uygulamaların gözden geçirilmesi uygun olacaktır” ifadelerini kullandı.

“GÜÇLÜ SANAYİ GÜÇLÜ TÜRKİYE”

Konuşmasında Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 104. yıl dönümünü de kutlayan Başkan Ardıç, “2024 yılında umudumuz; ekonomi politikalarında normalleşmenin devam ettiği, enflasyonun düştüğü, üretim gücümüzün önündeki engellerin kalktığı, Türkiye’mizin sanayinin gücüyle büyümeye devam ettiği, dışa bağımlılığın azaldığı, mutlu ve müreffeh bir ülke olmaktır. Bunun için; güçlü sanayi, güçlü Türkiye mottosu ile çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz” dedi. Ardıç, tüm Meclis üyelerinin yeni yılını kutlayarak, 2024’ün sağlık ve huzur dolu geçmesini diledi.

Ankara Sanayi Odası’nın 2023 Yılı Faaliyet Raporu ve 2024 Yılı Bütçesi’nin de oy birliği ile kabul edildiği Meclis Toplantısı’nda, Genel Sekreter Dr. Mehmet Cansız da ASO’nun 2024-2026 Stratejik Planı’nın sunumunu yaptı.Ek Listesi