ANKARALI SANAYİCİLER, ABB BAŞKANI MANSUR YAVAŞ İLE BİR ARAYA GELDİ
ASO BAŞKANI ARDIÇ: YEREL YÖNETİM-SANAYİ İŞBİRLİĞİ ARTARAK DEVAM EDECEK

2024-05-15 00:00:00

YAVAŞ: SORUNLARI YERİNDE ÖĞRENİP ÇÖZMEYE ÇALIŞACAĞIZ

 

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkentli sanayicilerle bir araya geldi.

Yavaş’ın ev sahipliğinde gerçekleşen ve çok sayıda ASO üyesi sanayicinin katıldığı buluşmada konuşan ASO Başkanı Ardıç, yerel kalkınmanın, yerel yönetimlerle sanayicinin sürdürülebilir iş birliğine bağlı olduğunu vurgulayarak, “Başkentimizde yerel yönetim-sanayi iş birliğinin bundan sonra da artarak devam edeceğine inanıyorum” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da, sanayicilerimizin sorunlarını yerinde öğrenip çözmeye çalışacağız. Ankara’yı ortak akılla yönetip, üretimde, ihracatta öne geçmiş, Cumhuriyet’e yakışır bir Başkent için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Toplantıda sanayiciler yerel yönetim noktasında yaşadıkları sorun, talep ve çözüm önerilerini doğrudan Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a iletme fırsatı buldu.

 

Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ASO üyesi sanayicilerle bir araya geldi. Yavaş’ın ev sahipliğinde, Büyükşehir Belediyesi’nin Mogan Konuk Evi’nde gerçekleşen buluşmaya ASO Yönetim Kurulu Üyeleri’nin yanı sıra Başkent’te farklı sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren çok sayıda sanayici katıldı. Toplantıda Ankaralı sanayiciler, yerel yönetim noktasında yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerini doğrudan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a iletti.

 

ARDIÇ: YEREL KALKINMA, YEREL YÖNETİM-SANAYİ İŞ BİRLİĞİNE BAĞLI

Toplantının açılış konuşmasını yapan ASO Başkanı Seyit Ardıç, sözlerine, yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de çoğunluğu sağlayan başarısından dolayı Yavaş’ı tebrik ederek başladı. Yerel kalkınmanın, yerel yönetimlerle sanayicinin sürdürülebilir iş birliğine bağlı olduğunu vurgulayan Başkan Ardıç, “Biz sanayiciler, içinden geçtiğimiz bu zorlu dönemde sabır, cesaret ve inatla üretmeye çalışıyoruz. Ancak, özellikle; yol, yağmur suyu, kanalizasyon gibi altyapı sorunlarımızda yerel yönetimlerle iş birliği içinde olmazsak, temel çalışmalarımız aksamakta, şehrimizin ve ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına yapacağımız her katkı sekteye uğramaktadır” dedi.

 

ARDIÇ: DESTEĞİN DEVAM EDECEĞİNE İNANIYORUM

Belediyelerin asli görevlerinden birinin de küçük ve ortak ölçekli işletmeleri ve girişimciliği teşvik ederek, ortak bir kalkınma vizyonu oluşturmak olduğunu belirten Başkan Ardıç, bu noktada Ankaralı sanayicilerin şanslı olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Sayın Mansur Yavaş, göreve geldiğinden itibaren, bizim sesimize sadece kulak vermedi, çok büyük destekler de sağladı. Sayın Başkanla, başkentimizin birçok bölgesinde sanayicilerimizle bir araya geldik; sorunlarımızı, talep ve önerilerimizi dile getirdik. Organize sanayi ve diğer sanayi bölgelerinde sorunlarımızın çözümüne önemli katkılar sağladı. Bu desteğin devam edeceğine inanıyorum.”

 

Ankara’nın, yüzde 90’ından fazlası sanayi ürünü olmak üzere 12 milyar doları aşan ihracat, 1 milyonu aşan istihdamıyla bir sanayi ve teknoloji kenti olduğunu belirten Başkan Ardıç, “Bizlere düşen, dijital ve yeşil dönüşümü sağlayarak, sanayi tesislerimizi ileri teknolojisiyle geleceğin pazarlarına hazırlamaktır” dedi. Ankaralı sanayicilerin yüksek katma değerli, ileri teknolojiye dayalı, verimli, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir üretim yapmalarının Türkiye’yi de gelişmiş ülkeler ligine çıkaracağını söyleyen Başkan Ardıç, bu hedefler için bazı çalışmaların ivedilikle başlaması gerektiğini belirtti.

 

ARDIÇ: FUAR ALANI VE HAVALİMANI METROSU YAPILMALI, YURT DIŞI DİREKT UÇUŞ SAYISI ARTMALI

Ankara’nın fuar alanı bulunmayan nadir başkentlerden biri olduğunu ve bu konuda acil girişimde bulunulması gerektiğine dikkat çeken Ardıç, havalimanına metro bağlantısının da bir an önce sağlanmasının önemine vurgu yaptı. Başkan Ardıç, Ankara’dan yurt dışına direkt uçuş sayısının da son derece yetersiz olduğunu belirterek, “Bu konuda Ankara Sanayi Odası olarak yaptığımız lobi çalışmalarına Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın vereceği desteğin, direkt uçuş sayısının artmasına büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

 

ARDIÇ: YEREL YÖNETİM-SANAYİ İŞ BİRLİĞİNİN ARTARAK DEVAM EDECEĞİNE İNANIYORUM

 

Başkan Yavaş’ın, sanayicilerin yerel yönetime ilişkin sorunlarını bizzat dinlemesi ve çözümlenmesi konusundaki çabalarının çok kıymetli olduğunu belirterek, “Başkentimizde yerel yönetim-sanayi iş birliğinin bundan sonra da artarak devam edeceğine inanıyorum. Sayın Mansur Yavaş’a bugüne kadar sağladığı destekler için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

YAVAŞ: SORUNLARI YERİNDE ÖĞRENİP ÇÖZMEYE ÇALIŞACAĞIZ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da, Başkentli sanayicilerle bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Sorunları yerinde tespit edip çözmeye çalıştıklarını söyleyen Yavaş, “Sanayicilerimizle bundan sonra da bir araya gelip onlar için neler yapabileceğimizi istişare edeceğiz. Çünkü sizler ne kadar üretirseniz biz de bu üretimden gelen vergiyle Ankara’mıza hizmet ediyoruz” dedi.

Organize Sanayi Bölgeleri ile iş birliğine devam edeceklerini de söyleyen Yavaş, “Ankara’yı ortak akılla yönetip, üretimde, ihracatta öne geçmiş, Cumhuriyet’e yakışır bir Başkent için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

 

Toplantı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Ankaralı sanayicilerle sohbetiyle devam etti. ASO üyeleri, yerel yönetimlere ilişkin sorun, talep ve çözüm önerilerini doğrudan Başkan Yavaş’a iletme fırsatı buldu.Ek Listesi