YENİLENEBİLİR ENERJİ VE KAYNAK VERİMLİLİĞİ SEMİNERLERİ

    12 Aralık 2018

İşareti : 05/5000-3191
İrtibat : dim@aso.org.tr
Sayın Üyemiz,

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından geliştirilen ve 2010 yılından bu yana Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF – www.turseff.org) kamu ve özel sektör tarafından uygulanacak Sürdürülebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği yatırımları için finansman sağlamak üzere oluşturulmuş bir programdır.

İlk faz (2010-2013) ve ikinci faz (2013-2017) süresince 1.000’den fazla yatırım projesine 550 milyon €’dan fazla finansman sağlanmıştır. Toplamda yıllık sağlanan CO2 eş emisyonu azalımı, her yıl yaklaşık 840.000 otomobil tarafından yayılan CO2 eş emisyonuna eşdeğerdir. Aynı zamanda yıllık enerji tasarrufu, Türkiye’de her yıl neredeyse 3,4 milyon kişi tarafından tüketilen elektriğe eşittir.

2017’de Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından TurSEFF’in üçüncü fazı daha kapsamlı bir şekilde başlatılmış olup;

Su Verimliliği, Hammadde Verimliliği ve Atık Yönetimi yatırımları eklenmiş,
Uygun faydalanıcılar kategorisine “Kamu Kurumları” da katılmış ve
Kredi haricinde leasing seçeneği de kullanıma sunulmuştur.

TurSEFF III’te sağlanacak olan toplam finansman miktarı ise 400 milyon €’dur. Anlaşmalı finans kurumları AkLease, Garanti Leasing, Türkiye İş Bankası ve Vakıfbank’tır.

IPA kapsamında ve program dahilinde Ekim ayında Manisa’dan başlanan Erzurum ve Şanlıurfa’da Büyükşehir Belediyeleri ve İstanbul’da Marmara Belediyeler Birliği ile birlikte düzenlenen “Yenilenebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği Seminerleri”nin beşinci ve sonuncusunu 13 Aralık Perşembe günü Ankara’da Türkiye Belediyeler Birliği ev sahipliğinde organize edilmektedir.

Seminerler aracılığıyla Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyelerin yanı sıra ilgili kuruluşlar belediye iştirakleri (su/kanalizasyon idareleri, toplu ulaşım, atık yönetimi gibi) ve şehirde faaliyet gösteren Ticaret ve Sanayi Odaları üyeleri özel işletmelerin de seminerlere katılımları ile yenilenebilir enerji ve kaynak verimliliği yatırımlarında dikkat edilmesi gereken noktaların anlatılabilmesi hedeflenmektedir. Bu hedef doğrultusunda; bugüne kadar farklı il ve ilçe belediyeleri, özel sektör ve akademik dünya temsilcilerinden oluşan yaklaşık 400 katılımcıya yenilenebilir enerji, kaynak verimliliği, enerji verimliliği, finansman konuları aktarılmıştır.

Söz konusu seminerlerde TurSEFF ekibinin yanı sıra konu başlığı ile ilgili sivil toplum kuruluşları GENSED, GÜNDER, TURKOTED, İSKİD, AGİD yöneticileri, uzmanlar, akademisyenler konuşmacılar arasında yer almıştır.

Bu kapsamda, 13 Aralık Perşembe günü Ankara’da Türkiye Belediyeler Birliği Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek “Yenilenebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği Semineri”ne ilişkin Davetiye ve Program ekte yer almaktadır.

Ücretsiz olarak düzenlenen seminere katılım durumunuzun elif.aksoy@turseff.org adresi ile paylaşılması hususunu bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası

Ek :DAVETİYE VE PROGRAM (2 sayfa)