YAPAY ZEKA TEMELLİ HEDEF PAZAR ARAMA MOTORU

2020-11-17

İşareti : 04/5000-4900

İrtibat : ihracatdestek@aso.org.tr

Sayın Üyemiz,

Ticaret Bakanlığı'nın "yeni ürün, yeni pazar, yeni ihracatçı" hedefi kılavuzluğunda, Odamız İhracat Destek Ofisi aracılığıyla, ihracatçı olmayan ancak ihracat potansiyeli yüksek olan üyelerimiz ile ihracatta rekabet edebilirliğini artırmak isteyen üyelerimize yol gösterici olmak ve ilerlemelerine yardımcı olmak üzere çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda, başta KOBİ'lerimiz olmak üzere ürünlerine ihracat pazarı bulmakta zorlanan firmalarımıza yönelik olarak "YAPAY ZEKA TEMELLİ ARAMA MOTORU" uygulaması hayata geçirilmiştir.

Söz konusu arama motoru ile, ürün adı veya Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) kodu girilerek potansiyel hedef pazar tespiti yapılabilmektedir. Aynı şekilde ülke ismi girilerek o ülkeye ihracat potansiyeli en yüksek ürünlerin listesine ulaşabilmek mümkündür. 112 ülke 5892 farklı ürün grubu bazında kullanıcılara potansiyel ihraç ürünleri ve ihracat pazarı öneren Arama Motoru birbirinden farklı 8 ayrı gösterge temelinde çalışmaktadır. Ülkelerin ve dünya ticaretinin değişen ekonomik koşullarına bağlı olarak mevcut veriler ve tahminlerin yenilenmesi ile birlikte Arama Motorunun önerileri de güncellenmektedir.

Üyelerimizin kolay, hızlı ve efektif bir şekilde bilgiye ulaşmalarına imkan sağlayacak bahse konu arama motoruna http://ihracat.aso.org.tr/ web adresinden erişim sağlanabileceği hususunu bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Ankara Sanayi Odası