Ukrayna Milletvekilleri ASO 1. OSB’de

    23 Şubat 2016

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Ukrayna ziyaretinin ardından Türkiye’ye gelen Ukrayna milletvekilleri ASO 1. OSB’yi ziyaret ederek Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ile görüştüler. İki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan ziyarette özellikle ticari ilişkiler ön plana çıktı. 

ukrayna

ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarete Ukrayna Milletvekilleri Vasyl Khmelnytsky ,Valery Pysarenko ,Kiev Belediye Başkan Yardımcısı Volodymyr Khmurych ,Teknopark Genel Müdürü Lgor Lokhman, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Özgür Güven ve ASO Genel Sekreteri Doç. Dr. Yavuz Cabbar katıldı.

Özdebir burada yaptığı konuşmada Ukraynalı siyasetçileri ağırlamaktan çok mutlu olduğunu belirterek iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi için her türlü desteğe hazır olduklarını belirtti. ASO 1.OSB’nin büyüklük, yönetim anlayışı ve fonksiyonları bakımından en kurumsal organize sanayi bölgelerinden biri olduğunu ifade eden Özdebir, “Bu ziyaretten sonra temenni ediyorum ki ülkelerimiz arasında hem ticari ilişkiler hem de dostluk ilişkileri biraz daha gelişmiş olur. Rusya’da St. Petersburg  başta olmak üzere bazı ülkelerde Türkiye tarzı OSB kurulması için çalışmalar yapıyoruz. Gerek ülke olarak gerekse Organize Sanayi Bölgeleri olarak çok önemli tecrübelerimiz var ve bu tecrübelerimizi büyüyen Ukrayna için her konuda paylaşmaya hazırız ” dedi.  Özdebir, OSB’lerle ilgili mevzuatları ve uygulamaları içeren bir dosyayı da konuk heyete teslim etti.

ukrayna2

Ukrayna milletvekilleri bölgede önemli bir ekonomik ve siyasi aktör haline gelen Türkiye ile ticari ve politik ilişkileri geliştirmek istediklerini ifade ederek ASO 1.OSB’nin tecrübelerinden yararlanmak istediklerini belirttiler.

Toplantının sonunda bölgede faaliyet gösteren Serdar Plastik firmasının üretim tesisleri ve ASO Teknik Koleji’nin sınıf, uygulama atölye ve birimlerini  gezerek incelemelerde bulunan Ukraynalı heyet, organize sanayi bölgesine hayran kaldıklarını ve dünyadaki birçok örnekten önde olduğunu belirtti.