TÜRKİYE-SİNGAPUR SERBEST TİCARET ANLAŞMASI BİLGİLENDİRME SEMİNERİ

    19 Kasım 2019

İşareti : 05/5000-3324
İrtibat : dim@aso.org.tr
Sayın Üyemiz,


Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan (DEİK) alınan yazıda, DEİK/Türkiye-Singapur İş Konseyi tarafından, T.C. Ticaret Bakanlığı ve Enterprise Singapore iş birliğinde 9 Aralık 2019 Pazartesi günü 10.00-12.30 saatleri arasında River Plaza’da “Türkiye-Singapur Serbest Ticaret Anlaşması Bilgilendirme Semineri”nin düzenleneceği bildirilmektedir.

Güney Asya’nın finans ve ticaret merkezi olarak gösterilen Singapur, 2020 Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı sıralamasında 2. sırada yer almış ve 2018 yılında yaklaşık 365 milyar dolar GSYİH üretmiştir. Dışa açıklık açısından dünyadaki en liberal ülkeler arasında yer alan Singapur, yüksek gelir düzeyine sahip tüketicilerden oluşan dinamik iç pazarının yanı sıra, ASEAN üyesi olması ve 36.6 milyon TEU kapasitesiyle dünyanın ikinci en yoğun limanına ev sahipliği yapması sayesinde başta bölge ülkeleri olmak üzere Çin ve Hindistan gibi pazarlara ulaşmak açısından da önemli bir merkez görevi görmektedir. Aynı zamanda, dünyanın en büyük varlık fonu kurumlarından olan TEMASEK ve GIC aracılığıyla dış ülkelere önemli miktarda doğrudan yabancı yatırım gerçekleştirmektedir.

Bu çerçevede, bölgeye ihracatımızın geliştirilebilmesi, Singapur’un lojistik ve ticari imkanlarının ülkemiz açısından oluşturduğu fırsatların değerlendirilmesi ve yatırım ilişkilerimizin geliştirilmesi için 14 Kasım 2015 tarihinde Türkiye ile Singapur arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanmıştır. Ülkemizin imzaladığı en kapsamlı STA’lardan biri olan antlaşmayla birlikte iki ülke arasındaki ticaret hacminin iki katına çıkarılması hedeflenmektedir. Bahse konu seminer kapsamında STA’nın Türk iş dünyası için barındırdığı ticari fırsatlar anlatılacak, teknik ve hukuki detayları hakkında DEİK, Ticaret Bakanlığı ve Enterprise Singapore tarafından sunumlar gerçekleştirilecektir.

Taslak programı ekte yer alan bahse konu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin 5 Aralık 2019 Perşembe günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1089/13842 bağlantısında yer alan başvuru formunu doldurmaları ve ayrıntılı bilgi için DEİK (Temmuz Yiğit Bezmez, tel: 0212 339 5035, e-mail: tbezmez@deik.org.tr) ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası

Ek : STA-Bilgilendirme-Semineri-Taslak-Program (1 sayfa)