TÜRKİYE-KUZEY MAKENDONYA İŞ VE YATIRIM FORUMU

    4 Ekim 2019

İşareti : 05/5000-2718
İrtibat : dim@aso.org.tr

Sayın Üyemiz;
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan (DEİK) alınan bir yazıda, Türkiye-Kuzey Makedonya İş Konseyi koordinasyonu ve Makedonya Ekonomi Odası işbirliğinde, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Sayın Koço ANGUŞEV ve Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Elvin Hasan ile Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın onurlandırmaları ile “Türkiye Kuzey Makedonya İş ve Yatırım Forumu”nun 14 Ekim 2019 tarihinde Intercontinental Hotel İstanbul’da düzenleneceği bildirilmektedir.

Kuzey Makedonya, bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından bu yana serbest piyasa ekonomisine geçiş ve iş imkanları geliştirme çabalarında oldukça yol almış bir ülke olarak Küresel Rekabetçilik sıralamasında dünyada 140 ülke arasından 84. sırada ve İş yapma Kolaylığı sıralamasında ise dünyada 190 ülke arasından 10. Sırada yer almaktadır. Yabancı yatırımcıları ülkeye çekmek ve özel sektörü güçlendirmek amacıyla bir süredir uygulanan ekonomik reform programı ve düşük enflasyon politikası sayesinde Kuzey Makedonya makro ekonomi verilerinde kaydedilen olumlu gelişmeler devam etmektedir.

Bahse konu Forum kapsamında; Kuzey Makedonya’daki yatırım olanaklarının anlatılacağı bir sunum, ülkedeki başarılı Türk yatırımlarının sunulacağı bir panel ve ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecek olup teknik müşavirlik, tarım, hayvancılık otomotiv yan sanayi ile ilaç ve tıbbi malzemeler sektörleri öncelikli işbirliği alanları olarak belirlenmiştir. Bunun yanında; yazıda bilişim teknolojileri, tekstil-konfeksiyon, deri, ağaç işleme ve mobilya, inşaat malzemeleri, su arıtma cihazları, elektrik üretimi, doğal gaz iletim ve işletme malzemeleri üretim ve ticareti, eğitim ve sağlık sektörleri ile otel ve restoran/kafe işletmeciliğinin potansiyel arz eden yatırım alanları olarak öne çıktığı belirtilmektedir.

Söz konusu Foruma katılmak isteyen üyelerimizin 4 Ekim 2019 Cuma günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1028/13562 bağlantısında yer alan başvuru formunu eksiksiz doldurulması hususunu bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası

Not

Detaylı bilgi için irtibat kişisi; Büşra Şener, bsener@deik.org.tr, 0212 339 50 22
Katılım Bedeli DEİK üyesi firmalar için 100 TL ve DEİK üyesi olmayan firmalar için 125 TL’dir.


Ek : Taslak Program (1 sayfa)