TÜRKİYE-BELARUS HİZMET TİCARETİ ANLAŞMASI-PAZARA GİRİŞ MÜZAKERELERİ

2022-09-23

İşareti : 05/5000-3742

İrtibat : dim@aso.org.tr

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden alınan yazıda, Ticaret Bakanlığı'nın yazısına atfen, Belarus ile ülkemiz arasında Hizmet Ticareti Anlaşması (HTA) müzakerelerinin IV. Turu'nda Ulusal Düzenlemeler, Mesleki Yeterliliklerin Tanınması ve Eğitim Alanında İşbirliği, Gerçek Kişilerin Dolaşımı, Ulaştırma ve Lojistik, Mali Hizmetler, Telekomünikasyon Hizmetleri, Dijital Ticaret, Posta ve Kurye Hizmetleri, Sağlık Hizmetleri, Turizm ve Seyahat Hizmetleri, Rekabet ve Kamu Alımları fasıllarının görüşüldüğü bildirilmektedir.

Söz konusu fasıllara yönelik gelecek turda metin müzakerelerinin tamamlanması ve pazara giriş müzakerelerine başlanması planlanmakta olup Belarus yetkililerine iletilmek üzere, pazara giriş müzakereleri kapsamında ilk olarak Belarus'tan pazara giriş, milli muamele ve ilave taahhüt taleplerinin tespit edilmesi ve diğer taahhüt taleplerinin de belirlenerek Belarus'a iletilmesi hedeflenmektedir.

Bu kapsamda, anılan taleplere yönelik olabilecek sorun, öneri ve değerlendirmelerinizin 26 Eylül 2022 tarihine kadar Odamız Araştırma ve Yönlendirme Müdürlüğü'ne (dim@aso.org.tr) gönderilmesi hususunu bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Ankara Sanayi Odası

ONLINE HİZMETLER