TİCARET BAKANIMIZ SAYIN MEHMET MUŞ'UN ZİYARETİ VESİLESİYLE TÜRKİYE-PAKİSTAN İŞ FORUMU, 12 AĞUSTOS 2022, İSLAMABAD

2022-08-04

İşareti : 05/5000- 3127

İrtibat : dim@aso.org.tr

Sayın Üyemiz,

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)'den alınan bir yazıda, T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Mehmed Muş'un resmi ziyareti vesilesiyle, DEİK/Türkiye-Pakistan İş Konseyi tarafından, 12 Ağustos 2022 tarihinde İslamabad'da Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FPCCI) iş birliğiyle her iki ülke bakanlarının onurlandırmalarıyla Türkiye-Pakistan İş Forumu'nun gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

Dünyanın 40. büyük ekonomisi ve 66. büyük ihracatçısı olan Pakistan ile ikili ticaret hacmi hedefimiz 5 milyar dolar olup güncel ticaret rakamları henüz potansiyelin altındadır. 2011 yılında iki ülke arasındaki en yüksek seviye olan 1 milyar dolara ulaşmıştır. 2020 yılında ise Pakistan'a ihracatımız bir önceki yıla oranla %12,7 artışla 620 milyon dolar olmuş, ithalatımız ise %12 azalarak 268 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Gıda ve işlenmiş gıda ürünleri konusunda Pakistan pazarının önemli potansiyeli bulunmakta olup, elektrik ve elektronik ile makine sanayi gibi sektörlerde de firmalarımız için fırsatlar olduğu değerlendirilmektedir.

Bahse konu İş Forumu programı bilahire paylaşılacak olup katılmayı arzu eden üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1435/18843  adresinde bulunan ön kayıt formunu 5 Ağustos 2022, Cuma gününe kadar doldurmaları ve katılım bedelini (DEİK Üyeleri için 685 USD; DEİK Üyesi olmayan firma temsilcileri için 855 USD) tamamlamaları gerekmektedir.

Pakistan'a ziyaret gerçekleştirecek olan Türk vatandaşları vizeye tabi olup, vize alma işlemlerinin katılımcılar tarafından yürütülmesi gerekmektedir. Online vize başvurusu için https://visa.nadra.gov.pk/ linkinde detaylı bilgi yer almaktadır.

 

Bu çerçevede, söz konusu Foruma katılmak isteyen üyelerimizin detaylı bilgi için DEİK/Türkiye-Asya Pasifik İş Konseyleri Direktörlüğü ile (Selma Bardakcı, DEİK/Türkiye-Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatörü/e-posta: sbardakci@deik.org.tr, Tel: 0212 339 50 37) iletişime geçilebileceği hususunu bilgilerinize sunarız.

 

Saygılarımızla,

Ankara Sanayi Odası 

ONLINE HİZMETLER