TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Etkinlikler

3.12.2019

TOBB Ankara İl Kadın Girişimciler Kurulu’nun 2019 yılı 2. Olağan Genel Kurul Toplantısı, Odamız Zafer Çağlayan Meclis Salonu’nda gerçekleştirilmiştir. Toplantıya, ASO Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Nurettin ÖZDEBİR, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Gürsel BARAN, ASO Yönetim Kurulu Üyeleri Sn. Taner ÖZDEMİR ve Sn. Aytaç DİNÇER, Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü Kadın ve Genç Girişimciler Daire Başkanı Sn. Özge AKKIZ, KOSGEB Çankaya Müdürü Sn. Yeşim ÇEPNİ, KOSGEB Siteler Müdürü Sn. Görkem GÜRBÜZ, KOSGEB Ostim Müdürü Sn. Osman KISACIK, KOSGEB Sincan Müdürü Sn. Ahmet KOÇ, KOSGEB Girişimcilik Destekleri Daire Başkanı Sn. Şentürk ÇALKINSIN, TOBB Girişimcilik Dairesi Uzmanı Sn. Handan KÖSE, TOBB Ankara İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Sn. Belma YILMAZYİĞİT, TOBB Bitlis İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Sn. Rahime ACET ve Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri katılmıştır.

Toplantıda 2019 yılında gerçekleşen faaliyetlerin ve hazırlanan 2019-2023 Stratejik Planın sunumların ardından, TOBB ve Turkcell işbirliği ile düzenlenen Geleceği Yazan Kadınlar Projesinde, Kadın Girişimciler Kurul Üyelerinin mentörlük yaptığı, dereceye giren projeler tanıtılmıştır. ASO Meclis Üyesi ve TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Sn. Canan KARALAR’ın kadınların oda ve borsalarda daha aktif yer almaları hususundaki bilgilendirmelerinin ardından; Ulusal Marka Tescilinin Önemi, Uluslararası Tescil Yöntemleri ve Ülkesel Etki ile Gelişen Teknoloji Işığında Telif Haklarının Korunması konularını içeren “Telif ve Marka: Ulusal ve Uluslararası Tescilin Önemi” konulu sunum gerçekleştirilmiştir.

Gazeteci, yapımcı ve girişimci Sn. Elif DAĞDEVİREN’in “Filmin Başrolünde Sen Varsın” konulu söyleşisinin ardından Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü Kadın ve Genç Girişimciler Daire Başkanı Sn. Özge AKKIZ’ın sunumu ile program sona ermiştir.

2.12. 2019

Kadın Girişimciler Kurulu Sosyal faaliyetleri kapsamında 2 Aralık 2019 tarihinde Altındağ’da yer alan Yeni Hayat İlkokulu’na İcra Komitesi Başkanı Sn. Belma YILMAZYİĞİT, Odamız Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Aytaç DİNÇER, İcra Komitesi Başkan Yardımcısı Sn. Rukiye GÖÇER ve Kurul Üyesi Sn. Neşe ŞİŞMAN’ın katılımlarıyla bir ziyaret düzenlenmiştir. 147 öğrenciye eğitim veren söz konusu okula yapılan ziyaret çerçevesinde öğrencilere kırtasiye, kıyafet ve ayakkabı yardımı yapılmıştır.

08.11.2019

TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi kararı ile düzenlenen “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Bilgilendirme Toplantısı” 8 Kasım 2019 tarihinde Odamız Zafer Çağlayan Meclis Salonunda yapılmıştır. Açılış konuşmalarını TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Sn. Belma YILMAZYİĞİT ve Odamız Hukuk Müşaviri Av. Sn. Ahmet Münir YAŞAR’ın yaptıkları toplantıda CDCA Hukuk Bürosu Ortaklarından Av. Ayça ARANCI ve Av. Başak GÜNEŞ sunumlarını gerçekleştirmiştir. Odamız üyeleri ve TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu üyelerinin yoğun ilgi gösterdikleri interaktif toplantı toplu fotoğraf çekimi ile son bulmuştur.    

24.10.2019

TOBB Ankara KGK İcra Komitesi kararı ile yapılması planlanan bir proje kapsamında fikir alışverişinde bulunmak ve süreçle ilgili bilgi almak amacıyla 24 Kasım 2019 tarihinde ODTÜ Teknokent yetkilileri ile ODTÜ Teknokentte bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Toplantıya İcra Komitesi Başkanı Sn. Belma YILMAZYİĞİT, Başkan Yardımcıları Sn. Kadriye Esra AYGÜN, Sn.Gülder BAŞAR ve Komite üyeleri Sn. Neşe ŞİŞMAN, Sn. Rengin ATILGAN katılım sağlamıştır. 

01.10.2019

TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu Bölge Temsilcileri Toplantısı’na İcra Komitesi Başkanı Sn. Belma YILMAZYİĞİT katılmıştır.

24.07.2019

Kadın ve genç girişimcilere ihracat desteklerini daha iyi anlatabilmek, bu desteklerden daha fazla yararlanmalarını sağlayabilmek, rekabet avantajı sağlayabilecekleri sektörleri tespit ederek, uluslararası rekabetçiliklerini ve e-ihracattan aldıkları payı artırabilmek, bu amaçla eğitimler vermek misyonu ile Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Kadın ve Genç Girişimciler İhracat Daire Başkanlığı, Kadın Girişimciler Fiziki Network Programı Ankara Toplantısı 24.07.2019 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Toplantıya İcra Komitesi Başkanı Sn. Belma YILMAZYİĞİT ve Kurul üyeleri katılmıştır.

23.07.2019

TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sn. Belma YILMAZYİĞİT ve Kurul Üyeleri KOSGEB Başkanı Sn. Prof. Dr. Cevahir UZKURT’u makamında ziyaret etmiştir. Sn. Prof. Dr. UZKURT; yeni girişimcilerin ortaya çıkarılarak, istihdamın artırılması ve ekonomiye ivme kazandırmak için geliştirdikleri model hakkında bilgi vermiştir. Toplantıda devlet destekleri, ihracatı artırmaya yönelik yapılabilecekler, teknolojik ve katma değerli ürünler üreten KOBİlerin desteklenmesi, online girişimcilik eğitimi ve Kurulumuz ile yapılabilecek ortak faaliyetler hakkında görüşülmüştür. Görüşmeye TOBB Kadın Girişimciler Kurulumuzun yanı sıra kurulun doğal üyesi ASO Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Aytaç M. DİNÇER, KOSGEB Başkan Yardımcısı Sn. Recep KILIÇ ile KOSGEB yetkilileri de katılmıştır.

08.07.2019

TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sn. Belma YILMAZYİĞİT ve Kurul Üyeleri ile birlikte, Ticaret Bakanımız Sn. Ruhsar PEKCAN makamında ziyaret edilmiştir. Ziyaret sırasında kadın girişimcilerimizin ihracat potansiyelinin artırılması konusunda, Ticaret Bakanlığı ile ortak yapılacak çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

 

03.07.2019

  • Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sn. Arif ŞAYIK ile birlikte Ankara Kalesinde bulunan Ankara El Sanatları ve Tasarım Merkezi Projesi kapsamında hizmete girecek olan mekan gezilmiş ve yapılabilecek projeler üzerinde görüş alış verişinde bulunulmuştur.
  • TOBB Ankara KGK İcra Komitesi Başkan ve Üyeleri Ankara Valisi Sn. Vasip ŞAHİN’i makamında ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi vermiş; Ankara Valiliği ile yapılabilecek ortak projeler hakkında görüş alışverişinde bulunmuşlardır.

25.06.2019

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sn. Arif ŞAYIK makamında ziyaret edilmiştir. Ziyarette, AKA ve TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulunun müşterek yapabileceği projeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

 

25.06.2019

TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulunun çalışmalarına yön verecek, çeşitli fikirler ve projelerle Kurulun çalışmalarını destekleyecek Çalışma Gruplarımız ile 25.06.2019 tarihinde Ankara Ticaret Borsası’nda bir toplantı gerçekleştirilmiştir.

19.06. 2019

TOBB Ankara İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Sn. Belma YILMAZYİĞİT, ASO Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Aytaç M. DİNÇER, Kurul Üyeleri ile birlikte Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Gürsel BARAN’ı makamında ziyaret etmiştir.

18.06.2019

Birleştik Krallık Uluslararası Ticaret Bakanı Sn. Liam FOX’un katılımlarıyla TOBB’da gerçekleştirilen İş Forumu’na ASO Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Aytaç M. DİNÇER, Kurulumuz Başkanı Sn. Belma YILMAZYİĞİT ve Kurulumuz Üyesi Sn. Neşe ŞİŞMAN katılmıştır.

11 Haziran 2019

TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkan ve Üyeleri Anıtkabir’i ziyaret etmiştir. Komitesi Başkanı Sn. Belma YILMAZYİĞİT mozoleye çelenk bırakarak, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalamıştır.

14 Mayıs 2019

TOBB Ankara İl Kadın Girişimciler Kurulu 2019 yılı 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı Odamız Zafer Çağlayan Meclis Salonunda 14 Mayıs 2019 tarihinde ASO Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Nurettin ÖZDEBİR, Polatlı Ticaret Odası Başkanı Sn. Ulvi SAKARYA, Ankara Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Murat BAŞAR, Sn. Oya ÖZDEBİR, önceki dönem İcra Komitesi Başkanı Sn. Serpil POLAT ve TOBB Girişicimcilik Dairesi Uzmanı Sn. Handan KÖSE’nin iştirakiyle düzenlenmiştir. Açılış konuşmalarını Sn. Belma YILMAZYİĞİT, Sn. Serpil POLAT, Sn. Oya ÖZDEBİR ile ASO Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Nurettin ÖZDEBİR’in yaptığı toplantıda, 2014-2018 dönemi İcra Komitesi Başkan ve Üyelerine teşekkür sertifikaları verilmiştir. Daha sonra İcra Komitesince belirlenen Çalışma Gruplarının tanıtımı yapılmış, bu komisyonlarda yer almak isteyen Genel Kurul Üyelerinin kendilerini tanıtmıştır.

4 Mayıs 2019

TOBB, Turkcell ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu işbirliğinde gerçekleştirilen Geleceği Yazan Kadınlar Projesi kapsamında İcra Komitesi Başkanı Sn. Belma YILMAZYİĞİT, Başkan Yardımcısı Sn. Neslihan ŞAN, Kurul Üyeleri Sn. Burcu ERDOĞAN KAYA, Sn. Meltem KOCA, Sn. Sevilay EMRE, Sn. Kırçiçeği KORKMAZ, Sn. Yeliz ÖZKAROĞLU, Sn. Halide RASİM ve Sn. Aysema BİÇKES mobil teknoloji endüstrisinde çalışmak isteyen kadınlara mentörlük yapmışlardır.

 

1 -2 Mayıs 2019

TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sn. Belma YILMAZYİĞİT, TOBB’nin 75. Yıl Genel Kurul Etkinliklerine iştirak etmiştir. İlk gün Anıtkabir Ziyareti,ile başlayan etkinlikler 75. Genel Kurul Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Takdim Töreni ile Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN’ın teşrifleri ile gerçekleşen  75. Genel Kurul Toplantısının ardından sona ermiştir.

30 Nisan 2019

TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkan ve Üyeleri Çubuk Ticaret Borsası Başkanı Sn. Veli DEMİR’i makamında ziyaret etmiştir. Ziyarette Çubuk Ticaret Borsası ile Kurulumuz arasında yapılabilecek işbirlikleri görüşülmüştür. Kurul  Başkanımız Sn. Belma YILMAZYİĞİT Borsa Başkanı Sn. Veli DEMİR’e günün anısına Kurulumuzu temsilen bir hediye takdim etmiştir. Çubuk Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı, Meclis Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımı ile gerçekleşen öğlen yemeğine Çubuk Belediye Başkanı Sayın Av. Baki DEMİRBAŞ da katılmıştır. Çubuk Belediyesi, Çubuk Ticaret Borsası ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ile birlikte ortak proje yapabilme olanakları görüşülmüş, özellikle Çubuk bölgesinde bulunan Agat Taşının ekonomiye katkısının sağlanması ve Kooperatifleşme konularında fikir alışverişinde bulunulmuştur. 

26 Mart 2019

TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi ilk toplantısını Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Nurettin ÖZDEBİR’in eşi Sn. Oya ÖZDEBİR’in katılımıyla gerçekleştirmiştir. Tüm Kurul Üyelerinin mesleki durumları ile ilgili bilgilendirme yaparak, kendini tanıttığı toplantının gündem bölümünde, önümüzdeki dönemde yapılacak projeler, düzenlenecek etkinlikler, ziyaretler vb. konular görüşülmüştür. 

16 Mart 2019

TOBB, Turkcell ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu işbirliğinde, mobil teknoloji endüstrisinde çalışmak veya mobil teknolojileri kullanarak iş fikrini hayata geçirmek isteyen kadınların yazılım konusunda eğitilerek, mobil uygulamalar geliştirmelerine destek olmak, kadınların bu alanda istihdam kapasitesini ve girişimciliğini artırmak amacıyla gerçekleştirilmekte olan “Geleceği Yazan Kadınlar”, 24 ilde eş zamanlı olarak, 1601 öğrenciyle 58 sınıfta, 117 Eğitmen/Yardımcı eğitmen ile eğitimlere başlamıştır. İcra Komitesi Başkanı Sn. Belma YILMAZYİĞİT eğitimde mentor olarak yer almıştır.

07 Mart 2019

TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu seçimi Odamız Koordinatörlüğünde 7 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Ankara Sanayi Odası Koordinatörlüğünde çalışmalarını sürdüren TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu’nun başkanlığına ASO temsilcisi Sn. Belma YILMAZYİĞİT seçilmiş olup Sn. Kadriye Esra AYGÜN, Sn. Neslihan ŞAN, Sn. Nazlı Gülder BAŞAR, Sn. Rukiye GÖÇER ve Sn. Naz ÖZTÜRK başkan yardımcıları olarak belirlenmiştir. İcra Komitesi’nin diğer üyeleri ise Sn. Aydan BİRİ, Sn. Buşra Eren AKTAY, Sn. Nazire Erinç YURTER, Sn. Neşe ŞİŞMAN, Sn. Nüket KANTARCI, Sn. Özlem YAZICI, Sn. Rengin ATILGAN, Sn. Zehra Sema DEMİR ve Sn. Zelal AYTİN olmuştur.