SRİ LANKA TARAFINDAN TURİZM KONUSUNDA DÜZENLENEN ETKİNLİK

2021-07-16

İşareti : 05/5000-3128

İrtibat : dim@aso.org.tr

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden alınan yazıda, Dışişleri Bakanlığı'na "Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (AİGK)" Sekretaryasından iletilen yazıya atfen, Sri Lanka Turizm Tanıtım Bürosu'nun 17 Ağustos 2021 tarihinde "Turizm işbirliğini geliştirmek amacıyla AİGK Üye Devletleri ile sanal B2B oturumu" başlıklı etkinliği düzenlemeyi planladığı bildirilmektedir.

Etkinlik hakkında detaylı bilgi ekte yer almakta olup katılmak isteyen ve turizm alanında faaliyet gösteren üyelerimizin 7 Ağustos 2021 tarihine kadar ekte belirtilen bağlantıdan kayıt yaptırması hususunu bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Ankara Sanayi Odası

 

  • Kazakistan Eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in inisiyatifiyle hayata geçirilen AİGK sürecinin hedefi, Asya'da Türkiye ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) benzeri amaçlara ve kurumlara sahip bir işbirliği yapılanmasının temellerini atmak ve Asya'da güvenlik anlayışına çok taraflı yaklaşımlar getirilmesi yoluyla işbirliğini geliştirmektir.
  • Asya'da önemli bir diyalog platformu teşkil eden AİGK'e ülkemiz tarafından başından beri güçlü destek verilmekte olup bu çerçevede 2010-2014 tarihleri arasında AİGK Dönem Başkanlığı Türkiye tarafından üstlenilmiştir. Kazakistan 24 Eylül 2020 tarihinde 2021-2022 AİGK Dönem Başkanlığını devralmıştır.
  • AİGK'de ekonomik, çevre, insani, yeni sınama ve tehditler, askeri-siyasi olmak üzere beş ana boyutta Güven Arttırıcı Önlemler'in uygulanılmasına yönelik çalışma yapılmaktadır. Ülkemiz "Yeni Sınama ve Tehditler" boyutundaki güven artırıcı önlemlerin Koordinatörlüğünü yürütmektedir.

 


Ek Listesi:
Etkinlik Bilgileri.pdf