Sincan’da İstihdam Seferberliği

   2021-09-17

Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından, ASO 1. ve 2. Organize Sanayi Bölgesi (OSB), Başkent OSB, Anadolu OSB ve Dökümcüler OSB’nin bulunduğu Sincan sanayi havzasında yaşayan vatandaşların bölgedeki istihdam olanaklarından haberdar olması için “Herkese Meslek, Herkese İş-Sincan Sivil Toplum Diyaloğu Toplantısı” ASO Sürekli Eğitim Merkezi’nde (ASOSEM) gerçekleştirildi.


Toplumla yakın iletişime sahip olan muhtarlar, din görevlileri, sivil toplum kuruluşları, meslek odası temsilcileri, gençlik derneklerinin yöneticilerinin katıldığı toplantıyla Sincan bölgesinde ikamet eden vatandaşların ASO Sürekli Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen meslek edindirme kurslarından ve sanayi işletmelerindeki iş imkanlarından haberdar olması amaçlanıyor.    

İşsizlikle mücadelede örnek bir çalışma olması planlanan toplantının ardından muhtarlar ve din görevlilerinin, ASO tarafından dağıtılan tanıtım afişlerini ve iletişim bilgilerini mahallelere asması hedefleniyor.

ASO Sürekli Eğitim Merkezi (ASO-SEM) konferans salonunda düzenlenen programa, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Sincan Kaymakamı Abdullah Küçük, ASO-SEM Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Tütek, Sincan İlçe Jandarma Komutanı Engin Ölmez, Sincan İlçe Emniyet Müdürü Bülent Albayrak, Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, Sincan İlçe Müftüsü Mevlüt Topçu ve çok sayıda muhtar, din görevlisi ile sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.


“Fabrikalarda çalışan insanları çıkarsak, geriye sadece eski yıpranmış bir bina ve kullanılmış tezgahlar kalır”
ASO Başkanı Nurettin Özdebir burada yaptığı konuşmada, işletmelerin en önemli varlıklarının insan kaynağı olduğunu dile getirerek, “Buradaki herhangi bir fabrikayı alsak, içindeki insanları dışarı çıkarıp, herkesin tazminatlarını ödeyip sağa sola dağıtsak, geriye sadece eski yıpranmış bir bina kullanılmış ve tezgahlar kalır. Bir firmanın değerini oluşturan; o firmanın yaptığı cirodur, pazardan aldığı paydır, o firmanın çıkardığı ürünlerdir. Bunlar da ancak insanlarla bir araya geldiği zaman, yani insanın dokunuşu ile vücut bulan şeylerdir. Bu anlamda insan çok önemli” ifadelerini kullandı.
Halk diliyle, ülke olarak gençlerin bozuk para gibi harcandığını söyleyen Özdebir, “69 yaşındayım. Benim yaşımda olanlar çok iyi bilirler. Bizim zamanımızda ilkokul, ortaokul hatta lisede el işi dersi gibi becerilerimizi artıracak öğretiler vardı. Onlar hayatımıza önemli anılar ve istikametler vermişti. Maalesef bu dersler kaldırıldı” değerlendirmesini yaptı.
Geçmişte mesleki eğitimin cazibesinin düşürüldüğünü vurgulayan Özdebir, “Çünkü cazip olmayan her şey, iltifat edilmeyen her şey körelmeye mahkumdur.   Artık ‘Bu adam olmaz, bunu sanat okuluna gönderelim de olsun’ denecek kadar değersiz hale getirildi. Halbuki hayatımızda asıl farkı oluşturan ne bildiğiniz değil, bildiklerinizle ne yapabildiğiniz.  Beceri dediğimiz şey son derece kıymetli ,son derece önemli.” Dedi.
 Mesleki ve teknik eğitime ilişkin ASO olarak 7 okulları olduğunu anımsatan Özdebir, şöyle devam etti:
“Bu okullarımızın amacı insanımızın becerisini kabiliyetlerini artırabilmek. Çünkü biz ancak o zaman daha kaliteli işler yapabiliriz, daha verimli işler yapabiliriz, daha yüksek katma değerli ürünler üretebiliriz. Dünyada da bir marka haline gelebiliriz. Bugün   insansız hava araçlarımızla, silahlı insansız hava araçlarımızla övünüyoruz. Kaliteli bir iş çıkardık ortaya. Bütün dünyanın gıpta ile baktığı marka haline, bir sembol haline getirdik. Bu örnekleri çoğaltabilmemiz için insan kaynağımızın niteliğini, becerisini artırabilmemiz lazım.  ASO 1. OSB’deki bütün bu eğitim faaliyetlerinin temel amacı budur.”
“İnsanlarımızı, gençlerimizi heba ediyoruz”
İşletmelerde yetenekli insanların çalışması durumunda, o insanların yaptıkları ile, pazarın, ihracatın, gelirin ve çalışanların gelirlerinin de beraberinde büyüyeceğini ifade eden ASO Başkanı Özdebir, “İnsanlarımızı, gençlerimizi heba ediyoruz. Bugün 8 milyon üniversite eğitimi gören, gencimiz var. Maalesef işsizlik rakamları içerisindeki en büyük topluluğu da üniversite mezunu olan gençlerimiz oluşturmakta. Bu gençlerin anne-babaları 4-5 yıl fedakarlık yaptı. Devlet bu sürede bu insanların gideceği okulları destekledi. Hocalar emek verdi, çocuklar en keyifli zamanlarını belki orada harcadı. Sonucunda bunların içerisindeki birçoğu iş bulamadıkları için yıkıldı” diye konuştu.
“Bugün ASO-SEM için gönüllü kişilere daha hızlı ulaşabilmede sizlerin desteği için buradayız”
ASO-SEM Başkanı Serdar Tütek de şunları söyledi:
“ Bugün ASO-SEM için gönüllü kişilere daha hızlı ulaşabilmede sizlerin desteği için buradayız. Amacımız Türk sanayisinin verimini ve kalitesini artıracak nitelikli kişileri beraber yetiştirmek. Eğitimin önemi için buradayız. Daha büyük Türkiye için buradayız.”
 Mesleki eğitimin kendileri için neden önemli olduğunu açıklayan Tütek, “Fabrikalarımızda makinelerimiz, binalarımız ve birtakım değerlerimiz var. Fabrikalardaki bizim için en değerli şey, oradaki insan kaynağı. Geri kalan her şeyin tamamı en fazla yüzde 10’luk bir teferruat. ” diye konuştu.
 Sincan Kaymakamı Abdullah Küçük, ASO-SEM Konferans Salonu’nda Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük harflerle işlenmiş, “Endüstrileşmek, en büyük milli davalarımız arasında yer almaktadır” sözünü işaret ederek, “Gerçekten bu hedefe 1923’ün daha cumhuriyetin ilan edilmediği dönemde 17 Şubat-4 Mart İzmir’de harpten yeni çıkıldığı dönemde iki haftadan fazla süren İzmir İktisat Kongresi ile başladı. Yani sanayileşmek cumhuriyetin en önemli hedeflerindendi. Çünkü tam bağımsızlık için yerli ve milli sanayiye ihtiyaç vardı” dedi.
“Atatürk, cepheyi arkadaşlarına emanet ederek, Ankara’daki Maarif Kongresi’ni yaptı”
1921 yılında savaşların olduğu bir dönemde 1. Meclis’in gündeminde eğitimi içeren, Maarif Kongresi’nin olduğunu hatırlatan Kaymakam Küçük, “Atatürk’ün silah arkadaşları ‘Bu kongreyi erteleyelim. Şu anda durumumuz çok kritik. Şu savaşı yapalım ondan sonra’ diyor. Atatürk, ‘Hayır’ diyor. Cepheyi bırakıyor, arkadaşlarına emanet ediyor ve Ankara’da Maarif Kongresi’ni yapıyor. Yani bizim milli davalarımız içerisinde sanayileşmek ve eğitim var. Bugün de burada yaptığımız aslında hem sanayimizin hem de eğitimimizin buluşması” diye konuştu.
Konuşmaların ardından, ASO-SEM’den mezun olanlar örnek olmak amacıyla, yaşam hikayelerini anlattı. Ardından ASO-SEM mezunlarının tamamını temsilen 3 öğrenciye ASO-SEM Mezuniyet Belgesi takdim edilerek toplu hatıra fotoğrafı çekildi. Program, muhtarlara, din görevlilerine ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine ASO-SEM’de bulunan atölyelerin ve kursların gezdirilmesi ile sona erdi.


ONLINE HİZMETLER