Özdebir: Yan Sanayi Olmaktan Kurtulup, Tasarım Yapabilmeliyiz

   2019-08-02

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, yerli ve milli firmaları, savunma sanayi, sivil havacılık ve uzay sektörlerinde üretim yapmaya teşvik etmek üzere faaliyet yürüten Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği’nin (SAHA İstanbul) Ankara Ofis açılışına katıldı.

İvedik Teknopark’da açılan Saha İstanbul’un Ankara Ofis açılışına ASO Başkanı Özdebir’in yanısıra Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Yiğit, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, İvedik OSB Başkanı  Hasan Gültekin ve çok sayıda sanayici katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, havacılık sanayiinin özel ve yüksek teknolojilerin kullanıldığı, müthiş bir malzeme bilgisine ihtiyaç duyulan önemli bir alan olduğunu belirtti. Havacılık sanayiisinde çalışan firmalarımızın artması gerektiğini dile getiren Özdebir, “Ülke olarak havacılık sanayiinde gelmiş olduğumuz noktayı ve firmalarımızı hepimiz biliyoruz. Ama yedek parça üretmekten, yan sanayi olmaktan, metali kazımaktan kurtulup bizim tasarıma da geçebilmemiz lazım. KOBİ'lere de bu kabiliyeti ve altyapıyı hazırlamamız lazım. İnşallah kendi milli uçağımıza da yaparak daha iyi bir olgunluk seviyesine ulaşmış olacağız” dedi.

Zor ve kıymetli bir coğrafyada yaşadığımızı belirten Özdebir,”Diğer ülkelere nasip olmayan dört mevsimi yaşayabiliyoruz. Ama bunların dışında özellikle içinde bulunduğumuz çağda, Dünya’nın ağırlık merkezi olan bir kara parçasının üzerinde yaşıyoruz. Dünya da üretilen enerji kaynaklarının çok büyük bir kısmı bizim ülkemizin doğusunda, tüketenler ise batısında. Bu anlamda bir enerji koridoruyuz. Aynı zamanda kültürler arasında bir köprüyüz. Yani dünyada ne oluyorsa politik olaylardan etkilenen ve dengeleri değiştirecek tek güç olarak ülkemizi görüyorum. Bu anlamda bize bu değeri yüklemiş olan görevler de var. Bu görevlerin başında da milli bağımsızlığa sahip olabilmemiz var. Bunun için milli ve yerli ürünlerimiz, silahlarımız, platformlarımızın olması lazım gerekir” dedi.

Milli gelirin 10 bin dolar seviyesine gelmesiyle beraber bir çok başarılara imza atıldığını söyleyen Özdebir, “Bu başarılar başkalarını da rahatsız etmeye başladı. Yani,  biz o seviyeye ulaşınca kendi İHA’larımızı, SİHA’larımızı yaptık, askeri bilgisayarımızı yaptık, hassas güdümlu bombalarımızı yaptık. Bütün bunlar bölgemizdeki dengeleri ve tüm dış dengeleri değiştirecek. Milli gemilerimizi yaptık, denizaltılarımızı yaptık. Uçak gemisi sayılabilecek bir gemi bile yapıyoruz. Bunlar bu topraklarda varolabilmemiz, bağımsız olabilmemiz açısından son derece önemli. Burada hepimize görevler düşüyor.  Bunları yaparken rekabetçi olacağız ama aynı zamanda işbirliği de yapacağız. İşbirliği yapabilme kültürümüzü birlikte geliştirebilmemiz lazım. Bu anlamda Saha İstanbul’un göstermiş olduğu teşebbüsü takdirle karşılıyorum. Biz ancak birlikte olduğumuz zaman güçlü olabiliriz. Bizden sonra gelecek nesillerin güvenliği, refahı ve saadeti için birlik ve beraberliğimize devam etmemiz lazım” diye konuştu.