Özdebir: Verimliliğimizi Artırmamız Lazım

   2021-09-15

Hacettepe Üniversitesi ASO 1. OSB Meslek Yüksek Okulu ve Başkent OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu 2020-2021 mezuniyet töreni Hacettepe Üniversitesi açık hava tiyatrosunda gerçekleşti.


Mezuniyet törenine ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran, ASO 1. OSB ve Başkent OSB MYO Müdürü Prof. Dr. Adil Binal, ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, Rektör Yardımcıları, öğrenciler ve veliler katıldı. 
Mezuniyet töreninde öğrencilere seslenen ASO Başkanı Nurettin Özdebir konuşmasında   sıkıntılı bir öğretim dönemini tamamlayıp hak ettikleri diplomalarını almak üzere burada olduklarını anımsatarak, “Biz de sizlerin bu mutlu gününü paylaşmak için birlikteyiz. Emek verdiniz, çalıştınız. Derslerinizi belki uzaktan izlediniz. Stajlarınızı yaptığınıza eminim. Çünkü işletmelerimiz bütün bu pandemi sürecinde çalıştılar. Üretmeye devam ettiler. Onun için hayata iyi bir şekilde hazırlandığınıza eminim” dedi.

“8 Milyon Üniversite Öğrencimizin Sayısı ile İlgili İtirazlarım Var”
Türkiye’nin eğitim sistemi ile ilgili bazı itirazları olduğunu aktaran Özdebir, “81 ilde 81 üniversitemizin olması, hatta sayılarının daha da fazla olması, yerel dinamikleri hareketlendirmesi açısından son derece önemli ve değerli. Ancak 8 milyon üniversite öğrencimizin sayısı ile ilgili itirazlarım var. Bu kadar üniversite öğrencisine ihtiyacımızın olmadığını düşünüyorum. Meslek yüksek okulu tercihiyle sizlerin doğru bir seçim yaptığına inanıyorum” diye konuştu.

Çok zor bir coğrafyada yaşandığımıza dikkat çeken Özdebir, şunları söyledi:
“Bu coğrafyada var olmak pahalı bir iş. Pahalı olmasının sebebi, güçlü olmak mecburiyetinde olmamız. Güçlü olabilmemiz için güçlü bir sanayimizin olması lazım. Güçlü bir ekonomimizin olması lazım. Bunun için de başkalarının eline muhtaç olmamamız lazım. Şu anda hepimiz kurlardan, hayat pahalılığından, ülkemizin yaşadığı ekonomik sıkıntılardan şikayetçiyiz. Ama şunu unutmayalım ki bu sıkıntıların sorumlusu tek tek 84 milyonun yaptıkları tercihler sonucudur. Ülke olarak cari açık veren bir ülkeyiz.  Başkalarının tasarruflarından istifade etmeye ihtiyacımız var. Bundan kurtulmanın tek bir çaresi var. Eğer bunu başarabilirsek, ülke olarak 84 milyon olarak feraha ve refaha erişebiliriz. Bunun için daha çok ve daha yüksek katma değerli ürünler üretmemiz, daha kaliteli ürünler üretmemiz ve daha önemlisi de verimliliğimizi artırmamız lazım. Bunu başardığımız zaman ülkemize ihracat yoluyla gelen para, eğer pozitif bakiye veriyorsa bakın görün o zaman birçok iş nasıl değişecek.”

“Ülkemizin Ekonomik Bağımsızlığını Sağlayacak, Bunun İçin Çaba Gösterecek Çok Değerli İnsanlarsınız”
Öğrencilerin yalnızca kendileri için değil Türkiye için de doğru bir tercih yaptığını dile getiren Özdebir, “Türkiye’nin üretmesine, üretimine, katma değer oluşturmasına hepinizin ayrı ayrı  katkılar yapacağına eminim. Aldığınız eğitimleri, nasıl bilimsel araştırmalar yaptığınızı,  hocalarınızla ne projeler gerçekleştirdiğinizi çok iyi takip ediyorum. Ümit ediyorum ki Türkiye’nin bu üretim gücünü önümüzdeki 10 yıllara taşıyacak nesiller olarak sizler, ülkemizin ekonomik bağımsızlığını sağlayacak, bunun için çaba gösterecek çok değerli insanlarsınız” ifadelerine yer verdi.

Özdebir’in konuşmasından sonra Hacettepe Üniversitesi ASO 1. OSB Meslek Yüksek Okulu ve Başkent OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu 2020-2021 eğitim yılında mezun olan öğrencilere diplomaları verildi. 

 


ONLINE HİZMETLER