Özdebir: Ülkemiz İçin Yüzyıllarca Daha Üretmeye Devam Edeceğiz

   2020-04-22

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 100. Yılını kutlayan Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, “Cumhuriyete giden yolların temelinin atıldığı, kurtuluş mücadelesinin fitilinin ateşlendiği “vatanı kuran ve kurtaran” Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 100. Yaşını büyük bir gururla kutluyoruz.  Esareti içine sindiremeyen ve yabancı bir doku gibi reddeden; fikri hür, vicdanı hür; tek kaygıları vatan olan, Atatürk önderliğindeki vatanseverlerin aldığı sorumluluk ve aynı ruhla Cumhuriyet’i ve onun değerlerini korumak ve daha da yukarı götürmek sorumluluğu ve bilinciyle çalışacağız ve ülkemiz için yüzyıllarca daha üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Korona salgını nedeniyle bu önemli günü evlerimizden kutlayacağımızı vurgulayan Özdebir, “Bu topraklar çok badire atlattı. Ama yüz yıl önce  atılan sağlam temeller sayesinde, her seferinde  zaferle çıkmak mümkün oldu. Bu kez de bu sıkıntılı günleri   tek yürek olarak, dayanışma ruhuyla  atlatacağımıza inanıyoruz. Cumhuriyet ve onun değerleri için, çocuklarımız bayram yapmaya devam edebilsin diye, bu coşku bitmesin diye,  sanayiciler olarak sonsuza dek çalışacağız, üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne çok önemli kazanımlar elde edilip,  büyük mesafeler katedildiğine dikkat çeken Özdebir, 1923 yılında 13,6 milyon nüfusu ile kişi başına düşen gelir seviyesi 45 dolar seviyesinde olan ekonomimizin, bugün 83 milyon nüfusla 9127 bin dolar seviyesine,  565 milyon dolar olan milli gelirimizin de 1334 kat artarak 754 milyar dolar seviyesine geldiğini hatırlatarak, “1927 yılında 65.245 işletme ve GSYH içerisindeki sanayinin payı %11 iken bugün Türkiye ekonomisi 1,7 milyon işletme ve sanayideki payı %20 seviyelerine gelmiş, dünyanın en büyük 20. , Avrupa’nın ise 7. büyük ekonomisidir.  Ama kat etmemiz gereken hala önemli bir yol var. Bunun bilinciyle hareket etmek zorundayız. Ulu Önder Atatürk’ün şu sözlerini de hiç unutmamalıyız: Sanayileşme, en büyük milli davalarımız arasında yer almaktadır. Çalışması ve yaşaması için, iktisadi elemanları ülkemizde mevcut olan büyük, küçük her çeşit sanayii kuracağız ve işleteceğiz. En başta vatan savunması olmak üzere, ürünlerimizi değerlendirmek ve en kısa yoldan,  en ileri ve müreffeh Türkiye idealine ulaşabilmek için bu bir mecburiyettir.”

“Bu günler geçecek” diyen Özdebir sözlerini şöyle tamamladı:  “Biz sanayiciler; ülkenin bağımsızlığının ekonomik bağımsızlıkla sağlanacağının bilincindeyiz ve o inançla bıkmadan yorulmadan üretmeye ve katma değer yaratmaya devam edeceğiz. TBMM’nin kuruluşunun 100. Yılı ile  Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere,  tüm şehitlerimizi, gazilerimizi ve kahramanlarımızı saygı, minnet ve şükranla anıyoruz”