Özdebir, Sivil Havacılık Sektörünün Sorunları İçin Bakan Varank’tan Destek İstedi

   2021-02-05

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katılımıyla düzenlenen Teknokar Savunma ve Havacılık firmasının Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde ki yeni fabrikasının açılış törenine katıldı.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir törende yaptığı konuşmada, Uzay ve Havacılık İhtisas OSB'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önem verdiği projelerden olduğunu kaydederek, "Ankara'nın teknoloji seviyesi diğer kentlerimizle kıyaslanmayacak kadar önemli bir konumda. Hep ifade ettiğim gibi Ankara artık teknoloji’nin de Başkenti. HAB OSB de, yüksek teknoloji üreten firmalarımızın yer alarak sinerji yaratacağı bir bölge olacak.    Bu bölgenin Ankara için son derece önemli bir kazanım olduğunu düşünüyorum" dedi.

Bölgede üretim yapanların da içinde bulunduğu sivil havacılık sektörünün önemli sorunları bulduğunu kaydeden Özdebir bu sorunların çözümü için Bakan Varank’tan destek istedi.

Özdebir, "Bu sektörde de küresel ölçekteki ana yüklenicilerin siparişlerini durdurmasıyla sıkıntılar yaşanmaya başladı ve cirolar ciddi bir biçimde düştü. Bu sektörde yer alan firmalarımızın en önemli gücü nitelikli çalışanları. Bu firmalarımızın iş gücünü kaybetmeden en azından 2022 yılına kadar uzun vadeli desteklenmesi gerekir. Bu konudaki desteklerinizi bekliyoruz" diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Teknokar Savunma ve Havacılık AŞ Yeni Fabrika Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, savunma sanayisinin tüm dünya ülkeleri için önemine işaret ederek, bu alanda kıyasıya bir rekabet olduğunu söyledi.

Teknokar Savunma ve Havacılık AŞ'nin de risk alan, savunma sanayinin gücüne güç katma gayretinde olan firmalardan biri olduğuna işaret eden Varank, "Savunma ve havacılık sektörüne yenilikçi alt sistem tedariki sağlama noktasında önemli bir fonksiyon icra ediyor. Bu bağlamda Teknokar'ın yatırımını da öncelikli yatırım konuları kapsamındaki muafiyetlerle destekledik. Bundan sonra daha güçlü, başarılı bir Teknokar göreceğiz" dedi.

 

Ankara Valisi Vasip Şahin de Ankara’nın üretim ve istihdamına katkı sağlayan her türlü işletmenin çok değerli olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, savunma projelerinde yerlileşmeyi görev edindiklerini ve bunu sözleşmelerde şart olarak koyduklarını belirterek, "Yani savunma sanayimizdeki büyük firmamıza verilen ana platform projesinin yüzde 70'i değişik kategorilerde küçük sanayiciye aktarılmak zorundadır. Bu vesileyle savunma sanayi ekosistemi oluşmuştur" diye konuştu.

Teknokar Savunma ve Havacılık AŞ Genel Müdürü Necla Yılmaz da şirketin tecrübesiyle yurt dışı pazarına açılma faaliyetlerine ağırlık vereceğinin altını çizerek, şirketin yakın zamanda ihracat yapmayı hedeflediğini söyledi. Yılmaz, şirketin daha büyük projelerde yer alacağını kaydetti.

Törende, Bakan Varank’ın yanısıra Ankara Valisi Vasip Şahin, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi ve Teknokar Savunma ve Havacılık AŞ Genel Müdürü Necla Yılmaz da bir konuşma yaptı.