Özdebir Siteler de Mobilyacılarla Bir araya Geldi

   2022-07-07


Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Siteler’de, Türkiye Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu (TAİF) Genel Başkanı ve Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Odası Başkanı Hüseyin Taklacı, Ankara Döşemeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şadi Başar, Ankara Marangozlar Odası Başkanı Rıdvan Aktaş ile bir araya gelerek Siteler’deki üreticilerin sorunlarını dinledi.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir burada yaptığı konuşmada, Siteler’in hem Ankara hem de Türkiye için önemli bir mobilya üretim merkezi olduğunu dile getirerek, " Mobilya sektörü yüksek katma değer üreten bir sektör. Ormandaki tomruğu alıyorsunuz, ona emek ve sanat katarak çok yüksek katma değerli bir ürün yapıyorsunuz. Türkiye’nin ihracatının kilogram fiyatı 1 doların biraz üzerindeyken, mobilyanın 3 dolarlar, Ankara mobilyasının ise 5-5,5 dolarlar civarında. Bu hâlâ Ankara’nın mobilyada çok ciddi bir potansiyelinin olduğunun bir göstergesidir” dedi.

Siteler’in Türkiye’ye mobilyayı öğreten bir yer olduğunu vurgulayan Özdebir, “Türkiye’ye divandan koltuğa geçişi, yüklükten yatak odası takımına geçişi öğreten Siteler’dir. Bir süre sonra rehavetle  şampiyonluğu Kayseri ile İnegöl’e kaptırdı. Ama unutulmamalıdır ki, oradaki fabrikaların  hayata geçmesinde Siteler’de yetişmiş ustalarımızın, yetişmiş arkadaşlarımızın çok fazla emeği var. O bölge her zaman buradan gelip kamyon kamyon malzeme ve mobilya alırken,  orada üretmeye başladılar. Ben inanıyorum ki buradaki üreticilerimiz İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Projesi’yle beraber daha verimli çalışabilecekleri, daha iyi, refah içinde çalışabilecekleri bir yapıya kavuşacaktır” dedi.

Mobilya İhtisas OSB’nin ihtiyaçların tek elden karşılandığı, iş yeri açma ruhsatından iskânına kadar hepsinin tek bir yerden verildiği, bütün denetimin de bölge tarafından yapıldığı bir yer oluğunu ifade eden Özdebir, “Bu anlamda OSB daha rahat, daha düzenli çalışabileceğiniz bir yer olacak. İnşallah tamamlandığını ve yeni ilaveler yapıldığını da görürüz. Başta Hüseyin Taklacı olmak üzere emeği geçen herkese   çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

TAİF ve Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Odası Başkanı Hüseyin Taklacı da, Siteler’in bazı sorunlarının olduğunu, bunların birlik ve beraberlik içinde çözülebileceğini ifade ederek, “Özellikle hammadde zamları, dikili ağaç satışları, Fuar Merkezi ve AR-GE Tasarım Merkezi konularında birlikte hareket etmeliyiz” dedi.
 
Taklacı ayrıca mobilya sektörünün 2020’de 5,5 Milyar Dolar, 2021 de 6,9 Milyar Dolar, 2022’nin ilk 6 ayında 3,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini, yıl sonunda ise 8-9 milyar doları zorlayacaklarını ifade etti.  Taklacı, %90’ı yerli üretim olan mobilya sektörünün desteklenerek ülkemize döviz girdisi sağlandığını da sözlerine ekledi.

Döşemeciler Odası Başkanı Şadi Başar da mobilyacılık sektöründe önemli bir yer tutan döşemeci esnaf ve sanatkârının çalışma şartlarının iyileştirilmesi, yeni teknolojilerle uyum sağlayarak geliştirilmesi, mesleki eğitim olanaklarının artırılması, mesleğe çırak yetiştirilerek sanatın gelecek nesillere aktarılması konusunda ASO Başkanı Özdebir’den destek istedi.
 
Ankara Marangozlar Odası Başkanı Rıdvan Aktaş ise Siteler’de kayıt dışı çalışan işyerlerinin piyasa fiyatının altında satış yaptıklarını ve bunun diğer firmalara büyük zarar verdiğini söyledi.   Son zamanlarda malzeme fiyatlarına büyük artış yapıldığını ifade eden Aktaş, “Bu artışlar esnafımıza büyük külfetler getirmektedir. Esnafın kar oranı büyük oranda düştü ve artık ayakta durmakta  zorlanıyoruz” diye konuştu. 
 


ONLINE HİZMETLER