Özdebir: Medikal Sanayisini Desteklemeliyiz

   2022-06-15

ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve Yönetim Kurulu Üyesi Aytaç Dinçer, MÜSİAD Ankara Şubesi tarafından Ankara Sanayi Odası ve Ankara Ticaret Odası’nın destekleriyle düzenlenen “Sağlık Sanayi Kalkınma Zirvesi” ne katıldı ve zirvede yer alan firmaları ziyaret etti.

Zirvenin açılışına Özdebir’in yanısıra Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcıları Ertuğrul Soysal ve Faruk Özçelik, ATO Başkanı Gürsel Baran ve MÜSİAD Ankara Şube Başkanı Hasan Fehmi Yılmaz katıldı.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir zirvenin açılışından sonra yaptığı konuşmasında sağlık sektörünün çok stratejik bir öneme sahip olduğunu belirtti. 
Yaşanılan pandemi süreciyle beraber tüm gözlerin sağlık sektörüne çevrildiğine dikkat çeken Özdebir, “Bu anlamda sağlık sektörümüzün gelişmesi son derece kıymetli ama bu sektörün gelişmesiyle ilgili birtakım sıkıntılarımız var. Medikal sanayide dış ticaret açığı veren bir ülkeyiz. Yerli sanayimizi desteklersek onların sorunları ile daha çok ilgilenirsek, ihracat potansiyelimizi artırırsak, sektörün çok daha hızlı büyüyeceğine inanıyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından ASO Başkanı Nurettin Özdebir, bakan yardımcıları ile birlikte toplantı salonunda kurulan stantları gezerek ürünler hakkında bilgi aldı.

ASO Yönetim Kurulu Üyesi Aytaç Dinçer de zirve kapsamında gerçekleştirilen “Sağlık Sanayicilerinin Beklentileri” konulu oturuma katılarak bir konuşma yaptı. 
Dinçer konuşmasında Türkiye’nin ilaç sektöründe çok ciddi bir yol aldığını belirterek, “Dünyada her ülke artık kendi ilacını kendisi üretmek istiyor. Çünkü ilaç sektörü en önemli ve stratejik sektörlerden birisi haline geldi. Bu sektör belki gelecekte savunma sanayinin de önünde olabilir.  Çünkü çok masum gibi görünen ama gizli bir silah gibi kullanılabilecek bir sektör” dedi. 

İlaç sektörünün dünyanın en büyük ekonomik sektörü konumunda olduğunu söyleyen Dinçer sözlerine şöyle devam etti:
“Son 50 yılda sektörümüz çok iyi seviyelere geldi. Ama ileriye baktığımızda moralimiz bozuluyor. Sektörümüz son yıllarda devlet desteklerinden geri kalmış durumda. Her ülke kendi sektörünü desteklerken biz olması gereken değeri veremiyoruz. Son 20 senedir sağlık hizmetleri bakımından halkımızın aldığı hizmetler çok iyi yerlere geldi ama sağlık sektörüne harcadığımız bütçe Avrupa ülkelerinden daha az. Yani az para ile çok sağlık hizmeti veren bir ülke konumundayız. Geldiğimiz bu nokta biz sanayicilerin devamlılığı açısından çok önemli. Dünyanın en düşük fiyatlı ilaç piyasası bizde. İlaç üretiminde kullandığımız girdilerimizin tamamı ithal ürün ve maliyetimizin tamamı döviz bazında. Devletimizin bizlere farklı bakmasını talep ediyorum. İlaç sektörü ve sağlığa harcanan, yani sosyal devletin bir gereği olarak yapılan harcamaları  Maliye Bakanlığı gider kalemi olarak görüyor. Aslında bu sosyal devlet olmanın bir gereği. Bunun için sağlık harcamalarını bir gider kalemi olarak değil halkımızın refahı için yapılan harcamalar olarak bakmamız lazım. Sektörde her şeyi yapabildiğimiz kadar yerelleştirmemiz lazım. Eğer biz firmalarımızı üretime teşvik edersek, gençlerimizi Ar-Ge’ye yönlendirirsek hedeflerimize ulaşırız” diye konuştu.


 Ek Listesi:
DSCF0523.JPG
DSCF0589.JPG
DSCF0598.JPG
DSCF0632.JPG
DSCF0639.JPG
ONLINE HİZMETLER