Özdebir : “İnternet, Dünyada Ürünlerin Serbest Dolaşımının Temelini Hazırladı”

   2020-01-23

Orta Anadolu E-İhracat Konferansı, Dünya E-Ticaret Forumu (Worldef) tarafından Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği Ankara Şubesi (TÜMSİAD) ve Webolizma iş birliğiyle TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Konferansa ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ATO Başkanı Gürsel Baran, TÜMSİAD Ankara Şube Başkanı Abbas Demirbaş ve TÜMSİAD üyeleri katıldı.

Konferansın açılışında konuşan Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, geçen yüzyılın en büyük buluşunun internet olduğunu ifade etti.

Özdebir, “İnternet, hayatımızda çok büyük değişiklikler meydana getirdi. İnternet kavramının hayatımıza girmesiyle artık eski tip ticaret anlayışı da rafa kalktı. Ticaret sadece kiralanmış veya satın alınmış dükkanlarda fiilen yapılan para ve mal alışverişi olmaktan çıkarak artık akıllı telefonlarla, bilgisayarlarla ve tabletlerle sanal mağazalardan sanal para ile yapılan alışveriş haline de büründü” dedi.

İnternetin aynı zamanda dünyada ürünlerin serbest dolaşımının temelini de hazırladığını anlatan Özdebir, “İnternet dünyayı küçülttü, e-ticaret gibi yeni iş fırsatlarını ortaya çıkardı. Eskiden bir ürün çıkartıyorduk onun kataloğunu hazırlıyor, kağıda basıp fuarlarda kendimizi tanıtmaya çalışıyorduk. Şimdi ise en büyük fuarlarda bile günlük 100 bin kişi gezmiyor. Ama şimdi öyle bir platform var ki, 4 milyar insana kendimizi tanıtabilme fırsatı veriyor. İnternetin bizlere sunduğu bu imkanlardan en iyi şekilde faydalanmak ve ticarete dönüştürmemiz gerekir” diye konuştu.


ONLINE HİZMETLER