Özdebir: Gençlerimizi Eğiterek Ülkemize Kazandıralım

   2021-02-25

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Ankara Sanayi Odası (ASO) işbirliğiyle gerçekleştirilen Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) projesi çerçevesinde eğitim alan kursiyerlere sertifikaları törenle verildi.
Ankara Sanayi Odası Sürekli Eğitim Merkezi’nde (ASOSEM) düzenlenen törene ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Sincan Kaymakamı Abdullah Küçük, İŞKUR Genel Müdürü Bekir Aktürk, Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, ASO Eğitim Vakfı Üyeleri,  sanayiciler ve sertifika almaya hak kazanan kursiyerler katıldı.


Sertifika töreninde konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara’da 13 Organize Sanayi Bölgesi’nin bulunduğunu ve bu OSB’lerde çalışacak nitelikli işgücüne ihtiyaç olduğunu belirtti.  Özdebir, "İnsanımızın beceri eksikliklerini tamamlayarak ülkemiz için katma değer yaratacak, büyümesine katkıda bulunacak, kendi ekonomik bağımsızlıklarını kazanabilecekleri donanımda yetiştirmek için bu programları başlattık.  Her yıl sadece bu bölge için minimum 2 bin 500 kişi civarında yeni istihdam ihtiyacımız var. Bu kişileri burada yetiştirmeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin genç ve dinamik bir nüfusu olduğunu dile getiren Özdebir, “Bu nüfusumuzu ne kadar iyi eğitirsek ülkemiz ekonomisine çok önemli katkıda bulunmuş oluruz. Önemli olan üniversiteyi bitirmek değil. Üniversite de edinmiş olduğunuz tecrübelerle ülke ekonomisine katkıda bulunabilmektir. En değerli varlığımız olan gençlerimizi heba etmeyelim. Onları iyi eğiterek elde ettikleri becerilerle ülkemize   kazandıralım” dedi. 
Nitelikli işgücü için insan kaynağı planlanmasının yapılması gerektiğini dile getiren Özdebir, “Burada ülkenin ihtiyaçlarına göre hangi alanda ne kadar insana ihtiyacımız varsa o işi en iyi yapabilecek insanları eğitip iş dünyasına, hayata hazırlamamız lazım. Aksi takdirde kaynaklarımızı ve bu kaynaklar içerisinde en değerlisi olan insanımızı heba etmiş oluyoruz” dedi. 
MEGİP projesinin dikkat çeken noktalarına değinen Nurettin Özdebir, “Bu projede en şok hoşuma giden beni duygulandıran kadınlarımızın da bu proje içerisinde ağırlıkla yer almaları. Bu konuda Belediye Başkanımız Murat Ercan’a çok teşekkür ediyorum. Sincan da çalışmak isteyen kadınlarımızı yönlendirdiler. Onların içerisinde sektörün ihtiyacı olan döşemeci ustasıyla başladık kadınlarımızı istihdam etmeye. Böyle bir şey içerisine girmelerinde katkıda bulunmalarını tebrik ediyorum” dedi.  

İŞKUR Genel Müdürü Bekir Aktürk de iş gücünün niteliğinin geliştirilmesi ve bunun arttırılmasının önemli olduğunu söyledi. Aktürk, “Hem sanayicilerimizle hem işverenlerimizle güçlü bir diyalog halinde, mesleki eğitim kurslarımızla, aktif eğitim kurslarımızla destek sağlıyoruz bunun en önemli örneklerinden biri bu gün başarı belgelerini teslim edeceğimiz Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP), bu program mesleki eğitim kursları ile iş başı eğitim programlarını harmanladığımız bir program. Ankara Sanayi Odası (ASO) ile bu uygulamayı 2019 yılında başlattık. 2019’da 119 kursiyerin tamamını, 2020 yılında ise 542 kursiyerin yüzde 97’sini istihdam etmiş olduk. 2021 yılında ASOSEM ve ASO ile CNC operatörlüğünden tornacılığa, kaynakçısından, dikiş makinesi operatörüne kadar yaklaşık 10 farklı meslek kursları ile devam ediyoruz. Bu MEGİP projesinin bir artısı da kurs bittikten sonra kursiyerlerin mesleki yeterlilik belgesine sahip olması. Diğer kurslarda yeterlilik belgesi olmuyor. İstihdam için yeni programlar oluşturmaya da devam ediyoruz. Bu projede emeği geçen bütün paydaşlarımıza da sonsuz teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan ise Sincan Belediyesi içinde 5 OSB olduğunu ve bunların içinde en büyüğünün ASO 1. OSB olduğunu söyledi. Ercan, “1. OSB Yaklaşık 50 bin kişiye iş imkanı sağlıyor. Her yıl 2 bin 500 kişiye ihtiyacı oluyor büyüdüğü için. Bu da nitelikli elaman olarak aranıyor tabi. Bizde burada gençlerimize hem meslek kazandırıyoruz hem de sonrasında aranan eleman olarak iş imkanı buluyor. İstihdam sağlama konusunda biz Sincan Belediyesi olarak elimizi taşın altına koymaktan çekinmiyoruz. İşin duyurulmasından, tanıtımına kadar servisinden, lojistiğine kadar her türlü deştiği vermekten mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek ise ASOSEM iş modelinin Türkiye’de mesleki ve teknik eğitimin yaygınlaştırılmasına ve geliştirilmesine katkı sağlayacak bir model olduğunu belirtti. Tütek, “ASOSEM aslında küçük küçük birçok doğrunun bir araya gelmesinden oluşmuş, çok yönlü, çok disipline sahip bir eğitim ve istihdam merkezidir. Tüm paydaşların ortak bir amaç için titiz bir şekilde çalışmakta olduğu bu projede, çok önemli bir fark da, burada tüm paydaşların kazanmasının modellenmiş olmasıdır ”dedi.