Özdebir: Endüstri 4.0’ı Uygulayabilmek İçin Yalın Üretimi Bilmeliyiz

   2019-10-09

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ile Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, aralarında ASO 1. OSB Başkanı Niyazi Akdaş, Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Başkanı Veli Sarıtoprak ve çok sayıda iş adamının bulunduğu  heyetle, ASO 1. OSB'deki "Model Fabrika" olarak bilinen Türkiye'nin ilk "Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi"ni ziyaret etti.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, burada yaptığı konuşmada, verimliliğin Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olduğunu belirterek, " Model Fabrika projesiyle işletmelerin verimli çalışabilmelerini ve yalın üretimi öğrenmelerini amaçlıyoruz.  Yalın üretimi başaran firmalarımıza sonrasında da Endüstri 4.0'ı öğretmek istiyoruz. Endüstri 4.0'ı uygulayabilmek için yalın üretimi bilmek lazım. Bizim burada yapmış olduğumuz model bu " dedi.

Özdebir,  "Örneğin ABD'nin verimliliğine 100 dersek bizim işletmelerimizin verimliliği 40'larda. KOBİ'ler büyük işletmelere göre 5 misli daha az verimli." ifadesini kullandı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş de iş dünyası açısından verimliliğin önemine işaret etti.

Model Fabrika'da verimliliği uygulamalı gördüklerini söyleyen İbiş, "İnsanın günlük yaşamda fark edemediği bazı detayları burada verimlilik yönünden görme fırsatı bulduk. Etkileyici bir yer. İnsan içine girince daha çok etkileniyor. Biz de burada elde edilen öğretileri, eğitime, eğitim çıktısına aktarabileceğiz." diye konuştu.

ASO 1. OSB Başkanı Niyazi Akdaş da yalın üretimin özellikle KOBİ'lerin üzerinde durması gereken önemli bir uygulama olduğunu kaydetti. Türkiye'de KOBİ'lerin verimsiz çalıştıklarını belirten Akdaş,"Belki işçiliklerimiz ucuz, ama verimsiz. Dolayısıyla üretim daha pahalıya geliyor. Burası üretim bandının nasıl hızlandırılacağını, işçilik maliyetlerinin nasıl azaltılacağını göstermesi açısından iyi bir model." değerlendirmesinde bulundu.

TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak da oluşturdukları "Üniversite-İş Dünyası İş Birliği Platfromu" ile öğretim üyeleriyle fabrikaları gezdiklerini, sanayicileri de üniversiteyle buluşturduklarını söyledi.

Toplantıda  Model Fabrika” hakkında bilgi veren ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek de, Model Fabrikanın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ASO, ASO 1. OSB ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığı ile kurulmuş bir tesis olduğunu söyledi. Burada sanayiciye yalın üretimi öğretmeye çalıştıklarını ifade eden Tütek, "Üretim sürecinde yaptığımız işlerin bazılarını gereksiz yere yapıyoruz. Yapılan bu işlere katma değeri olmayan işler diyoruz. Yalın üretimle sistemi analiz ediyoruz ve katma değersiz işleri süreçten çıkartıyoruz sadece katma değerli işleri tutuyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Gezinin ardından Özdebir, Sarıtoprak, İbiş ve Akdaş yalın üretim tekniklerinin uygulandığı Box Simulation isimli oyunu oynadı.