Özdebir: Ekonomik Sorunlar, Yerli ve Milli Ürünlerle Aşılır

   2021-03-30

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, CRRC-MNG Raylı Sistem Araçları konferansına konuşmacı olarak katıldı.

Özdebir burada yaptığı konuşmada Çin Halk Cumhuriyeti’nin 1.5 milyara yakın nüfusu ve ekonomisi ile dünyanın üretim üssü haline geldiğini belirtti. Çin’in yalnızca kendi toprakları içerisinde faaliyet gösteren bir ülke olmadığını dile getiren Özdebir, “CRRC firması da üyemiz MNG ile birlikte Ankara’da raylı sistemler konusunda önemli bir yatırım yaptı. Çin son zamanlarda yaptığı politika değişikleri ile beraber dünya pazarında üretim merkezi haline gelmiş ve yatırım yaparak büyüyen bir ülke konumunda. Ülkemizin de bu konuda ders alması gereken önemli noktalar var” dedi.

Cari açık probleminin çözümü için daha fazla yerli üretimi işaret eden Özdebir, “Türkiye'de raylı sistemlerin gelişmesiyle beraber OSTİM’de Raylı Sistemler Kümelenmesi kuruldu. Küme toplantılarının bir bölümüne katıldım ve bende metro araçlarını, hatta hızlı treni de yerli olarak yapabileceğimiz inancı pekişti.  Sonuçta metro araçlarımızı yerli yapalım yurtdışından almayalım kararı aldık. Çok ciddi mücadelelerimiz sonucunda Ankara Metro ihalesine yüzde 51 yerlilik şartı koydurduk. Bu yalnızca Ankara metrosu için değil ülkemizdeki diğer yerli ihaleler içinde dönüm noktası oldu ve artık birçok ihalede minimum %51 yerlilik şartı getirildi” dedi.

Dünyanın en güzel ülkesine sahip olduğumuzu vurgulayan Özdebir, “Bu ülkede var olabilmek için bizim üretmemiz lazım.  Üretmeyen ülkeler başkaları tarafından yönetilmeye mahkumdur. Ülkemizdeki birçok ürünü yerli olarak yapabilme  kabiliyetine sahibiz.  Günümüzdeki ekonomik sorunlar, yerli ve milli ürünlerle aşılabilir” diye konuştu.

Toplantıya, Ulaştırma Bakanlığı AYGM Genel Müdür Dr. Yalçın Eyigün, CRRC-MNG Genel Müdürü LI Yangyang ve  CRRC-MNG Raylı Sistem Araçları’na tedarik sağlayan çok sayıda firma yetkilisi katıldı.