Özdebir’e Elazığ’da Büyük İlgi

   2020-01-16

Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Fırat Kalkınma Ajansı’nın davetlisi olarak 14-15 Ocak 2020 tarihlerinde Elazığ’da bulunan ASO Başkanı Nurettin Özdebir çok sayıda ziyaret gerçekleştirdi ve iki ayrı programa da konuşmacı olarak katıldı.

Elazığ programının ilk gününde Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan ile OSB’de yeralan Tasarım ve İnovasyon Merkezi’ni ziyaret eden Özdebir, burada yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı ve ardından TSO Başkanı Asilhan Arslan’a bir nezaket ziyaretinde bulundu.

Daha sonra Elazığ TSO’nun Ocak ayı meclis toplantısına katılan Özdebir, davet için Meclis Başkanı Ahmet Yaşar ve Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan’a teşekkür etti.
Özdebir burada yaptığı konuşmada Ankara Sanayisi ile Ankara’nın yüksek teknoloji üretme kapasitesi hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Konuşmasında Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisinin verimsizlik olduğuna da dikkat çeken Özdebir, ASO’nun bu alandaki çalışmaları ve Model Fabrika ile gerçekleştirdikleri başarı hikayelerini anlattı, 4. Sanayi devrimine en hazır kentin Ankara olduğunu söyledi. Ekonomiyle ilgili genel değerlendirmelerde de bulunan Özdebir, 2020 yılında Türkiye’nin yeni bir büyüme hikayesi yazacağına inandığını söyledi.
ASO Başkanı Nurettin Özdebir, programın ikinci gününde Elazığ Milli Eğitim Müdürlüğü ve Fırat Kalkınma Ajansı tarafından “Geleceğim Mesleğim” projesi kapsamında düzenlenen “Tecrübe Paylaşımı” programına katılarak meslek lisesi öğrencilerine seslendi.

Fırat Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen programa Vali Yardımcısı Uhud Emre Koyuncu, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahar Demirel, eğitim yöneticileri, sektör temsilcileri ve meslek lisesi öğrencileri katıldılar.

Burada öğrencilere hitap eden Özdebir, iletişim teknolojilerinin hızlı gelişimi sonucunda bilgiye ulaşımın çok kolay olduğunu belirterek, “Artık bilgiye ulaşmak değil, ulaştığın bilgiyi kullanıp kullanamadığın önemlidir. Diploma iş görüşmeleri için sadece referanstır. Önemli olan edindiğiniz yetenekleri pazarlayabilmektir. 21. yüzyılda okuma oranının en yüksek seviyelere ulaştığını hepimiz biliyoruz. Piyasada artık milyonlarca diplomalı iş arayan gencimiz var. Meslek Lisesi öğrencilerimizin unutmaması gereken şey, diploma sahibi olmanın iş bulmak için yeterli olmadığının bilincinde olmalarıdır. Diploma size iş görüşmeleri yapabilmeniz için sadece imkan sunar. İşi alabilmeniz için ne kadar yeterli olduğunuzu ispatlamanız gerekir” dedi.
Meslek Lisesinde okuyan öğrencilerin edindikleri bilgiyi uygulamalı olarak da kullandıkları diğer lise öğrencilerine göre daha avantajlı bir konuma sahip olduklarına dikkat çeken Özdebir, “Bana göre, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerini tercih ederek burada eğitim gören öğrencilerimiz hayata 1-0 önde başlıyorlar. Bu öğrencilerimiz kolunda birer altın bileziği olan, mesleki bilgisi olan ve bu bilgiyi kullanabilen öğrencilerimizdir. Dünyanın neresinde olursanız olun eğer bir mesleğiniz bir beceriniz varsa başka hiçbir şeye ihtiyacınız olmaz. Çünkü yetişmiş kalifiye insan gücü tüm kapıların açılmasının tek anahtarıdır” dedi. Özdebir konuşmasının sonunda öğrencilerin sorularını da yanıtladı.

Buradaki programın ardından Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gültürk’ü makamında ziyaret eden Özdebir, daha sonra Gültürk’le birlikte Elazığ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde incelemelerde bulundu.

Elazığ programında Fırat Kalkınma Ajansı’nı da ziyaret eden Özdebir, Genel Sekreter Abdulvahap Yoğunlu’dan ajansın Elazığ’la ilgili projeleri hakkında bilgi aldı.


ONLINE HİZMETLER