Özdebir’den Yunanistan’a 16 Harita Tepkisi

   2022-06-04

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Yunanistan’ın 16 harita hazırlayarak Türkiye’ye yönelik haksız karalama kampanyasına tepki gösterdi. Özdebir, Türk vatandaşlarına Yunanistan ve adalara yönelik turistik seyahatlere gitmemesi çağrısında bulundu.

Özdebir’in açıklaması şöyle:
“Yunan Dışişleri Bakanlığı “Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’de 50 yıldaki taleplerini gösterdiği öne sürülen 16 harita”yı hazırlayarak, Yunanistan’ın yurtdışındaki büyükelçilik ile temsilciliklerine gönderdiği bilinmektedir. Bu yöntemle komşumuz Yunanistan kendince Yunan diplomatlar aracılığı ile bulundukları ülkelerde sözde “Türk saldırganlığını” göstermek için bu haritaları kullanacaklardır.

Yunanistan bu hareketiyle, Türkiye’nin değil kendisinin hukuka ve akla uygun olmayan talepleriyle uzun yıllardır her seferinde farklı bir isim ve kisve altında uluslararası kamuoyunu meşgul ettiğini itiraf etmektedir. 
Hazırlanan 16 haritanın her birinin karşısına, Yunanistan’ın bugüne kadar uluslararası kamuoyunu yanıltmaya yönelik, hukuk dışı uygulamalarını yazacak olsak,  bu 16 harita yetmeyecektir.
  
Deniz yetki alanları, adaları gayri askeri statüsünün ihlali ve Navtex ilanları, kıta sahanlığı, arama-kurtarma, kara sularının genişliği, adaların silahsızlık statüsünün ihlali, Doğu Akdeniz'de KKTC'nin ve Türkiye'nin hak ve menfaatlerini göz ardı eden iddiaları, Ege denizinin tamamı üzerinde haksız iddialar, kara sularını tek taraflı olarak 12 mile çıkarma isteği, 10 mil hava sahasının olduğunu iddia etmesi, Türkiye'nin doğal gaz ve balıkçılık gibi kaynaklardan yararlanmasını engellemeye çalışması… Yunanistan’ın 50 yıllık haksız iddiaları saymakla bitmez.

50 yıllık bu beyhude çabaların arkasında, komşumuz Yunanistan’ın maksimalist politikaları yatmaktadır. Türkiye’nin 50 yıl öncesinde olduğu gibi bugün ve yarın da, bölgenin gerilim ve çekişmeden ziyade barış ve dostlukla anılmasına yönelik çabaları devam edecektir.
 
50 yıldır Yunanistan'ın tansiyonu yükselten adımları sonuç getirmediği gibi 16 harita stratejisi de beyhude çabadır.  
Bu süreçte vatandaşlarımızın da bu karara tepki göstermesini bekliyoruz.  Vatandaşlarımızın Yunanistan’a ve adalara yönelik turistik seyahatlere gitmemesi önemli bir tepki olacaktır. Türkiye’nin bu bölgelere yönelik turistik faaliyetleri kısıtlaması da değerlendirilmelidir.
Türkiye tarihten ve uluslararası hukuktan doğan meşru haklarını, diplomasi çerçevesinde sonuna kadar savunmaya devam edecektir.”
 

ONLINE HİZMETLER