Özdebir: Ankara Savunma Sanayiinde Dünyanın Önemli Merkezlerinden Biri Olacaktır

   2021-12-07

Ankara Sanayi Odası (ASO), Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı(SSB), Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) ve Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) destekleriyle düzenlenen "Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi" Ankara’da gerçekleştirildi.
Zirvenin açılışına ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Milli Savunma Bakanlığı Lojistik Genel Müdür Yardımcısı Tuğgeneral Numan Yöner, Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi Organizasyon Komitesi Başkanı Sami Atalan, SASAD Başkan Yardımcısı Uğur Coşkun, askeri personeller ve savunma sanayii firma temsilcileri katıldı. 
Zirvenin açılışında bir konuşma yapan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, savunmanın; askeri, politik, jeostratejik, sosyo-kültürel, jeopolitik, tarihi, teknolojik, ekonomik unsurların tamamını bünyesinde barındırdığını söyledi. 


Özdebir konuşmasına şöyle devam etti:
 “Ülkemiz açısından ayrıca diğer ülkelerden farklı olarak ulusal ve manevi boyutu önde olan bir kavramdır. Ekonomik açıdan ise savunma harcamaları kamusal mal şeklinde tanımlanmakta ve sınıflandırılmaktadır. Yani savunma harcamaları toplumun tamamına bir fayda yaratır ve bu hizmetten yararlanmada bireyler arasında bir rekabet söz konusu değildir. 
Bu iki özelliği nedeniyle iktisatta kamu malı sayılan savunma harcamalarının ekonomimizin büyümesi üzerinde de etkileri bulunmaktadır. Yapılan analizler; Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülke grubunda savunma harcamalarının, diğer alanlar üzerindeki yatırımları pozitif yönde etkilediğini göstermektedir. Çünkü savunma harcamalarının alternatif alanlara pozitif dışsallıklar sağladığı tespit edilmiştir. 
Yani savunma sanayinin sizlere biraz sonra vereceğim rakamların ötesinde sayısallaştıramadığımız ve hatta bazen tam olarak ölçemediğimiz pozitif etkileri bulunmaktadır. 


Savunma sanayinin, 2002 yılında 1.3 milyar dolar seviyesinde olan ciro hacmi aradan geçen süre zarfında 11 milyar dolara ulaşmıştır. 248 milyon dolar ihracat kapasitesinden 3 milyar Dolar’ı geçen ihracat hacmine ulaşılmıştır. Sektörün yerlilik oranı yüzde 20’lerden yüzde 70’e yükselmiştir. Kamu kaynakları ile finanse edilen savunma sanayi projeleri son 3 yılda 1100’e ulaşmış durumdadır. Hali hazırda yürüyen savunma projelerinin 2020 bütçesi 55 milyar doları geçmiştir. Yıllık 1.7 milyar dolar seviyesinde Ar-Ge harcaması ile Türkiye’nin en fazla Ar-Ge yatırımı yapan sektörü konumuna gelmiştir.
Küresel savunma harcamalarının 2021'de yaklaşık %2,8 artarak 2 trilyon doları aşması bekleniyor. Ülkeler geçen sene pandeminin en ciddi boyutta yaşandığı, kamu harcamalarının zirve yaptığı dönemde dahi savunma harcamalarını azaltma yoluna gitmemişlerdir. 
Salgının mali açıklar üzerindeki ekonomik etkisine rağmen, savunma harcaması yapan ülkelerin çoğu askeri varlıklarını güçlendirmeye devam etmişlerdir. Çin, Mayıs 2020'de bir önceki yıla göre % 6,6 artışla 178,2 milyar dolarlık askeri bütçe açıkladı. Japonya, 2021 mali yılı için dokuzuncu art arda 51,6 milyar dolarlık savunma bütçesi açıkladı. Fransa, 2021 savunma bütçesinde herhangi bir kesinti açıklamadı. 
Tüm bunlar savunma sanayinin gelişiminin kesintisiz bir şekilde devam etmesinin ülkelerin birincil önceliği olduğunu bize söylemektedir. Öyle ki savunma sanayinin önemini gösteren rakamların başında ihracat birim fiyatları gelmektedir. 2020 yılı itibari ile Türkiye’nin sektörel ihracatının kg fiyatlarını incelediğimizde aslında savunma sanayini ileriye götürmenin ülkemiz açısından ne derece kritik önemde olduğunu hepimiz göreceğiz. Türkiye’nin 2020 yılında ihraç ettiği otomotivin kg fiyatı 7 dolar, makinenin 5 dolar, deri ve deri mamüllerinin 9 dolar iken savunma ve havacılık ihracatının birim fiyatı 48 dolara çıkmaktadır.   
Hiç kuşkusuz Ankara, savunma ve havacılık sanayi açısından önemli bir kentimizdir. Savunma sanayii Ankara ilimizde yoğunlaşmıştır ve ilimizde var olan üniversitelerin de etkisiyle havacılık sanayii gelişmiş durumdadır. 


Zira uçak parçası üreten firmalar Ankara’da faaliyet göstermekte olup sivil havacılıkta kullanılan bütün yolcu uçaklarında, hangi marka olursa olsun, Ankara’da üretilmiş bir parça mutlaka bulunmaktadır. OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi'nde 280 firmamız faaliyet göstermektedir. 
Savunma ve havacılık ürünleri ihracatında Ankara ilk sırada yer almaktadır. 2010’da ODTÜ Teknokent tarafından kurulan Savunma Sanayi Kümelenmesi (TSSK) ise Ankara savunma sanayinin AR-GE ayağını temsil ediyor. 41’i ODTÜ Teknopark dışından, 103’ü ise ODTÜ Teknokent’te faaliyet gösteren toplam 144 üyesi bulunan, 30 bine yakın kişinin çalıştığı TSSK’dan 40’ı aşkın ülkeye toplamda 120 milyon Dolarlık ihracat yapılmaktadır.
Savunma Sanayii Başkanlığımızın önderliğinde Ankara’da kurduğumuz Uzay ve Havacılık Organize Sanayi Bölgesi ile Ankara sadece Türkiye’nin değil dünyanın önemli merkezlerinden biri olmaya adaydır.


İşte savunma sanayi, Ankara ve Türkiye ekonomisi açısından bu derece önemlidir. Savunma sanayi gibi ileri teknoloji alanlarından Türkiye atılım gerçekleştirdikçe hem ihracat desenimiz gelişecek hem de teknolojik olarak bir üst lige geçme imkanımız olacaktır.    
Bugün Türkiye teknolojiye dayalı, yerli üretim odaklı yeni bir ekonomik modeli hayata geçirme iradesini ortaya koymuştur. Bu modelin özelliği hem büyümede hem de ekonominin gelişim ve dönüşümünde sürdürülebilir bir yapı olmasıdır. Bunun için bir yandan ithal mallara olan bağımlılığımız azaltılırken aynı zamanda teknoloji olarak da gelişmemizin önünü açan adımlar atılacaktır. Türkiye teknolojik olarak sınıf atladıkça, ekonomisine ilişkin hep söylenen “orta gelir tuzağı”ndan da kurtulacaktır. 


Sözlerime son vermeden önce, gün boyu gerçekleştirilecek etkinlikler ve Ankara’nın gururu firmalarımızın ürün ve kabiliyetlerini sergileyeceği fuarın başarılı geçmesini diliyorum. Umarım bu etkinlik Ankaramız için kalıcı bir hale gelir”

Açılış konuşmalarından sonra ASO Başkanı Özdebir, zirvede yer alan firmaların standları ziyaret ederek incelemelerde bulundu.


ONLINE HİZMETLER