Özdebir: Almanya İle Ticari İlişkilerimizi Daha İleriye Taşımalıyız

   2019-12-06

Ankara Sanayi Odası, Almanya Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ekonomik Kalkınma Ajansı (NRW. INVEST) ve Dünya Gazetesi işbirliği ile gerçekleştirilen yatırım paneli ASO’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Panelin açılışında ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Bölümü Başkanı  Friedo SIELEMANN, Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ ile NRW.INVEST Türkiye  Müdürü Dr. Adem Akkaya bir konuşma yaptılar. Açılış konuşmalarının ardından  Hakan Güldağ’ın yönettiği  Avrupa Pazarlarına Çıkış Kapısı konulu panelde NRW İnvest Türkiye Temsilcisi Adem Akkaya ile Almanya’dan gelen Uluslararası Vergi Hukuku Uzmanı YMM Cevdet Kocaş, Aktaş Lee Managament Consultants CEO’su Zafer Aktaş, Emili Avukatlık Bürosu sahibi Av.Abdullah Emili, NRW’nin sunduğu yatırım avantajlarını, hukuki boyutu ve teşvik sistemini anlattı…  

Dünya Gazetesi Ankara Temsilcisi Ferit Parlak’ın yönettiği Yatırımcı Gözüyle NRW’nin Sunduğu Fırsatlar konulu ikinci oturumda ise Arvento AŞ Genel Müdürü Özer Hıncal, Elektra Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Armağan Şakar ve  Kuzey Sağlık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ercivan Yağış yatırım sürecinde yaşadıkları deneyimleri anlattılar.

ASO Başkanı Özdebir açılıştı yaptığı konuşmada Türk iş dünyasının, yeniden yatırım fırsatlarını değerlendirmeye alacağı yönündeki inancının tam olduğuna dikkat çekerek, “5 çeyrektir ekonomide aktörler yeni yatırım, genişleme yatırımı, modernizasyon yatırımı yapma isteği içinde değildir. İlerleyen süreçte, sürdürülebilir bir enflasyon, istikrarlı bir faiz ve kur düzeyi ile birlikte ekonomimize olan güvenin tesis edileceğine ve yatırımcılarımızın yeniden yatırım fırsatlarını değerlendirmeye alacağına inancım tamdır.” dedi.

Özdebir, “Hafta başında açıklanan büyüme rakamı ile birlikte Türkiye aradan geçen üç çeyrek sonunda yeniden pozitif büyüme safhasına girmiş görünmektedir. Aynı zamanda Türk sanayiinin de pozitif bir büyüme rakamı elde etmesi, sanayiciler olarak bizleri daha da mutlu etmiştir” diye konuştu.

Kalıcı bir büyüme ve büyümede toparlanma için yatırımların pozitife dönmesi ve ihracatın ivmelenmesi gerekliliğini dile getiren Özdebir, “Uzun yıllardır müttefikimiz konumunda olan Almanya ile hem siyasi hem de ticari ilişkilerimiz çok güçlü köklere sahiptir.  Türkiye’de Alman sermayeli 7 binden fazla şirket bulunmaktadır. Ancak Almanya ile dış ticaret rakamlarının ülkemiz açısından giderek azaldığı görülmektedir. Birbirine bağımlı olan bu iki ülkenin ilişkilerinin daha ileri boyutlara taşınması gerekmektedir. Cari fazla verme hedefimizin olduğu bu günlerde, Almanya ile olan ticaretimizin gerileme nedenleri üzerine düşünmek ve eylem planları oluşturmakta fayda olduğunu düşünüyorum.” Dedi.

 Özdebir, Almanya içinde Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nin önemine de dikkat çekerek, “  Almanya’daki tüm doğrudan yabancı yatırımların yüzde 23,3’ü Kuzey Ren-Vestfalya’da gerçekleşmektedir. Eyalet, 2017  sonu itibarıyla çekmiş olduğu toplam 172,5 milyar Avro tutarındaki doğrudan yabancı yatırım ile Almanya’daki 16 federal eyalet arasında en yüksek paya sahip konumdadır“ diye konuştu.

Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Başkanı

Friedo Sıelemann ise, “İlişkilerimizde her daim mevcut olan sabit unsur, ticaret ve yatırımlardır. Çünkü asıl güveni, onlar inşa eder. İlişkilerimizi özel kılan, bilhassa Almanya’da yaşayan 3 buçuk milyon Türk kökenli insan ve Türkiye’de bulunan 8 milyon üzerinde insanın bir zamanlar Almanya’da yaşamış ve Türkiye’ye dönmüş olmasıdır. Yatırımları bir anlamda kolaylaştıran ve teşvik eden bir unsurdur bu.   Bu sebepten ötürü de Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerine bakıldığında, muazzam bir avantaj söz konusu. Yatırımların ve para kazanmanın, son derece olumlu başka getirileri de var. İş birliği ile para kazanmaya başladığında çok derin bir güven inşa edebilirsin, karşılıklı saygıyı inşa edebilirsin, birlikte bir iş birliği ağı oluşturabilirsin. Yani yatırımlar ve ticaret ilişkilerimize de yansıyacak, daha derin ve yoğun ilişkiler getirecektir.” Dedi. 

Türkiye 3’üncü çeyrekte yüzde 0.9 büyüdüğüne dikkat çeken DÜNYA Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ da “Bundan sonraki 3 yada 4 çeyrek, baz etkisinin de yardımıyla büyümeye devam edeceğiz. Bu, güzel bir haber. Ama, yeni sanayi devriminin ortaya çıkardığı yeni teknolojileri kullanarak sanayimizin dönüşümünü de sağlamak zorundayız. Bence birinci yapısal reform gündemimiz budur. İkincisi ise onunla eş zamanlı olarak, Türkiye daha fazla dışa açılmalı. Gerek teknoloji transferi yaparak, gerek ortak işbirlikleri yaparak, gerek başka firmalarla ortaklıklar kurarak, başka ülkelerde yatırımlar yaparak mutlaka dışarıya açılmalı. Bu hedefle, Kuzey Ren-Vestfalya Yatırım Ajansı ile düzenlediğimiz toplantılar, umuyorum ki faydalı olur, esin kaynağı oluşturur” dedi.

NRW Invest-Kuzey Ren-Vestfalya Yatırım Ajansı Türkiye Müdürü Adem Akkaya Kuzey Ren-Vestfalya’nın (KRV) AB’nin tüketim gücünün yüzde 45’ini kapsayan bir bölgenin merkezi olduğunu ayrıca hem Almanya’nın hem de dünyanın bütün büyük firmalarının ya merkezi ya da ikinci merkezi olması nedeniyle büyük bir networking imkanı sağladığını belirti.  Akkaya, eyaletin makine, kimya, metal, gıda, otomotiv, bilişim sektörleriyle öne çıktığını ayrıca, Trakya büyüklüğündeki bir yüz ölçümü içinde birbirine çok yakın, Köln, Duesseldorf, Dortmund, Essen gibi şehirlerle “dünyanın en büyük fuar merkezi” olduğunu anlatarak, bölgeye yatırım yapmak isteyen Türk iş dünyasına her türlü kolaylığın sağlandığını dile getirdi. 

 İlk oturumda konuşan Yeminli Mali Müşavir Cevdet Koçaş, Türk yatırımcılara limited şirket kurmayı tavsiye ettiklerini belirterek, şirket kuruluş işlemlerinin Türkiye’ye benzediğini söyledi. Koçaş, şirketlerin bilançolarını internette yayımlaması nedeniyle güven için asgari 25 bin Euro’dan daha yüksek sermaye koymalarını tavsiye etti. Koçaş, yatırımdan önce iyi bir iş planı yanında yasal yükümlülükler, izin ve sertifikaların araştırılmasını önerdi. Şakar, “made in germany” damgası için mutlaka Almanya’da ürüne bir katma değer eklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Almanya vergi sisteminin Türkiye ile benzer olduğunu ancak bazı avantajlar sunulduğunu belirten Koçaş en önemli farklardan birinin kar dağıtımında yüzde 25+5 stopaj sonrası gelir vergisi ödenmemesi olduğunu bildirdi. 

İş kanunun çok katı olduğuna işaret eden Avukat Abdullah Emili, Almanya’da yüzde 20 işçi-yüzde 20 işverence paylaşılan yüzde 40 oranında emeklilik-sosyal sigorta ödemesi olduğunu vurguladı. Almanya’da brüt ücret üzerinden anlaşmalar yapıldığını hatırlatan Emili, 10 kişiden fazla çalışanı bulunan işyerlerinde iş güvencesi olduğunu hatırlattı. Asgari ücretin güncel seviyesinin ise saat başına 9.19 Euro olduğunu söyledi.

Almanya’ya ihracat yapan firmalara önemli bir uyarıda bulunan Abdullah Emili, mal gönderilirken fatura ve belgelere “fatura bedeli ödeninceye kadar mal sahibi firmadır” uyarısını Almanca yazmaları halinde, ithalatçı firma iflas etse bile gönderilen ürünün yüzde 70’inine yakın bedelin alınabildiğini aksi takdirde iadenin yüzde 2-5’lerde kaldığını anlattı.

Devlet Teşvikleri Uzmanı Zafer Aktaş da KRV’de teşvikli kredi ve hibe olmak üzere iki temel destek bulunduğunu belirtti. Teşvikli kredilerde en az 25 bin en fazla 25 milyon Euro olduğunu belirten Aktaş, kredi notuna göre yıllık yüzde 1 faize kadar kredi imkanı olduğunu açıkladı. Devletin teminat desteğinin kredinin yüzde 50-80’i arasında olduğunu, bazı durumlarda 1 yıldan 12 yıla kadar ana para geri ödemesiz, sadece faizin ödendiği teşvikli krediler bulunduğunu açıkladı. Hibelerde ise arsa-bina ve geçici olarak şirket devralmalarda bedelin yüzde 30’una kadar hibe verilebildiği, işsizliğin yüksek olduğu bölgelerde en az 150 bin Euro yatırım ve işçi alma şartıyla 2 aydan 5 yıla kadar maaşın yüzde 20’sinden yüzde 100’üne kadar hibe olduğunu, AR-GE yatırımları için de oransal hibe verildiğini bildirdi.

İkinci oturumda konuşan Kuzey Sağlık Ürünleri ve Kimya AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ercivan Yağış, Almanya’nın hastane dezenfektanında Dünyanın 1 numarası olduğunu, kendilerinin de bu networkten yararlanmak için yatırım yaptıklarını dile getirerek, “NRV Invest aracılığıyla süreci yönetiyoruz. Yatırımcılarımız mutlaka avukat ve mali danışman ile çalışmalı” dedi.

Yağış, üretimde izin ve ruhsatların büyük önem taşıdığını bildirerek, “made in germany” algısının pazarlamaya kolaylık sağladığını söyledi. Yağış ayrıca üretim yatırımı hazırlandıklarını ve mevzuata uyum için şimdilik fason üreticilerle çalıştıklarını kaydetti.

Elektra Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Armağan Şakar ise  Almanya’da önceliğin kalite olduğunu ve kaliteli üretim yapmayan hiç kimsenin gitmemesi gerektiğini belirterek, fiyat ve hızlı teslimatın rekabet avantajı sağladığını belirtti. Depo kurmak yerine lojistik firmasından yer kiraladıklarını belirten Şakar, bunun kendilerine operasyonel kolaylık sağladığını vurguladı. Şakar Almanya merkezli olarak özellikle Kuzey Afrika’ya açılmanın kolaylık sağlayabileceğini belirtti.

Arvento Mobil Sistemler Genel Müdürü Özer Hıncal da Araç takip cihaz ve yazılımları ürettiklerini belirterek, bayi ve distribütörler ile çalışmanın belirli bir noktadan sonra firma büyümesini engelleyebileceğini, özellikle aboneden gelir elde edildiği durumlarda doğrudan çalışmanın daha avantajlı olduğunu vurguladı.

Yaptıkları analizde Almanya’nın avantajlı görüldüğünü belirten Hıncal, kendilerini en fazla zorlayan unsursun insan kaynağı olduğunu, eleman bulmakta sıkıntı yaşadıklarını bildirdi.

Almanya pazarına girmenin ve tutunmanın zor ama başarı sağlandıktan sonra da çok uzun vadeli sağlıklı faaliyet imkanı gördüklerini belirtti. Hıncal, ürünlerine Made in Germany yazmadıklarını ancak yazmaları halinde fiyatın daha yükseleceğinin farkında olduklarını ifade etti.


ONLINE HİZMETLER