Özdebir, Aktif Kadın, Eşit Temsil Projesi’nin Kapanış Toplantısına Katıldı

   2022-06-22

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği (KAİSDER) koordinatörlüğünde hayata geçirilen “Aktif Kadın Eşit Temsil” projesinin kapanış toplantısına katılarak bir konuşma yaptı.  Toplantıda KAİSDER Başkanı Canan Karalar ve proje yöneticileri de değerlendirmelerde bulundular.

Özdebir konuşmasında, kadın girişimcilerin erkekleri kıskandıran bir tablo içinde kabına sığmayan bir tempoda çalıştıklarını söyleyerek, “Hem siz, hem diğer kadın girişimci örgütlerimiz olsun önemli etkinliklere ve projelere imza atıyorsunuz. Kadın girişimcilerimizin tüm bu çabalarında vaktim elverdiğince yanlarında olmaya, onlara destek vermeye devam edeceğim” dedi. 
  
Türkiye’de kadınların ekonomik, sosyal ve siyasal alandaki katılımının her geçen gün hızla arttığını ifade eden Özdebir, “Bu oranlar belki erkeklere göre yine düşük kalabilir ama artık hızlı bir biçimde dramatik bir tablo olmaktan çıkmaktadır. Kadınların istihdama katılım oranları yüzde 34’lere kadar yükselmiştir. Nisan ayında yüzde 34,9’a ulaşarak sanırım tarihimizdeki en yüksek orana çıkmıştır. Kamuda görev yapan personelin yüzde 40'ını, üniversitelerimizdeki öğretim görevlilerinin 50'sini, öğretmenlerimizin yüzde 60'ını, hakimlerin yüzde 46'sını kadınlar oluşturuyor. İş dünyasında da bu rakamlar oldukça iyi seviyelerde” diye konuştu.

Kadınların duygusal zeka ve sezgisellik açısından daha avantajlı olduğunu dile getiren Özdebir,”Biz erkekler daha mekaniğiz, onlar bunu çok iyi değerlendirip, çok doğru kararlar alabiliyorlar. Yani ilerde olabilecek olayları öngörebilme bakımından veya kişilerle ilgili bir bakışta kanaat oluşturma açısından son derece başarılılar. Bu nedenle kadınlarımız iş dünyasında çok başarılı işler gerçekleştiriyorlar” dedi. 

Özdebir, girişimcilik alanında kadın erkek kavramının kullanmayacağı günlerin çok uzakta olmadığına söyleyerek, “Bu ülkenin girişimcileri, üreticileri olarak, ülkemizi dünyada hakettiği yere kadın-erkek hep birlikte çalışarak ulaştıracağız. Bu proje tamamlandı ama bu projedeki hedefleriniz konusunda her zaman yanınızda olmaya devam edeceğim” diye konuştu.
 


ONLINE HİZMETLER