Nükleer Enerji Alanında Önemli İşbirliği

   2022-10-07

Türk sanayicisinin nükleer enerji alanındaki üretim kabiliyetlerini  geliştirmek  amacıyla çalışmalarını sürdüren Ankara Sanayi Odası, ASO Nükleer Sanayi Kümelenmesi (ASO NÜKSAK) ile İngiliz Enerji Kıyısı İş Kümelenmesi (BECBC) nükleer enerji alanında işbirliği anlaşması imzaladı. 

Anlaşma ile nükleer enerji alanında önemli birikimleri olan İngiltere ile bu alanda gelişme çabası içindeki Türk sanayicilerin işbirliği imkanları geliştirilmeye çalışılacak. 
 
İşbirliği Anlaşması, ASO Genel Sekreteri Prof. Dr. Yavuz Cabbar ile BECBC Yönetim Kurulu Başkanı John McGibbon ve BECBC CEO'su Dianne Richardson tarafından video konferans yöntemiyle imzalandı.

Anlaşmaya göre; ASO NÜKSAK ve BECBC arasında yeni nesil reaktörler dahil olmak üzere nükleer enerji projeleri ve iş fırsatları ile ilgili ortak çalışmalar yürütülecek. Tarafların üye firmalarına yönelik endüstriyel diyalog ve seminerler düzenlenecek.

ASO Genel Sekreteri Prof. Dr. Yavuz Cabbar anlaşma öncesi yaptığı konuşmada Türkiye ve İngiltere’nin nükleer alanda faaliyet gösteren iki kümelenmesinin ortak çalışmalar için ilk adımı attığını belirterek, ”NÜKSAK ve BECBC üyelerinin gerek Türkiye ve İngiltere’de, gerekse üçüncü ülkelerdeki nükleer sanayi projelerinde birlikte yer almalarını umut ediyoruz. Bu anlaşma ile gösterdiğimiz iyi niyetin gelecekteki başarılı çalışmalara öncülük etmesini diliyorum” diye konuştu.

BECBC CEO'su Dianne Richardson ise bu işbirliği anlaşmasının iki ülke için önemli olduğunu vurguladı.  
Richardson, "Enerji Güvenliği ve Sıfır Karbon hedefi, dünyadaki tüm ülkeler için giderek daha önemli hale geldi. Bu hedeflere ulaşmak, uzmanlık, bilgi, yetenek ve kapasiteyi paylaşmak için uluslararası bir nükleer tedarik zinciriyle iş birliğinde olmak gerekir. Başka ülkelerde kendimize benzer kuruluşlarla ilişki içinde olmamız hem bize hem de ilgili ülkelere fayda sağlıyor” diye konuştu. 

İmza törenine, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcileri, BECBC temsilcileri ve üyeleri ile ASO NÜKSAK üyelerini temsilen Bayramoğlu A.Ş., Çimtaş Grup, Figes A.Ş., Hareket Proje Taşımacılığı, Kayrın Danışmanlık, Layne Bowler Pompa Sanayi AŞ, SMS Tork ve TUV Austria Turk firmalarının temsilcileri de katıldı.
 


ONLINE HİZMETLER