KOBİ GÜÇLENDİRME VE DESTEK PROGRAMI

    14 Aralık 2018

İşareti : 05/5000-3210
İrtibat : dim@aso.org.tr
Sayın Üyemiz,

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan alınan bir yazıda, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) işbirliği içerisinde yürütülmekte olan “Türkiye’de Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Topluluklar İçin İş Yaratma ve Girişimcilik Fırsatları Projesi”nin Ankara, İstanbul, Bursa, Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Mersin ve Hatay illerinde uygulanmakta olduğu, ülkemizde iş yaratma ve girişimcilik fırsatlarının geliştirilmesi yoluyla istihdam potansiyelini artırmayı ve ekonomik büyümeye katkı sağlamayı hedeflediği belirtilmektedir.

Yazıda ayrıca, proje kapsamında; Türk vatandaşı ve geçici koruma sağlanan yabancı girişimciler için Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere (KOBİ) yönelik olarak KOBİ Güçlendirme ve Destek Programının uygulanmasının planlandığı ifade edilmektedir.

Söz konusu program kapsamında, Türk vatandaşı ve geçici koruma sağlanan yabancılar tarafından kurulmuş ya da geçici koruma sağlanan yabancı ve Türk vatandaşı ortaklığında kurulmuş KOBİ sahiplerine, 50.000 TL’ye kadar mikro hibe, iş planlarını geliştirme, geliştirilen iş planlarını melek yatırımcılara sunabilme, Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) tarafından yetkilendirilmiş deneyimli 20 yerel danışman tarafından 2 yıl boyunca danışmanlık desteği ve ITC’nin desteği ile uluslararası pazarlara erişim imkanı sağlanacaktır. Bu çerçevede uygulanacak destek programı sonucunda 50 KOBİ’ye ulaşılması beklenmektedir.

KOBİ Güçlendirme ve Destek Programı ve Program başvuru sürecine ilişkin detaylı bilgi www.buyutelimbuisi.org. adlı internet sitesinde yer almaktadır.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası