Kadın Girişimcilerden İhracat Atağı

   2019-07-09

Mart ayında göreve başlayan TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu’nun yeni yönetimi, üyesi olan iş kadınlarını ihracatçı yapmak üzere büyük bir çalışma başlattı.

Çalışmalarını Ankara Sanayi Odası koordinatörlüğünde sürdüren TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Belma Yılmazyiğit ve kurul üyeleri “İhracatçı Kadınlar Projesi”yle ilgili çeşitli temaslara da başladılar. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ı ziyaret eden kurul üyelerine bakanlığın yeni kurulan Kadın ve Genç Girişimciler İhracat Daire Başkanlığı da kısa bir sunum yaptı.

ASO Yönetim Kurulu Üyesi Aytaç Dinçer’in de katıldığı ziyarette, kurulun yeni üyelerini Bakan Pekcan’a tanıtan Belma Yılmazyiğit, kadın ve genç girişimcilerle ilgili çok sayıda proje üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Ankara’daki tüm kadın girişimcileri kapsayan TOBB çatısı altında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bir yandan kadın girişimcilerimizin sayısını artırırken, diğer yandan da girişimci kadınlarımıza dokunarak onları ihracatçı yapmayı hedefliyoruz. Ülkemizin hedeflerine ulaşabilmesi için kadınlar olarak bize de büyük bir görev ve sorumluluk düşüyor. Sayın bakanımızın önderliğinde Ankaralı kadın girişimciler olarak “ihracatçı Kadınlar Projesi”yle büyük bir hikaye yazmaya hazırız” dedi. Bakan Pekcan da, bakanlık olarak böyle güzel projeleri her zaman desteklemeye hazır olduklarını ifade etti. Kadın ve genç girişimcilere verdikleri önemi de vurgulayan Bakan Pekcan, bu alanda çalışma yapmak üzere Kadın ve Genç Girişimciler İhracat daire Başkanlığını kurduklarını hatırlattı. Kadın ve genç girişimcilerle ilgili çok sayıda proje üzerinde çalıştıklarını da belirten Pekcan, sivil toplum örgütlerinin destek ve katkılarıyla birlikte bu projeleri hayata geçirebileceklerini kaydetti.

TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Belma Yılmazyiğit ve kurul üyeleri Ankara Valisi Vasip Şahin’i de ziyaret ettiler. Ziyarette, Vali Şahin’e Ankara ile ilgili her türlü projede destek olmaya hazır olduklarını belirten Yılmazyiğit, bazı platformlarda görev almak istediklerini de ifade etti. TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu’nun bazı projeleri hakkında bilgi de veren Yılmazyiğit,  Vali Şahin’den Kadın Girişimciler Kurulunun çalışmalarına destek de istedi.