İRAN İŞ BİRLİĞİ TEKLİFİ

    27 Temmuz 2020

İşareti : 05/5000-3338
İrtibat : dim@aso.org.tr
Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan Ticaret Bakanlığı’na Tahran Ticaret Müşavirliği’nce iletilen İran’ın tarım, ilaç, bitkisel ürünler, tarım makinaları alanındaki işbirliği teklifi hakkında bilgi aşağıda bilgilerinize sunulmaktadır.

Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası

Tahran Ticaret Müşavirliği tarafından İran Tarım Seferberliği Bakanlığı ile gerçekleştirilen toplantıda;

bitki sağlığı ve güvenliği, geleneksel tıp, organik ürünler ve bitkisel ilaç alanında iki ülke arasında teknik iş birliği anlaşması imzalanmak istendiği,
İran’ın ihraç ürünleri olan safran, mantar, hurma, kuru üzüm, lavanta, gül, kekik, nar, çamfıstığı kabuğu vb. diğer bazı bitki ve bitkisel ürünler için ülkemizdeki ilgili kurumlarla iş birliği ve gerekli durumlarda ortak markalaşma çabalarına girmek istendiği belirtilmektedir.
Nar çekirdeğinin yağını almak için ülkemizde teknolojisi bulunan bir şirketle İran’da ortak yatırım yapılmasının arzu edildiği dile getirilmektedir.
Meyve-sebze kurutma, kuruyemiş dezenfektanı, paketleme, ambalajlama ve otomatik hasat makinelerine ihtiyaç duyulduğu ve söz konusu makineleri Türkiye’de üreten veya satan firmalarla tanışmak istedikleri, ülkemizin olumlu yatırım ortamı ve pazar olanakları nedeniyle Türkiye’de ortak yatırım yapılabileceği vb. hususları üzerinde durulmaktadır.

Toplantıda belirtilen hususlarla ilgilenen firmaların M. Hasan Ebrahimi – Zist Atisazan Sabz (zas_green@hotmail ; 0098 912 803 30 50) iletişim bilgileri kanalıyla irtibata geçmelerinin mümkün olacağı belirtilmiş olup firmaların İran tarafı ile irtibata geçmeden önce Tahran Ticaret Müşavirliğinin web sitesini (https://ticaret.gov.tr/yurtdisi-teskilati/guney-asya/iran/raporlar) ziyaret etmelerinde ve gerekli durumlarda Müşavirlikle temasa geçmelerinde fayda görülmektedir.