Ilhami Tütek AR-GE Mükemmeliyet Merkezi Açıldı

   2022-06-02

Milli Eğitim Bakanlığı ile Serdar Plastik AŞ arasında imzalanan protokolle,   plastik teknolojisi alanında kurulan ilk mükemmeliyet merkezi olan İlhami Tütek AR-GE Mükemmeliyet Merkezinin açılışı gerçekleştirildi. 

Merkezin ASO 1. OSB’deki açılış törenine Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, Sincan Kaymakamı Abdullah Küçük, Serdar Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Tütek, çok sayıda sanayici, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir açılış töreninde yaptığı konuşmada Türkiye'nin hedeflerine ulaşabilmesi insan kaynağının çağın gerektirdiği şekilde yetiştirilmesinin önemine dikkati çekerek "Sayın Bakanım, ülkemizin özellikle mesleki eğitiminde çok ciddi farklar yarattınız. Bunun için size minnettarım. Meslek liselerini tercih edilen ve yüzde birlik dilimlerdeki öğrencilerin tercih ettiği okullar hâline getirdiniz" diye konuştu.

Dünyada artık firmaların daha çok ürün satmakla değil, ürünün güvenilir bir şekilde arz etmeleriyle rekabette ön plana çıktıklarını dile getiren Özdebir, şunları kaydetti:

"Tek başına insan bir şeyler yapamaz. Çünkü teknoloji o kadar ilerledi ki gözle gördüğümüz elle tuttuğumuz şeylerin ötesine gittik. Bunları yapabilmek için de günümüz teknolojilerini verimli bir şekilde kullanabilmemiz lazım. Bütün bunları gerçekleştirebilecek olan emekle sermayenin eşit değer yarattığı yer olan bu fabrikalarda artık daha teknolojik makinaları paranız varsa alabiliyorsunuz. Ama o makinalarda gerekli olan üretimi dünya ile rekabet edebilecek her kalite her zaman birçok faktör açısından rekabet edebilecek ürünü insanoğlu üretecek. O zaman bizim en değerli sermayemiz olan insan kaynağımızı çağın gerektiğine çağımızın geleceğine yönelik yetiştirebilmemiz onlara o becerileri, kabiliyetleri kazandırabilmemiz lazım." 

Türkiye'nin kendi döviz ihtiyacını kendi karşılayabilir hale geldiğinde ekonomik kriz ve siyasi çekişmelerin kalmayacağını belirten Özdebir, "Tırnağımız varsa başımızı kaşırız. Bunun yolu da üretimden geçiyor. Üretim içinde genç nüfusumuzu iyi eğitmemiz lazım. Bu nüfusumuzu ne kadar iyi eğitirsek ülkemiz ekonomisine çok önemli katkıda bulunmuş oluruz. En değerli varlığımız olan gençlerimizi heba etmeyelim. Onları iyi eğiterek elde ettikleri becerilerle ülkemize kazandıralım" diye konuştu.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer de bir ülkenin en kalıcı ve sürdürülebilir sermayesinin beşeri sermaye, ikincisinin de üretim kapasitesi olduğunu ifade ederek, bu iki alanın da geliştirildiğinde ülkenin ilerlemesine engel hiçbir problemin olmayacağını söyledi. 

Bakan yardımcılığı döneminde mesleki eğitime destek vererek aşkla, heyecanla gençlere katkı sunmaya çalışan çok değerli isimlerle tanışma fırsatı bulduğunu anlatan Bakan Mahmut Özer; iş gücü piyasası ile el ele verilip yürütülen süreçte artık mesleki eğitimde problemlerden değil; artan patent, faydalı model, marka, tasarım tescillerinden, yurt dışına ihracattan, en önemlisi de üretimden bahsedildiğini kaydetti. 

Bugün mesleki eğitim sistemi içinde 54 AR-GE merkezi bulunduğunu belirten Özer, "O kadar mutlulukla söyleyebiliyorum ki son 10 yılda Millî Eğitim Bakanlığının yıllık ürün tescili 2.9 iken 2022 yılının ilk 5 ayında, 7 bin 200 ürünün tescilini aldık biz. Bu, öyle basit bir şey değil. 7 bin 200 tasarım, marka, faydalı model ve patenti tescilledik. Bunu ortaöğretim öğrencilerimizle, öğretmenlerimizle yaptık. Aslında bu, ülkemizin geleceğine yapılan en büyük yatırım çünkü fikrî mülkiyette güçlü olmadığınız zaman rekabet edebilmeniz mümkün değil. Katma değeri yüksek olan üretim yapabilmeniz için hem mevcut konvansiyonel üretimi bilebilmeniz lazım hem teknolojik gelişmeleri bilmeniz lazım hem de geliştirebilme kabiliyetinizi sürekli güçlendirmeniz lazım. İşte mesleki eğitim, hep birlikte attığımız adımlarla artık o noktaya doğru ilerliyor." dedi. 
Açılışı yapılan kurumların çok farklı bir modeli hayata geçirdiğini anlatan Özer, "Bu mesleki teknik Anadolu lisesi değil, mesleki eğitim merkezi değil, başka bir model. Mesleki teknik Anadolu Lisesi, sizin öğrencileriniz sürekli akademik olarak reel iş ortamında becerilerini teknoloji kabiliyetlerini arttırmaya yönelik bir eğitim programı ve öğrenciyi seçen, sürekli takip eden, istihdam kabiliyetini güçlendiren bir eğitim programı. İnşallah iş dünyamızın bu çeşitlilikleriyle çok daha güzel örnekler çıkacaktır." diye konuştu.  

İyi işlerin kolay olmadığının altını çizen Özer, projeyi hayata geçiren Serdar Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Tütek'e, ekibine, Bakan Yardımcılarına, sürece emek veren Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener'e, önceki genel müdür Kemal Varın Numanoğlu'na ve katkı veren herkese teşekkürlerini sundu.

Serdar Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Tütek ise projeyi, sanayinin ihtiyaçları üzerine tasarladıklarını söyledi. Tütek, projeyi bir yılda tamamladıklarını kaydederek AR-GE Mükemmeliyet Merkezinde hedeflerinin meslek liselerinin plastik bölümünde okuyan öğrencilere yardımcı olarak sanayiye ileri teknik eleman yetiştirmek olduğunu ifade etti.


ONLINE HİZMETLER