HONG KONG’DA KUŞAK VE YOL GİRİŞİMİ (BRI)

2021-10-13

İşareti : 05/5000-4314

İrtibat : dim@aso.org.tr

Sayın Üyemiz,

Hong Kong Ekonomi ve Ticaret Ofisi'nden (HKETO) alınan bir yazıda, Çin'in, karada "İpek Yolu Ekonomik Kuşağı" ve denizde "21. Yüzyıl Denizcilik İpek Yolu"  üzerindeki Afrika, Asya ve Avrupa'dan 60'ı aşkın ülkede piyasa entegrasyonunu sağlamak, ekonomik bağları güçlendirmek ve yeni ekonomileri ilişkilendirmek için oluşturduğu Kuşak ve Yol Girişimi (BRI) adlı vizyoner plan sunulmaktadır.   

BRI, rota üzerindeki ülkeler arasında stratejilerin koordinasyonunu sağlamayı, altyapı bağlantılarını güçlendirmeyi, engelsiz ticareti kolaylaştırmayı, finansal entegrasyonu derinleştirmeyi ve  insan ilişkilerini güçlendirmeyi ön plana çıkarmaktadır. Kuşak ve Yol Girişimi'ndeki potansiyeli gören Hong Kong, dünyanın her yerindeki iş ortaklarıyla birlikte bu girişimin yarattığı geniş fırsatları değerlendirmek için çalışmaktadır.

Hong Kong, BRI sayesinde ortaya çıkan fırsatlardan faydalanmak isteyenlere zengin bir bilgi ağı sunmakta olup BRI hakkında kapsamlı bir özet ve Hong Kong tarafından sunulan fırsatlarla ilgili bilgiler ekte, ilgili mevzuat, organizasyonlar ve yatırım kaynakları ile ilgili de bilgiler de aşağıda belirtilen bağlantılarda yer almaktadır.

Söz konusu bağlantılar aracılığıyla olabilecek projelerinizin yatırımcılarla paylaşılmasının ve Hong Kong kurumları ve servis sağlayıcılarının sunduğu fırsatlar ile bu fırsatlardan nasıl yararlanılabileceği hakkında bilgi alınmasının mümkün olabileceği hususunu bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Ankara Sanayi Odası

 

https://www.beltandroad.gov.hk/

https://beltandroad.hktdc.com/


Ek Listesi:
kuşak ve yol girişimi BRI.pdf
ONLINE HİZMETLER