ESTONYA OTOMOTİV TEDARİK SANAYİ, YAZILIM VE İNOVASYONLARI ALANINDA İŞ BİRLİĞİ TOPLANTISI, 26 ŞUBAT 2019, İSTANBUL

    21 Şubat 2019

İşareti : 05/5000-576
İrtibat : dim@aso.org.tr

Sayın Üyemiz,

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan (DEİK) alınan bir yazıda, DEİK/Türkiye – Estonya İş Konseyi, Estonya Ankara Büyükelçiliği ve Enterprise Estonia iş birliğiyle 26 Şubat 2019 tarihinde DEİK-River Plaza İstanbul’da “Estonya Otomotiv Tedarik Sanayi, Yazılım ve İnovasyonları Alanında İşbirliği Toplantısı”nın düzenleneceği belirtilmektedir. Anılan toplantı kapsamında, Türkiye ve Estonya’da otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmalar arasında işbirliği olanaklarının masaya yatırılması hedeflenmektedir.

Estonya Avrupa pazarlarına yakınlığı ve yenilikçi ekosistemi nedeniyle Avrupa’nın inovasyon merkezi olarak görülmektedir. Otomotiv sektöründe araç elektroniği, malzeme bilimi ve güç üretimi gibi niş alanlarda Ar-Ge kapasitesi ve yeterliliğinin yüksek olması, ülkenin politik ve ekonomik istikrara sahip olması, düşük vergilendirme sistemi (OECD ülkeleri içinde 1’inci sırada), kalifiye insan kaynağı ve dijital toplum anlayışının gelişmişliği sayesinde bürokratik işlemlerin azlığı gibi avantajlar, Estonya’yı otomotiv başta olmak üzere birçok sektörde yatırım anlamında öne çıkarmaktadır.

Otomotiv sektöründe yazılım, yapay zeka, sürücüsüz sürüş gibi konuların ele alınacağı ve Estonya’nın Ankara Büyükelçisi Sayın Marin Mottus’un onurlandıracağı toplantı kapsamında Invest in Estonia ve Enterprise Estonia temsilcileri ile görüşme imkanı bulunacaktır.

Endüstri 4.0, otonom sürüş ve otomotiv yazılımları gibi alanlarda Estonya’nın yenilikçi çözümleri ile Türk otomotiv sektörünün bir araya getirileceği söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin katılımları için 25 Şubat 2019 Pazartesi günü mesai bitimine kadar aşağıdaki bağlantıda yer alan başvuru formunu doldurmaları hususunu bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası

Kayıt formu: https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/857/12095

Detaylı bilgi için irtibat kişisi:

Sn. Aycan Damalı, Avrupa Direktörlüğü İş Konseyi Koordinatörü

(adamali@deik.org.tr;0212 339 50 74)

Ek :
1- Business-Seminar-Istanbul-program-20-02-6bf (1 sayfa)
2- Value-Proposition-for-Turkish-automotive-industry-5c6 (29 sayfa)