E-BERK'in Yeni Tünel Açma Makinesi Göreve Hazır

   2022-06-22

E-BERK firmasının Kocaeli Karamürsel Su İletim Tüneli İnşaatı Projesi'nde kullanılmak üzere ürettiği   yeni tünel açma makinesi (TBM)'nin üretim bandından indirilmesi dolayısıyla bir tören düzenlendi. 

E- BERK’in Anadolu Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan fabrikasında düzenlenen törene DSİ Genel Müdür Yardımcısı Şadiye Yalçın, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, E- Berk Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru, Devlet Su İşleri yetkilileri, ASO Yönetim Kurulu Üyeleri, sanayiciler ve çok sayıda davetli katıldı.
  
 E-Berk Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru törende yaptığı konuşmada, yeni tünel açma makinesini yaklaşık 5,5 ayda tamamladıklarını belirterek, şunları söyledi:
 “Hizmetimizi Devlet Su İşleri’nin Kocaeli Karamürsel’deki temiz su içme tünelinde kullanacağız. Bu seride E-Berk’in 3’üncü yeni tünel açma makinesi olarak kayda geçecek. 3.25 metre çapında yaklaşık 150 ton ağırlığında ve 65 metre uzunluğunda; 1 MW saatlik kurulu güce sahip bir makine. İnşallah görevini başarıyla tamamlayacak. Tünel açma makinemiz 2 bin 700 metre civarında bir kazı yapacak. Makinenin sahaya girebilmesi için şu anda  hazırlıklar yapılıyor. Tahminimize göre ağustos ayında makinemizi montaja götüreceğiz ve eylül ayında kazıya gireceğiz. Önümüzdeki yıl haziran ayında tamamlamayı ümit ediyoruz. Makinemizde yüzde 54 oranında yerlilik oranımız var. Hedefimiz yüzde 60. Kalan yüzde 40 oranı neden yok diye soranlara şunu söyleyebiliriz; dünya öncüsü olmak istiyoruz. Dünyanın bildiği çok önemli bu makinelerde kullanılan temel ürünleri rekabet edebilmek ve dünyaya da satışını gerçekleştirebilmek için kullanıyoruz ama yüzde   60’a çıkarmak en büyük hedefimiz.”

ASO Başkanı Nurettin Özdebir de E-Berk’in ülkede çığır açacak bir iş yaptığını ve içinde bulunduğu sektörde Türkiye'yi sekizinci ülke konumuna getirdiğini belirtti. 
Tünel açma makinesinin üretimi için firmanın çok emek verdiğini ve üretme aşamasındaki hikayenin en başından beri şahidi olduğunu dile getiren Özdebir, “Yalnız bu makineleri yapmakla kalmadı, bu makineleri Ergene havzasındaki derin deşarjda da bizzat kullanarak ülkemiz için son derece önemli bir projenin de gerçekleşmesini sağladılar” dedi. 
Devlet Su İşleri’nin Türkiye’nin en önemli kuruluşlarından bir tanesi olduğunu vurgulayan Özdebir sözlerine şöyle devam etti: 
“Müthiş bir kurumsal hafıza birikimi olan ve önümüzdeki dönemde bu global ısınmayla beraber herkes için sorun olacak, insanları hayatta tutacak olan su ihtiyacımızı karşılayacak bir kuruluşumuz. Bunun yanında vatandaşlar olarak bize de düşen görevler var. Öncelikle suyu ekonomik kullanmalıyız. İkincisi, arıtılmış suyu, gri suyu kullanmayı öğrenmeli, hatta ileri arıtmayla onu tekrar kullanabilir hâle getirebilmeliyiz. Maalesef, insanlığın yüklemiş olduğu bu stresi dünyamız artık taşıyamıyor. Bunun için bizim biraz daha fedakârlık yapmamız lazım, bilinçli davranmamız lazım. Bu konuda da ülkemizin geleceğinin teminatı bence Devlet Su İşlerimizdir” diye konuştu. 

DSİ Genel Müdür Yardımcısı Şadiye Yalçın da “ İnşallah yerli üretim olan bu tünel açma makinesi ile sağlıkla, başarıyla ve kazasız, belasız sonlandırırız. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza, yüklenici firmamıza ve E-Berk’e teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Daha sonra, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Şadiye Yalçın, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, E- Berk Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru, ve beraberindekiler tarafından tünel açma makinesinin üretim bandından indirilmesi dolayısıyla kurdele kesildi. 
Ardından E-Berk AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru, Yalçın ve Özdebir’e TBM ile ilgili bilgi verdi.
 


ONLINE HİZMETLER