Dış Ticaret Eğitimi Alan Yabancı Öğrenciler Firmalarla Buluştu

   2022-04-22

Ankara Sanayi Odası Dış Ticaret Eğitimi ve Öğrenci-Firma Eşleştirme Projesi kapsamında, Türkiye'de öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin ülkeleriyle Türk iş dünyası arasında köprü olmalarını sağlamak amacıyla başlattığı dış ticaret eğitimlerinin ikinci sertifika töreni ASO’da gerçekleştirildi.

Proje ile Türkiye'de öğrenim gören yabancı öğrencilerin, firmaların dış ticaret işlemlerine yardımcı ve aracı olmalarına yönelik eğitimler düzenlenirken, öğrenciler ile firmaları da bir araya getiriyor.

Programa Türkiye'nin çeşitli illerindeki 100'den fazla üniversiteden çok sayıda öğrenci başvurdu. Temel dış ticaret  konularını içeren eğitimler, öğrencilerin tercihleri doğrultusunda İngilizce ve Türkçe olarak ayrı ayrı gerçekleştirildi.

İkinci gruptaki eğitimler sonunda gerçekleştirilen sınavda başarılı olan  30 ülkeden 97 yabancı uyruklu öğrenci sertifika almaya hak kazandı.  Bu kapsamda düzenlenen sertifika töreninde öğrenciler firmalarla  buluşma fırsatı da elde etti.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir sertifika töreninde yaptığı konuşmada dünyanın çeşitli ülkelerinden üniversite eğitimi için ülkeye gelen öğrencilerle bu projede bir araya gelmekten büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti.

Gerçekleştirilen bu proje ile Türkiye arasında önemli bir köprü kurulacağına inandığını belirten Özdebir sözlerine şöyle devam etti:

“Bu köprü, sadece sosyal ve kültürel ilişkilerimizi değil, ticari ilişkilerimizi de geliştirecektir. Bugün projemizin ikinci sertifika törenini gerçekleştiriyoruz.  İlk sertifikaları Mart ayında vermiştik. Bugüne kadar sizlerle birlikte toplam 204 arkadaşımız eğitimler sonunda yapılan sınavlarda başarı göstererek sertifika almaya hak kazandı. Umarım gösterdiğiniz çabalar ve verdiğiniz emek karşılığında edindiğiniz bu birikim size ömür boyu katkı sağlar” diye konuştu.

 

Sertifika töreninin diğer fotoğraflarına aşağıdaki linkden ulaşabilirsiniz.

https://aso.org.tr/dosyalar/yo1.rar


ONLINE HİZMETLER