CİBUTİ ÖZEL SEKTÖR HEYET PROGRAMI

    21 Kasım 2018

İşareti : 05/5000-2896
İrtibat : dim@aso.org.tr
Sayın Üyemiz,

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan (DEİK) alınan bir yazıda, DEİK organizasyonu ve Türk Hava Yolları (THY) işbirliğinde 5-7 Aralık 2018 tarihleri arasında Cibuti’ye yönelik bir ticari heyet programı gerçekleştirileceği ve bu kapsamda Cibuti Ticaret Odası’nın düzenlemekte olduğu ‘Cibuti Uluslararası Ticaret Fuarı’ kapsamında fuar ziyareti ve ikili iş görüşmelerinin düzenlenmesinin hedeflendiği belirtilmektedir.

Doğu Afrika pazarına açılan bir kapı olan Cibuti, ECOWAS (Common Market for Eastern and Southern Africa) Birliği üyeleri arasında yer almaktadır. Ekonomik ve finansal istikrar gözlenen ülkenin ortalama GSYİH büyüme oranı 2017 yılında %6.7 olarak açıklanmıştır. Bahse konu fuar çerçevesinde Cibuti’de bulunan serbest bölge ve limanlar gibi stratejik tesislere ziyaret düzenlenmesi planlanmaktadır. Sürdürülebilir ekonomik büyüme ve istihdamın artırılması hedeflenen Cibuti’de tarım, balıkçılık, madencilik, enerji, altyapı, ulaşım ve bankacılık sektörleri başta olmak üzere çeşitli alanlarda özel sektör yatırımları teşvik edilmektedir.

Türkiye’nin ihracatında önem taşıyan başlıca ürünler makarnalar ve kuskus, demir veya alaşımsız çelikten çubuklar, ayçiçeği, aspir, pamuk tohumu yağları, kek, bisküvi ve diğer ekmekçi mamuller, tedavide veya korunmada kullanılmak üzere hazırlanan ilaçlar olduğu belirtilmektedir.

Bu çerçevede; azami 15 firma temsilcisinden oluşacak heyet programına katılmak isteyen üyelerimizin en geç 19 Kasım 2018 Pazartesi günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/779/11697 bağlantısında yer alan katılım formunu doldurarak, ödeme dekontunu DEİK’e (Saadet Gülmez’e E-Posta: africa@deik.org.tr, Tel: 0212 339 50 61) iletmeleri hususunu bilgilerinize sunarız.


Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası

Ek :
1- Ek-1-CIBUTI-UlkeBulteni (16 sayfa)
2- Eki-2-Taslak-Program-5a8 (1 sayfa)
3- Ek-3-EN-edition-2-brochurefoire-english-final- (4 sayfa)