“Bir İşaretin Yeter” Projesi Hedeflerine Ulaştı

   2022-07-01

Ankara Sanayi Odası’nın Avrupa Birliği Erasmus+ Programı kapsamında, Hacettepe Üniversitesi ve Türk Traktör işbirliğinde, metal sektöründe çalışan işitme engelli çalışanlar için teknik işaret dili ve dijital öğrenme içerikleri geliştirmeyi amaçlayan “Bir İşaretin Yeter” projesinin bilgilendirme ve kapanış toplantısı ASO’da gerçekleştirildi.

Toplantıya ASO Genel Sekreter Yardımcısı Oktay Yaman, Türkiye Sağırlar Konfederasyonu Başkanı Orkun Utsukarcı, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Şener Karabulut ve Doç. Dr. Ayşe Şirin Okyayüz, Türk Traktör Proje Geliştirme Yürütme Uzmanı Gürhan Höke ve çok sayıda sanayici katıldı.

ASO Genel Sekreter Yardımcısı Oktay Yaman konuşmasında Ankara sanayisinin çevreye duyarlı biçimde yüksek katma değer üretmesine, verimliliğin ve rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlamak ve ülkenin ekonomik, teknolojik, sosyal ve kültürel gelişiminde öncü ve yol gösterici olmak üzere çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. 

Projenin 2020 yılında başladığını dile getiren Yaman, “Proje kapsamında metal sektöründe çalışan işitme engelliler için teknik işaret dili ve dijital öğrenme içerikleri geliştirildi. Proje ortakları ile literatür taraması ve sorun analizini içeren araştırma dokümanlarının yanı sıra işitme engelliler için teknik işaret dili sözlüğü, kılavuz ve müfredatı ile Artırılmış Gerçeklik(AR) teknolojisi ile mobil uygulama ile eğitim içerikleri hazırlandı” diye konuştu.
Kapanış toplantısında daha sonra Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyeleri Şener Karabulut ve Doç. Dr. Ayşe Şirin Akyavuz projede yaptıkları çalışmaları ve sonuçlarını paylaştılar.
 


ONLINE HİZMETLER