ASO Yönetim Kurulu ve Nüksak Üyeleri Akkuyu’yu Ziyaret Etti

   2020-01-30

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Yönetim Kurulu ve Nükleer Sanayi Kümelenmesi (NÜKSAK)  Üyeleriyle birlikte Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaat sahasına bir ziyaret gerçekleştirdi.  Ziyarette Akkuyu Nükleer AŞ yönetimi ile olası tedarik beklentileri ve koşulları hakkında görüşmelerde bulunuldu.

Ziyarete, Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir ve bazı Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Sekreter Doç. Dr. Yavuz Cabbar ve Ankara Sanayi Odası’nın himayesinde bulunan NÜKSAK’a üye büyük bölümü Ankara olmak üzere Türkiye’nin çeşitli kentlerinden gelen 18 Türk şirketinin yöneticileri ve temsilcileri katıldı.

Ziyaret sırasında misafirlere tanıtıcı bir sunum yapıldı. Sunumda Akkuyu Nükleer A.Ş. Mevzuat Değişiklikleri Analiz Grubu Lideri Mehmet Özcan, Türk sanayicilere ve girişimcilere Akkuyu NGS projesini, projenin aşamalarını, satın alma süreçleri kapsamındaki sorumluluk dağılımını ve aday değerlendirme kriterlerini anlattı.  

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de bu ziyarete imkan verdikleri için Akkuyu Nükleer AŞ Yöneticilerine teşekkür etti.  ASO’nun nükleer enerjiyle ilgili çalışmaları hakkında bilgi de veren Özdebir şunları söyledi:

“ASO olarak nükleer Urge projesi ve ardından kurduğumuz Nüksak’la Türk sanayicisinin nükleer kabiliyetlerini geliştirmeye çalışıyoruz. Türk sanayicisinin şu anda üretemeyeceği bir şey yok. Bu projede de gerekli destek verilirse önemli ölçüde yerli katkı sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. İlk etapta üreticilerimiz, dördüncü ve diğer güvenlik sınıflarındaki ekipmanları tedarik edebilir. Akkuyu NGS projesi için hizmet ve malzeme tedarik edilen Türk şirketlerinin yetkinlikleri, Nükleer Düzenleme Kurumu’nun sertifikalarıyla doğrulanmakta olup, sertifikalandırma prosedürleri resmi Türk makamlarının katılımı ve tarafımızdan sunulan koordinasyon desteğiyle yürütülmektedir”

Heyette Akkuyu NGS inşaatında aktif olarak yer alan  NÜKSAK üyesi şirketlerin temsilcileri de yer aldı.

Ziyarette ayrıca Akkuyu Nükleer A.Ş. Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Yönetici Direktörü Aleksei Frolov, sanayicilere ana inşaat yapılarını göstererek projenin uygulama aşamalarını anlattı. Aleksei Frolov konuşmasında çeşitli özel şirketler ile Ankara Sanayi Odası da dahil olmak üzere iş birlikleri tarafından gösterilen ilginin proje için önemli olduğunu vurguladı ve şunları söyledi:

“Ankara, Türkiye’nin endüstriyel haritasında kilit noktalardan biri durumunda. Burada 13 organize sanayi bölgesi, 115 araştırma merkezi ve yaklaşık 40 yapı merkezi bulunuyor. Bu nedenle, Ankaralı sanayicilerle etkileşime büyük önem veriyoruz. Türk tedarikçiler, projede aktif olarak yer alıyor. Çeşitli inşaat tesislerinde kullanılan inşaat malzemelerinin büyük bölümü Türk üretimi. Bu aşamada yerli üreticiler, projenin ihtiyaçları doğrultusunda beton karışımları, armatür aksamları, metal konstrüksiyonlar, su yalıtım malzemeleri, borular, kablo ürünleri tedarik etmektedir. Nükleer ve türbin adaları gibi nükleer santraldaki ana tesislere ilişkin olarak Türk üreticiler, gerekli sertifikalara sahip olmaları koşuluyla havalandırma ve ısı değişim ekipmanları, pompalar, basınçlı kaplar gibi 4. güvenlik sınıfındaki ürünlerin tedarikini gerçekleştirebilir."

Yerli üreticilerin nükleer kabiliyetlerini geliştirmeye çalışan Ankara Sanayi Odası, bunun yanısıra Akkuyu ihaleleriyle ilgili de üyelerini düzenli olarak bilgilendirmeye çalışıyor.  ASO 23 Aralık 2019’da “Akkuyu Projesi Kapsamında Satınalma Prosedürleri ve Üretimin Yerelleştirilmesi” konulu bir seminer düzenledi. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ile 154 firmadan toplam 218 temsilci seminere katıldı.   Seminerde, Akkuyu NGS tesislerinin inşaat tedarikçisi olan ortak şirket TİTAN2 İC İÇTAŞ İNŞAAT ANONİM ŞİRKETİ’nin ve Türk Standartları Enstitüsü’nün temsilcileri de yer aldılar. Seminer, projenin potansiyel tedarikçilerinin temsilcilerine hitap etti. ASO ayrıca ihalelerle ilgili tüm duyuruları web sitesi, mail ve sosyal medya hesapları kanalıyla üyeleriyle paylaşıyor.

   
ONLINE HİZMETLER