ASO Yönetim Kurulu Deprem Bölgesi Hatay'da

   2023-02-21

Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyelerinden oluşan heyet deprem bölgesi Hatay’ı ziyaret etti. 


Depremin hemen ardından, felaketten etkilenen bölgenin ihtiyaçlarının karşılanması için seferberlik başlatan ve birçok destek ağları oluşturan Ankara Sanayi Odası, bölgedeki sanayicilerin taleplerini değerlendirmek ve ASO Yaşam Merkezi’nde ki son çalışmaları incelemek üzere Hatay’a bir ziyaret gerçekleşti. 

İlk olarak Antakya Organize Sanayi Bölgesine giden ASO Başkanı Seyit Ardıç’ın başkanlığındaki heyet, bölgedeki sanayicilerin taleplerini değerlendirdi. CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin'in de bulunduğu ziyarette fabrikaların tekrar üretime geçilebilmesi hakkında istişarelerde bulunuldu. 

Ardından ASO Yaşam Merkezindeki çalışmaları yerinde inceleyen ASO Başkanı Seyit Ardıç başkanlığındaki heyet, bölgedeki son durum hakkında bilgi aldı.

Depremden hemen sonra bölgeye geldiklerini ve hemen harekete geçtiklerini ifade eden ASO Başkanı Seyit Ardıç, "Biz depremden hemen sonra buraya geldik ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Lütfü Savaş'a bize yer gösterir misiniz dedik. Çünkü biz bu deprem bölgesine ciddi anlamda gıda, yiyecek, barınmak için malzeme geleceğini tahmin ediyorduk. Acilen konaklayabilmeleri için konteyner imalatlarını yapmamız lazım diye düşündük” dedi.
Tam teşekkülü bir yaşam merkezi oluşturacaklarını belirten Ardıç, “İçerisinde oyun parkı olacak, Türkiye bilişim derneğini göndermiş olduğu 40 metrekarelik bir konteyner içerisine 15 tane bilgisayar koyacağız. Çocuklarımıza bilgisayar eğitimleri vereceğiz. İki tane gönüllü psikolog arkadaşımız gelecek burada çocuklara danışmanlık yapacak. Ankara'da bir özel hastane sahibimiz bir doktor ve iki tane hemşireyi gönüllü olarak göndermeyi bölgeye taahhüt etti" dedi.

"Bölgedeki sanayi tesislerinin bir an önce faaliyete geçmesi gerektiğini ve için de ‘tersine göç’ kampanyası başlattıklarını dile getiren Ardıç, "Tersine göçten kastım şu, bizler buradan batıya gelecek olan arkadaşlarımızı iş taahhüdünde bulunmanın çok doğru olmadığını düşünüyoruz. Çünkü buradaki sanayicilerimiz zaman içerisinde çok sıkıntılar yaşayacaklar. Bizim buradaki sanayi tesislerini bir an önce faaliyete geçirmemiz lazım. Bunun için de tersine göç olarak bizler buraya operatör ve eleman desteğinde bulunacağız. Çalışan arkadaşlarımız bu bölgeye göndereceğiz ve o tesisin açılmasına destek olmaya çalışacağız. Bütçemiz ve imkanlarımız izin verdiği müddetçe bu bölgeye destek olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

ASO Yaşam Merkezinde, yatak, mutfak, duş ve tuvalet bulunan, ısıtma sistemi olan 21 metrekarelik konteynerler bulunuyor. Ayrıca, yemekhane, çocuk eğitim ve bakım merkezi ve çocuk oyun parkı ve internet ağı gibi sosyal bileşenler de yer alıyor.
 


ONLINE HİZMETLER