ASO ve MAN’dan İş Garantili Mesleki Eğitim İçin İşbirliği

   2020-01-03

Ankara Sanayi Odası, İŞKUR ve MAN Türkiye arasında, Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) çerçevesinde “Pilot İşletmelerde Mesleki Eğitim Kursları İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Protokolle; MAN’ın talep ettiği nitelikte işgücünün yetiştirilmesi için kamu-özel sektör işbirliğinde teorik ve uygulamalı eğitimler verilecek ve eğitimde başarılı olanların en az yüzde 50’si istihdam edilecek.

ASO’da düzenlenen protokol imza törenine, ASO Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Arif Ay, İl Müdür Yardımcısı Üzeyir Yıldırım ve MAN İnsan Kaynakları Direktörü Mustafa İskifoğlu katıldı.

Protokol imza töreninde konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, sanayiinin ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman yetiştirmek noktasında sağlanan her katkının çok değerli olduğunu dile getirdi. Fabrikaların içerisindeki insanları çıkarttığınız zaman geriye boş kullanılmış binalarla kullanılmış tezgahlar kalacağını söyleyen Özdebir, “Firmaların değerini çalışan insanlar oluşturmaktadır. İnsanımızı ne kadar iyi eğitirsek, yüksek katma değerli ürünleri üretebilme kabiliyetimiz de o kadar artar. Yapılan eğitimlerle beraber işyerlerimiz daha bilinçli çalışanlara kavuşmaya başladı. Ankara Sanayi Odası olarak işyerlerimizin verimliliğini artırmak, insan değerimizi artırmak, kendi sağlığına, arkadaşlarının sağlığına önem vermelerini sağlamak amacıyla düzenlen bu eğitimlere büyük önem veriyoruz” diye konuştu.

Ankara Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Arif AY da, İŞKUR olarak istihdamın korunması, artırılması, geliştirilmesi ve işsizliğin azaltılması için çalışmalar yaptıklarını belirterek, ”Amacımız sanayimize nitelikli personel yetiştirmek. İstihdama katkı sağlamak için İŞKUR, özel sektör işbirliği devam ediyor” diye konuştu.

Protokol kapsamında MAN’ın talep etmiş olduğu Lojistik Elemanı, TİG Kaynağı ve Elektrik Pano Montajcısı mesleklerinde toplam 350 civarında kursiyer eğitimlere katılacak. Eğitimler MAN’ın Akyurt’taki Fabrikası’nda kendi eğitimcileri tarafından gerçekleştirilecek ve eğitimlerini başarıyla tamamlayanların en az yüzde 50’si iş başı yapabilecek.

ONLINE HİZMETLER