ASO ve ILO İşbirliği Anlaşması İmzaladı

   2022-06-20

ASO ve ILO iki önemli işbirliği anlaşmasına imza attı. Anlaşmalarla, iş arayanlara mesleki eğitim dersleri verilecek ve iş bulmalarına yardımcı olunacak. Kayıt dışı istihdamı azaltacak çalışmaların yanı sıra,  çalışanlara rehberlik ve danışmanlık hizmeti de verilecek…  

Ankara Sanayi Odası ile Uluslararası Çalışma Örgütü, iki önemli işbirliğine giderek beceri geliştirme yoluyla nitelikli bir işgücü geliştirmek ve işverenlerle çalışanlara çalışma hayatına dair en güncel bilgileri sunmak üzere İŞMEP ve ASO BİLMER projeleri için işbirliği protokolü imzaladı.
İşbirliği protokolleri Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ile Uluslararası Çalışma Örgütü Türkiye Direktörü Numan Özcan arasında imzalandı. 

ASO Başkanı Nurettin Özdebir burada yaptığı konuşmada “ILO ile Ankara’da İŞMEP ve ASO BİLMER için işbirliğine giderek beceri geliştirme yoluyla nitelikli bir işgücü geliştirmek ve işverenlerle çalışanlara çalışma hayatına dair en güncel bilgileri sunmak üzere güçlerimizi birleştirmekten mutluluk duyuyoruz” dedi. 

ILO’nun en eski üyelerinden birinin Türkiye olduğunu ve ASO ve ASO 1. OSB’nin ILO ile daha fazla proje yürütmesi gerektiğini söyleyen Özdebir sözlerine şöyle devam etti: ”İnsanın onurlu bir yaşam sürebilmesi için yeterli kazancının olması lazım. Bu konuda özellikle dezavantajlı göçmenlerin, sığınmacıların Türkiye’de ekonomiye kazandırabilmesi ve onların da onurlu bir yaşam sürebilmeleri önemli. Bu açıdan İLO’ya sağladığı bu imkandan dolayı teşekkür ediyorum. Umarım bu proje ile birlikte onların kayıt dışı kalmalarının önüne geçilir. Bu insanların kurmuş oldukları ufak işletmeler var ve bu işletmelerin kayıt altına girerek daha tertipli, düzenli, faydalı hale getirilmesi açısından biz de çalışmalarımızı sürdüreceğiz.  Organize Sanayi Bölgemizdeki okulumuza da buradan yönlendirdiğimiz Suriyelilerin meslek edinmesi ile ilgili çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan ise “İŞMEP’in temel hedefi olan beceri geliştirmenin, iş arayanlar için insana yakışır iş fırsatlarını geliştirmede, işverenler içinse aradıkları nitelikli işgücüne erişmede kritik rol oynadığına inanıyoruz. BİLMER aracılığıyla da Ankara’da kayıtlı istihdamı ve insanı yakışır iş fırsatlarını teşvik ederek sosyal adalete katkıda bulunacağız” dedi. 

İŞMEP, Türk vatandaşları ve geçici koruma altındaki Suriyeliler kayıtlı işlerde istihdam edilerek işbaşı eğitim yoluyla mesleki becerileri geliştiriliyor; iş dışı eğitimlerle de becerileri güçlendiriliyor. Program kapsamında katılımcılara işbaşı eğitimler çalıştıkları işyerlerinde, iş dışı eğitimlerse ASO-SEM’de verilecek. Bu sayede, iş arayanlar mesleki eğitim ve kayıtlı istihdama eşzamanlı olarak erişim sağlarken, işverenler de daha nitelikli bir işgücünden faydalanabiliyor. 

ASO BİLMER, Bilgi Merkezi de ASO işbirliği ile kapılarını açıyor. BİLMER’ler esnaf ve sanatkârlar ile çalışanlarına, çalışma hayatının kuralları ve düzenlemeleri konusundaki farkındalıklarını artırmak için rehberlik ve danışmanlık hizmetleri veriyor. Ayrıca çalışma izni başvuruları konusunda destek hizmetleri sunarak eğitim ve istihdam fırsatlarına dair yönlendirmeler yapıyor.
 


ONLINE HİZMETLER