ASO, Türkiye’deki Yabancı Öğrencilerle İş Dünyası Arasında Köprü Kurdu

   2022-03-16

Ankara Sanayi Odası, “ASO Dış Ticaret Eğitimi ve Öğrenci-Firma Eşleştirme Projesi” kapsamında Türkiye'de öğrenim görmekte olan yabancı uyruklu öğrencilerin ülkeleriyle Türk iş dünyası arasında köprü olmalarını sağlamak amacıyla, dış ticaret eğitimleri başlattı.
Proje ile Türkiye'de öğrenim gören yabancı öğrencilerin, firmaların dış ticaret işlemlerine yardımcı ve aracı olmalarına yönelik eğitimler düzenlenirken, öğrenciler ile firmaları da bir araya getiriyor.
Eğitimlere,   Türkiye'nin çeşitli illerindeki 100'den fazla üniversiteden 2 bine yakın yabancı öğrenci başvurdu.
Yoğun talep nedeniyle eğitimler, 100'er kişilik gruplar halinde çevrim içi olarak tasarlandı. Temel dış ticaret eğitimi konularını içeren, öğrencilerin tercihleri doğrultusunda İngilizce ve Türkçe olarak ayrı ayrı düzenlenen eğitimler şimdiye kadar 3 grupta tamamlandı.
Eğitimler sonunda gerçekleştirilen sınav sonucunda başarılı olan, yaklaşık 30 ülkeden 106 yabancı uyruklu öğrenci sertifika almaya hak kazandı.  Bu kapsamda düzenlenen sertifika töreninde öğrenciler, firmalarla da buluşma fırsatı elde etti.
ASO Başkanı Nurettin Özdebir sertifika töreninde yaptığı konuşmada, küreselleşmenin uluslararası ticaretin yanı sıra, uluslararası öğrenci hareketliliğini de artırdığını ifade etti.
Küresel yabancı öğrenci hareketliliğinin kalkınma, gelişme, diplomasi ve diyalog parametreleriyle yakından ilişkili olduğunu dile getiren Özdebir, uluslararası öğrenci sayılarının artmasının ülkelerin birikim ve değerlerinin dış dünyada da tanınması ve anlaşılması noktasında önemli katkılar sağladığına dikkati çekti.
Özdebir, Türkiye'de uluslararası öğrenci sayısının son 5 yılda önemli ölçüde artarak 224 bin kişiye ulaştığını belirterek, şöyle konuştu:
"Üniversite eğitimi için Türkiye'ye gelen yabancı öğrenciler, ülkeleriyle sosyal ve kültürel ilişkilerin yanı sıra ticari ilişkilerin de geliştirilmesine katkıda bulunuyor. Gerçekleştirdiğimiz projeyle öğrencilerin ülkemizle kendi ülkeleri arasında önemli bir köprü kuracağına, var olan ilişkilerimizi daha iyi bir noktaya taşıyacağına inanıyorum" diye konuştu.
Özdebir’in konuşmasından sonra sertifika almaya hak kazanan öğrencilere sertifikaları verilerek firmalarla ikili görüşmeler gerçekleştirildi. 
Ankara Sanayi Odası’nda 41 öğrencinin fiziki, 61 öğrenci ise çevrimiçi olarak katılım sağladığı sertifika törenine, ASO Meclis Üyesi Levent Çamur, ASO Genel Sekreteri Prof. Dr. Yavuz Cabbar, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı temsilcileri ve ASO üyesi firmalar da katıldı. 

Sertifika töreninin diğer fotoğraflarına aşağıdaki linkden ulaşabilirsiniz.

https://aso.org.tr/dosyalar/yo.rar

 


ONLINE HİZMETLER