ASO TEKNİK KOLEJİ ÖĞRENCİLERİNİN BÜYÜK BAŞARISI

    18 Mart 2014

Ankara Sanayi Odası Teknik Koleji öğrencileri, Yıldız Teknik Üniversitesi   tarafından   düzenlenen robot yarışması “Yıldız Savaşları“nda iki dalda birincilik ödülü alarak büyük bir başarıya imza attı.

Yıldız Teknik Üniversitesi Robotik ve Otomasyon Kulübü tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen robot yarışması “Yıldız Savaşları”, Yıldız Teknik Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde 15-16 Mart  tarihleri arasında gerçekleştirildi. Yarışmalara 16’sı  üniversite olmak üzere, Askeri  okullar, Fen Liseleri, Anadolu  Meslek Lisesi  ve lise düzeyindeki  eğitim  kurumlarından 250’ye yakın katılım oldu. Görsel bir şova dönüşen gösteriler başta öğrenciler ve katılımcılar olmak üzere herkes tarafından büyük beğeni ile izlendi.
 
“Yıldız Savaşları” robot yarışması,  “Çizgi İzleyen, Sumo, Mini Sumo, Serbest Kategori ve Yıldız Savaşları Özel Kategorisi” isimli 5 kategoriden oluştu. 

Ankara Sanayi Odası Teknik Koleji yarışmalara 3 dalda 10. sınıftan  Makine ve Endüstriyel Otomasyon teknolojileri bölümünden16 öğrenciyle  katıldı. ASO Teknik Koleji,  232 Mini Sumonun katıldığı  “Mini Sumo” dalında Türkiye 1’incisi, “Yıldız Savaşları Özel  Kategorisinde” Türkiye 1’incisi,  85  robotun katıldığı  “Çizgi izleyen”   kategorisi dalında  Türkiye 14’üncüsü  oldu.
 
Yıldız Savaşları Özel Kategorisi’nde uzaktan kumandalı robotlar 3x5m’lik kapalı arenada en iyi olabilmek için kıyasıya mücadele ettiler. Testere, çekiç, ateş gibi saldırı ekipmanlarından oluşan robotlar, rakibini etkisiz hale getirmek için uzun süre uğraş verirken izleyiciler de keyifli bir yarışmaya tanıklık ettiler. ASO Teknik Koleji öğrencilerinin ALPAGO “Yalnız  Dövüşcü” adlı robotu İki gün süren yarışmalarda bütün rakiplerini   saf dışı bırakarak kategorisinde  1. olurken, izleyenlerin büyük beğenisini kazandı.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, kuruluşunun 2. yılını bile tamamlamadan büyük bir başarıya imza atan ASO Teknik Koleji öğrencilerini kutladı. Özdebir, “Okulumuza SBS’de yüzde 18’lik dilim içine giren öğrencilerimiz kayıt hakkı kazanabilmektedir.  Bu yarışma bize, kaliteli öğrencilerle kaliteli işler yapılabileceğini  birkez daha ispat etti. ASO Teknik Koleji, Türkiye’nin inovatif kapasitesi yüksek, yaratıcı mühendislerinin yetişeceği bir okul olacaktır. Ankara Sanayi Odası olarak her zaman onların arkasında olmaya devam edeceğiz” dedi.