ASO Teknik Koleji Açıldı

   2012-09-17

Ankara Sanayi Odası tarafından  ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan’’ASO Teknik Koleji’’ yeni eğitim-öğretim yılına düzenlenen törenle başladı.  (17 EYLÜL 2012)
 
 
ASO Teknik Koleji Açılış törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün,  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım, ASO Başkanı Nurettin Özdebir,  Sincan Kaymakamı Ufuk Seçilmiş, iş adamları, öğrenciler ve öğrenci velileri katıldı.
 
 
Ankara Sanayi Odası  Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye'de maalesef ''bu çocuk adam olmaz bari bir meslek sahibi olsun'' diye meslek lisesine gönderildiğini belirterek, ''Yurt dışında ise durum çok farklı. Matematik ve fen derslerinde başarılı olanlar bilinçli olarak teknik eğitimi seçiyorlar. Bu noktada köklü bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç var'' dedi. Özdebir, burada yaptığı konuşmada, bilim ve teknolojideki gelişmelerin ülkeleri yarışa soktuğunu Türkiye'nin de bu yarışta 2023 hedeflerini yakalayabilmesi için ASO Teknik Koleji'nin önemli bir adım olduğu söyledi.

ASO Teknik Koleji'nin açılış sürecinde yurt dışında birçok ülkeyi gezdiklerini ve bu ülkelerin eğitim sistemlerini taradıklarını anlatan Özdebir, Avrupa ülkelerinde ulaşılması gereken hedefin ''mesleki bilgi'' olarak algılandığını, Türkiye'de ise öğrencilere bilgi verildiğini ancak eğitim verilemediğini savundu. Bir ülkenin kalkınmasında en önemli unsurun insan kaynağı olduğunun altını çizen Özdebir, ''İnsan kaynağı ne kadar kaliteli olursa o ülke o kadar başarılı olur, O zaman orta gelir tuzağından, cari açıktan kurtuluruz. Bunun için mesleki eğitim gerçekten çok önemli'' diye konuştu.

Okulun Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) onay almasının üzerinden 54 gün geçtiğini dile getiren Özdebir, okulun 401 taban ve 465 tavan SBS puanı ile öğrencileri aldığını, daha sonra bu öğrencilerin yetenek testinden geçirildiğini burada da başarılı olanların okula yerleştirildiğini ifade etti. Özdebir, seçkin öğrencilere sahip olmanın kendilerini hem sevindirdiğini hem de büyük bir sorumluluk yüklediğini belirterek, bu sorumluluğun altından ancak ailelerle birlikte kalkacaklarını, özellikle annelere bu noktada büyük görev düştüğünü söyledi.

 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise gerçek bir ülke ekonomisinin ancak sanayiye dayanıyorsa var olabileceğini söyledi. Üretime, teknolojiye dayanmayan bir ekonominin, gerçek bir ekonomi olamayacağını vurgulayan Ergün, Türkiye'nin ihracatının yüzde 95'inin sanayi ürünlerinden oluştuğunu ifade etti. Ergün, Türkiye'nin üreten ve bu üretimini sürekli geliştiren bir ülke olduğuna dikkati çekerek, buna karşın ileri teknolojilerdeki sektörlerin payının da artırılması gerektiğine işaret etti. Bu artışın henüz sağlanmadığını belirten Ergün, "Bunda mesleki eğitimin çok önemli bir payı olacaktır. Eğer, bu rol ihmal edilirse o zaman ileri teknolojilere geçişimiz çok zor olur, geçemeyiz. Üniversite-sanayi işbirliğinin de bunda çok önemli bir rolü olacak. İşte şimdi bu mekanizmaların hepsini birden harekete geçirmeye çalışıyoruz" dedi. Bakan Ergün, ne yazık ki bugüne kadar mesleki eğitim konusunda Türkiye'de ihmalkarlıklar olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Yanlış işler oldu, yanlış kararlar verildi. Bir takıntı yüzünden, imam hatip takıntısı yüzünden tüm mesleki eğitim tahrip edildi, 1997 yılında alınan bazı kararlarla... Halbuki her şeyi yerli yerine koymak mümkündü. Öyle bir takıntıya ihtiyaç yoktu. Hepsine ihtiyaç var, hepsi lazım. Nitelikli mesleki eğitim her alanda lazım. Dini alanda da lazım. İnsan camiye gittiği zaman, ibadeti güzel yaptıran, vaazı güzel veren, Kur-an'ı güzel okuyan biri olsa, her anlattıklarıyla içimizi rahatlatan, bizi heyecanlandıran, inancımızı kuvvetlendiren görevliler olsa yanlış mı olur yani, değil mi- Ona ihtiyacımız yok mu- Var. Nerede yetişecek bunlar- Merdiven altlarında mı- Yok, okullarda yetişecek. Mesleki eğitimde de aynı şekilde. Ben bir teknik lise mezunuyum. 1980 yılında İzmit Teknik Lisesi'nden mezun oldum. Yine teknik liselere giriş sınavla yapılıyordu, çünkü çok yüksek bir talep vardı ve iyi puanlar almak gerekiyordu meslek liselerine girmek için. Önü de açıktı. İsteyen mühendislik fakültelerine veya başka fakültelere de gidebiliyordu. Ben teknik lise, makine bölümünü bitirdim ama üniversiteye ekonomi tahsiline gittim. Ekonomi okumak istedim. O zamanlar biraz siyasete de heves ettik. Siyasete heves edince ekonomi işleri, siyaset işleri daha ağır bastı ama teknik lisede de çok şey öğrendik." Gittiği teknik lisedeki bir çok arkadaşının, üniversite okuma imkanına sahip olduğunu ancak sonra bu imkanın kapatıldığını, çocukların ayağına taş bağlandığını dile getiren Ergün, meslek liselerinden mezun olan öğrencilerin, normal liselerden mezun olanlara göre üniversite sınavlarında dezavantajlı duruma getirildiğini hatırlattı.
 
"Böyle bir haksızlık, böyle bir adaletsizlik taşınabilir bir şey miydi- Bunların hepsi ortadan kalkmış oldu" diyen Ergün, şimdi yeniden mesleki eğitime büyük bir yönelişin başladığını bildirdi. Bakan Ergün, yaptıkları düzenlemelerle mesleki eğitime katkı sağladıklarını, ancak en büyük katkıyı milletin kendisinin sağladığını belirterek, şöyle devam etti:
 
"2 yıl önce gerçekleştirilen referandum var ya, bir çok şeyin önünü açan Hadise, o referandumda saklıdır. O referandum, bir çok meseleyi, düğümü çözen bir referandumdur. Onun etkilerini önümüzdeki yıllarda milletimiz çok daha fazla hissedecektir. Bir çok şeyin önü açılmıştır o referandumla. Mesleki eğitimin önü de o referandumla açılmıştır. Şimdi eğitim sistemimizle ilgili çok önemli takviyeler, yenilikler de gelecek önümüzdeki süreçte. Çünkü bizim en önemli sermayemiz insanımız."
 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, alınan teorik eğitimin yanı sıra kişisel becerilerin artırılmasının da önemli olduğunu söyledi. Bilgi ile becerenin buluşması gerektiğini vurgulayan Ergün, sistemin bunu başarması gerektiğini ifade etti. ASO Teknik Koleji'nin Türkiye için iyi bir örnek olduğunu ve bu örneklerin önümüzdeki günlerde daha da artacağını belirten Ergün, "Çünkü yeni adımlar attık. Bu okullara, Osb'lerdeki özel teknik liselere, devletin kendi meslek liselerinde yaptığı harcamanın 1,5 katı kadar nakit destek de sağlayacağız. Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden bu okullar, öğrenci başına nakit destek alacak" diye konuştu.
 
Bu okullarda öğrenim gören öğrencilerin çok önemli çalışmalar yapacaklarına emin olduğunu dile getiren Ergün, sözlerini şöyle tamamladı: "Merak edecekler çünkü. Biz merak ediyorduk mesela... Bizim de merak ettiğimiz şey, 'Acaba bir cisme ilk hareketi versek biz, ondan sonra o cisim kendi enerjisini üretme ve kendi hareketlerini sonsuza kadar devam ettirme şansına sahip olabilir mi- veya biz bir cisme ilk enerjiyi versek, o ondan sonra kendi enerjisini diğer mekanizmalar yoluyla üretmek ve sonsuz bir enerji elde etmesi mümkün mü-' Aylarca çalıştık arkadaşlarla, lisede daha ama ondan sonra baktık ki öyle bir şey olmuyor. Yani vardan yok edilemeyen, yoktan var edilemeyen işler var. Bir de yer çekimi diye bir şey var, sürtünme diye bir şey var. Bunları önleyemediğin müddetçe bu neticeleri almak mümkün değil ama çok iyileştirmeler yapmak mümkün. Yani böyle bir fikir sonuçta belki sizi oraya götürmüyor ama sonunda o konuda çok iyi iyileştirmeler yapılmasına vesile oluyor. En aykırı fikirlerin bile düşünülmesi icap eder. Biz üç arkadaş, kafa kafaya verdik model uçak yapmaya yöneldik mesela. Bayağı çizimler, modeller yaptık. Sonunda model uçak yapacağız, belki ondan sonra da başka uçak imalatına yöneleceğiz, Lise 3'teyiz o zaman. Yapamadık o zaman model uçağı ama biz üç kişiydik ikisi pilot oldu. Birisi sivil havacılıkta birisi silahlı kuvvetlerde. Yani bu tür çalışmaların her birinin öğrencilerimize çok iyi katkılar sağlayacağından eminiz."

Açılış konuşmalarının ardından veli ve öğrencilere ilk ders verildi. Derste, herşeyin sevmeyle başladığı belirtilip, öğrencilerden hayal kurmaları ancak hayalperest olmamaları istendi.


Daha sonra Bakan Ergün ile ASO Başkanı Özdebir, ASO Teknik Koleji öğrencilerine verilmek üzere hazırlanan bilgisayarları, öğrencilere teslim etti.