ASO MODEL Fabrika Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

   2023-01-18

Ankara Sanayi Odası Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi (ASO Model Fabrika) 2022 Yılı Değerlendirmesi ve 2023 Yılı Planlaması hakkındaki istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar, Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdür Yardımcısı Hülya Öztoprak Yılmaz, Verimlilik Uygulamaları Daire Başkanı Gül Taşkıran Battal, ASO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ercan Ata, ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Muhammed Polat, KOSGEB Ostim Müdürü Hasan Şenel, KOSGEB Sincan Müdürü Ali Sevinç, ASO Model Fabrika Direktörü Ufuk Kaya, ASO Genel Sekreteri Prof. Dr. Yavuz Cabbar ve Ekonomi Müşaviri Murat Çetinkaya katıldı.

Toplantının açılışında konuşan ASO Başkanı Seyit Ardıç ASO Model Fabrika’nın diğer model fabrikalara örnek olmasının gurur verici olduğunu ifade etti.

Ankara Sanayi Odası olarak verimlilik konusunda yoğun bir çalışma içinde olduklarını ifade eden Ardıç, “Sürdürülebilirlik ve verimlilik konusunda Öğren Dönüş Programlarımızla sahada yarattığımız kazanımların ve bu kazanımların firmalar için yetiştirdiğimiz Yalın Liderlerin büyük etkisi var. Firmalarda seçilen bir pilot alanda 4 ay gibi kısa bir sürede hem de hiçbir yeni yatırım yapmadan mevcut imkanlarla sadece üretime bakış açısını değiştirerek elde ettiğimiz çarpıcı kazanımları firma sahipleri gördüğünde tekrar geriye dönmek istemiyorlar. Şu ana kadar 4 ‘er aylık periyotlar halinde 9 Öğren Dönüş Programını başarıyla tamamladık. 10.su devam ediyor. 11. Öğren Dönüş Programımızı ise 24 Ocak'ta başlatıp Mayıs başında sonlandıracağız” dedi.

Programlara farklı iş kollarından 60 firmanın katıldığını belirten Ardıç, “Uyguladığımız her programın sonucunda yüzde 150'leri aşan verimlilik artışları ortaya çıkıyor. Hizmet alan firmalarımızla bire bir görüşüyoruz. Ciddi memnuniyetler alıyoruz ve bu da bizi çok mutlu ediyor. Bu projede Bakanlığımız başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar ise ASO Model Fabrika’nın diğer model fabrikalara örnek olduğunu vurgulayarak, “Model Fabrikalarımız aslında çok yalın bir ifadeyle işletmelerimizin yalın ve dijital dönüşüm yolculuklarına rehberlik etmeye çalışıyorlar. Bu rehberliğin faaliyet olarak yürütüldüğü 8 ilimizde de Model Fabrikalarımız mevcut. Bu illerde mevcut faaliyetlerimize Model Fabrikalarımız aracılığı ile devam ediyoruz” dedi. 

Toplantıda daha sonra ASO Model Fabrika Müdürü Ufuk Kaya Model Fabrika'nın yaptığı çalışmaları ve projeleri anlattı.

Verimlilik Uygulamaları Daire Başkanı Gül Taşkıran Battal da yaptığı sunumda, Performans İzleme ve Değerlendirme Sistemi, Model Fabrika Danışma Kurulları, İyi Uygulama Örnekleri, Model Fabrika Eğitmeni Yetiştirme Programı, Model Fabrikalar ile Diğer Ülkeler Arasındaki İşbirlikleri gibi bakanlığın gerçekleştireceği çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
 


ONLINE HİZMETLER