ASO İLE OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ARASINDA EĞİTİMDE İŞ BİRLİĞİ

   2023-11-15

Ankara Sanayi Odası ile Ostim Teknik Üniversitesi arasında Eğitimde İş Birliği protokolü imzalandı. 

ASO Başkanı Seyit Ardıç ile Rektör Prof. Dr. Murat Yülek’in imza attığı protokole göre, Ostim Teknik Üniversitesi öğrencileri ASO’da iş yeri deneyimi kazanma imkanı bulacak. ASO Başkanı Ardıç, imza töreninde yaptığı konuşmada sanayicinin uygulayıcı kadro eksiğinin giderilmesi için üniversite-sanayi iş birliğinin önemine dikkat çekti. Rektör Prof. Dr. Yülek de, Ostim Teknik Üniversitesi’nin sanayiciler tarafından kurulmuş ilk ve tek üniversite olduğunu belirtti.

Ankara Sanayi Odası, sanayici-üniversite iş birliği için önemli bir adım attı. ASO ile Ostim Teknik Üniversitesi arasında “İş Yeri Deneyimi Uygulamaları Eğitim Programı İş Birliği Protokolü” imzalandı. ASO Başkanı Seyit Ardıç ile Rektör Prof. Dr. Murat Yülek’in imza attığı protokolle, Ostim Teknik Üniversitesi öğrencileri Ankara Sanayi Odası’nda iş yeri eğitim programına katılacak. 

Ostim Teknik Üniversitesi’nde gerçekleşen imza törenine OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı ve Ostim Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın, ASO Meclis Başkan Yardımcıları Akman Karakülah ve Nihat Güçlü, ASO Başkan Yardımcısı Ercan Ata, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Osmanbeyoğlu ve Zafer Korkmaz, Meclis Üyeleri Karaca Karakaş, İhsan Akalın ve Turan Değirmenci, OSTİM Başkan Yardımcısı Sıtkı Öztuna, Sanayi ve İnşaat Makinaları İmalat Sanayi Meslek Komitesi Üyesi ve Ostim Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ayşe Saraçoğlu, ASO Genel Koordinatörü Prof. Dr. Yavuz Cabbar ve Genel Sekreter Dr. Mehmet Cansız da katıldı. 

BAŞKAN ARDIÇ: SANAYİCİNİN EN BÜYÜK SORUNU İŞÇİSİZLİK
ASO Başkanı Seyit Ardıç imza töreninde yaptığı konuşmada, “Bizim üniversitemiz” diye tanımladığı Ostim Teknik Üniversitesi’yle böyle bir protokol imzalamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Sanayicinin gündemindeki en büyük sorunun uygulayıcı kadro eksikliği, işçisizlik sorunu olduğunu vurgulayan Başkan Ardıç, “Gençlerimizin teorik bilgilerin yanında uygulamalı eğitim almalarını sağlamamız gerekiyor. Nasıl ki bir doktor, eğitiminin önemli bir kısmını hastanede hastaları görerek, uygulamalı olarak alıyorsa, mühendislik eğitiminin de aynı şekilde işbaşında öğrenmeyle yapılması gerekiyor” dedi. 

Üniversiteler ve iş dünyasının yakın işbirliği içinde olmasıyla eğitim-öğretim programlarının üretimin gereklerine göre güncel tutulabileceğini de belirten Başkan Ardıç, “Böylece işverenler aradıkları niteliklere sahip olan işgücüne ulaşabilecek, gençlerimiz de mezun olduktan sonra daha rahat işe yerleşecek, işsizlik rakamları gerileyecek” diye konuştu. Ardıç, OSTİM Teknik Üniversitesi İş Yeri Deneyimi Uygulamaları Eğitim Programı İş Birliği Protokolü’nün bu hedeflerle örtüştüğünü belirtti. 

“PROF. DR. YÜLEK: SANAYİCİLERİN KURDUĞU İLK VE TEK ÜNİVERSİTE
Rektör Prof. Dr. Murat Yülek de, Ostim Teknik Üniversitesi’nin sanayiciler tarafından kurulan ilk ve tek üniversite olduğunu belirterek, “Üniversitemizin misyonu sanayicilere hizmet etmek.  Aynı zamanda bölgesel kalkınmaya da katkı sağlamak” dedi. Prof. Dr. Yülek, üniversitelerinde öğrencilerin kredili ders olarak şirket deneyimi ve uygulamalı eğitim aldıklarını belirtti. 

İŞYERİNDE TAM ZAMANLI EĞİTİM
ASO ile Ostim Teknik Üniversitesi arasında imzalanan protokole göre, ön lisans ve lisans programlarının son yarıyılında öğrenciler eğitimi ASO’da tam zamanlı olarak yapacak. Öğrenci kontenjanı, ASO tarafından belirlenecek. Öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigorta primleri Ostim Teknik Üniversitesi tarafından ödenecek. 

Protokolün ardından, ASO Başkanı Seyit Ardıç, kendi firması Ardıç Cam adına ASO üyesi ilk firma olarak Ostim Teknik Üniversitesi ile eğitim iş birliği protokolüne imza attı. 


ONLINE HİZMETLER